bugün

yeni zamlardan önce

1600 CC'ye kadar olan araçlarda yüzde 45, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 90 ve onun üzerinde olan araçlarda da yüzde 145 olarak uygulanıyordu.

yeni zamlardan sonra

1600 CC'ye kadar olan binek araçlarda yüzde 60, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 110, 1600-2000 arası elektrik motoru da bulunan araçlarda yüzde 60; onun üzerinde olan araçlarda yüzde 160, üzerinde elektrik motoru olan araçlarda yüde 110 olarak uygulanacak.
Bu devlet yuzde 500 de olsa kimsenin sikinde olmayacaginin farkina varmış. Ogretmen kari kocada iki araba var. Adam zamlari protesto edip araba almayacagi yerde tavuk sucuğu yiyip 80 bin liralik arabaya biniyor. Az bu görmemiş ezik insanlara her sey az.
şemsiyenin giderek büyüdüğünü gösteren zamcıklardır. tabi ülkenin yüzde ellisine göre ülkede herhangi bir krizdir, ekonomik dar boğazdır yok. hamd olsun hüloğğğğ.

görsel
Az bulduğumdur.

1600cc'ye kadar %100
1600cc-2000cc'ye kadar %140
2000cc ve üzerine de %180 olmalıydı.

Az bile yapıyorlar.

Araba neyinize lan sizin. Ata, eşeğe, deveye binin.
Az bile sikiyorlar afedersiniz . Eğer bu memlekette üniversitedeki gençlerin yarısının hayâli mezun olunca , araba almak ise kusura bakmayın geerçekten az sikiyorlar .
Bütçe dengesini düzenlememizi ve gereksiz harcamaları kısıp tasarruf sağlamamızı sağlayacak olumlu bir adımdır keşke telefonlara ve diğer ithal ürünlere de fazladan zam gelse.
araba alanı siksinler.
alanlara da allah akıl fikir versin.
bir araba kendine bir araba da devlete aldığın uygulama. sikerler böyle işi. vergi dediğin %20 olur %30 olur. %110 vergi mi olur amk? bütün dünyanın jilet yaptığı yaşı benden büyük arabaları hâlâ kullanıyoruz bu vergi sistemi yüzünden. sonra vay efendim trafik kazası çok oluyor. insanlar ölüyor falan filan. zaten benzin olmuş beș lira. yapacağınız işin..

Edit: Benzin 5.50 ye doğru koşuyor. Durmak yok yola devam ama yayan.
yakında kdvnin de oranının değişeceğinin sinyalidir.

türk kahvesi %8
yanında lokum olur ise %40
soda ilave edilir ise %100
ekstra fal var ise %120
Çok afedersiniz ama hükümetin bizi açıktan çatır çatır siktiği zamlardır. Bu şekilde bir tabir kullanmak istemezdim ama ancak bu şekilde anlatabilirdim.
nissan qashqailer vb araçlar bu ötv ile birlikte jeep kategorisne alındı.
Az yapmış. Otv % 1000000 olmalı kanaatimce.

Işçisine, çalışanına 1 lira verirken eli titreyen gavat, 1 araca 2 milyon verirken hoj oluyor.
adamlar önce yol yapıyorlar sonra benzine zam geliyor, sonra arabaların normal fiyatından çok vergi koyuyor. hayatında hiç uçağa binmemiş ve binemeyecek olan adamın havaalanı yapıldı diye mutluluktan havaya uçtuğunu gördüm ben. ekonomimiz (bkz: çok hojdur ama benena)
Fiyat güncellemesi.
Zam değil.

Hükümet sözcüsü açıklaması şu olabilir;
Bir grup olayı çarpıtıyor. Sadece güncelleme yapıldı. Dünyanın her yerinde bu böyledir.

Tesadüf ki;

Vergi affı geldi.
Büyük azınlıktan alamadıklarını küçük çoğunluğa yükleme yöntemi.

Cadde üstüne açılan standları merak etmiştim.

görsel
(bkz: sikilmeye doyamamak)
vergiler ile ayakta duran bir ekonomik yapıya sahip devlet hareketi.
yapmayın allah aşkına bir malzemeden yüzde 70 vergi alınıyorsa bu fahiş bir bedeldir.
Gece yayımlanan resmi gazete ile;
- SGK priminin üst sınırına zam geldi.
-ÖTV oranlarına zam geldi.
-Elektrikli otomobil vergilerine zam geldi.

ekonomi süper. sıradaki şarkı hükumetten halka. (bkz: gel öpem seni)
Ben hep 50 liralık aldığım için gene beni etkilemeyen zam.
(bkz: ehonomi çoğ eyi)
(bkz: akp süper lan)

Nereye gidecek bu ekonomi bilmiyorum. Çok da anlamam ama işler kötü gibi. inşaallah rte bu duruma bir çözüm bulur yoksa halk iyice perişan olacak. Ulan her şey ateş pahası.
bence sakıza bile zam gelmeli. katma değerin yanına ek değerler de koyulabilir mesela. katma tatmin vergisi falan güzel olurdu yani.