bugün

trabzonspor, bursaspor, eskişehirspor ve formda oldukları sezonlarda sivasspor ve gaziantepspor deplasmanlarıdır. diğer deplasmanlardan illa 1 puan da olsa çıkarabilirler ama bu deplasmanlarda fark bile yeyip dönebilirler 3büyükler.
Fenerbahçe için son zamanlarda karabük'tü, neyse bu sene yendik de o istatistik de sıfırlandı.

Bir zamanlar gençlerbirliği istisnasız her büyüğe kök söktürürdü.
bi ara ibb vardı o da zorluyodu biraz.
önümüzdeki sezondan itibaren şüphesiz en zor deplasman bursa arena olacaktır.
trabzon, bursa ve eskişehir deplasmanlarıdır. tabi başakşehir ve kasımpaşa maçları da zorlu geçebilir ama onlar istanbul takımı olduğundan bence deplasman sayılmaz. özellikle timsah arena'dan sonra bursa bana kalırsa sadece 3 büyüklerin yada trabzonspor'da dahil büyük takımların değil tüm ligin en zor deplasmanlarından birisi olacaktır. ancak burada teksas'a ve bursaspor taraftarına önemli iş düşüyor orada o stada yakışır şekilde davranmalı ve takımımızın maçlarında tribünleri doldurmalıyız.
bursasporlu olarak "3 büyük" kavramına uyuz olduğumu(zu) belirteyim. ben istanbul klüplerini bursasporumdan büyük görmüyorum. tokattan da büyük bir takım değiliz. benim takımım bursa ve şehrinin yaşadığı takımları tutanlara sempatim var..
3 büyük yoktur. Anadolu ve istanbul takımları vardır.

aradaki fark istanbul takımları nin tff de lobisi olması.

ülkedeki tüm global medyanın bu takımları desteklemesi.

Anadolu Kulüpleri ile olan maçlarda anadolu kulübüne rum takımı muamelesi yapılması.

bursaspor un sampiyonlugunda fanatik gazetesinin ana sayfasının tamamını fenerin stadı nasıl yaktığıni yazarken, tarihte ilk defa şampiyon olmuş bursaya kibrit kutusu kadar yer ayırıp tarafini belli etmesi.

Anadoludaki örneğin Eskişehir li birinin kalkıp istanbul un semt takımlarından birine gönül vermiş olması. eses yerine gidip o istanbul takımlarının formasını almış olması.

Ekonomi budur. Endüstriyel futbol bu. sen şehrinin superlig takımına destek vermezsen dolaylı olarak belediye ve devlette sana beklentilerine cevabı çok geç verir.

son olarak bursasporluyum. kendi içimizdeki istanbul takımı saksakcilari ve futbolcu satan yavsakları yeni yeni temizledik. ama kapımız önü hala pis. seneye çok umitliyim. inşallah tüm anadolu Kulüpleri altyapısına önem verir ve istanbula futbolcu satmazlar.
3 büyüklerin zorlandığı deplasmanlar yoktur. gs ve bjkye bütün maç yatıp fenere kaplan kesilen deplasmanlar vardır.
*
eskişehir, bursa,