bugün

Yalnız değilsin merak etme amacın olmaması için programlandın.
her insanın bir amacının olması saçmalık.

böyle bir hissiyatın yoksa yoktur.

zaten bir insanın hayat amacı şüphesiz ki, başkasına salakça ve basit geliyor...
23 bitmek üzere. daha okul bitmedi.

4 ay sonra okul bitecek ve istemediğim bir bölümden mezun olup iş bulma çabasına gireceğim.

hayallerim hala duruyor. iş arama baskısı yavaş yavaş düşüyor omuzlara. kyk borcu var sıkıysa iş bulma.
mutsuz bir beyaz yakalı olup borçlar altında ezilecegim.
hayallerim cebimde öylece kala kalacak. benim hayalimi yaşayanlara bakıp imrenecegim.
nasıl bir amacım olabilir böyle bir hayatta.
24 yaiındayım.mezunda oldum,çalıştığım da oldu,sevgilim de,çok iyi annem babam falan.ama gel gör ki bunlarım varlığıymış veya yokluğuymuş sevindirir üzer ama amaç edindirmez ki.hele hele işimde başarı kasıcam ksriyer yapcam ya bu amaçsa bence olmasın.çalış çalış patron kazansın,sen yine çalış çalış. Ki dünyalar senin olsa bile sabah altıdan akşam sekize kadar robotsun sen.bundan amaç edindiysen şanslısın ama çok suni be yahu.elde var sıfır.bu amaç olamaz.sevdin evleneceğim diye amaç edinip düğün dernek telaşı mı amaç? iğrenç bi amaç. Araç olması gerekeni amaç edinmek.ee ama başka ne amaç olabilir ki.tamamen kendin için? Ucundan kıyından başkasına dokunmadan kendine amaç? Yok di mi.yok ben de bulamadım.
Karamsar olmamak elde değil ki daha geçen gün mezun olduğum okula diplomamı almaya gittim güzel günlerin geride kaldığını hissettim suan bir iste çalışıyorum bölümümü isteyerek severek okumama rağmen çalışmak zor geliyor nasıl üstesinden geleceğim bilemiyorum ama buyumeyin lan mezun da olmayın bir bok yok yolun sonunda.
her insanın bir amacının olması saçmalık.

böyle bir hissiyatın yoksa yoktur.

zaten bir insanın hayat amacı şüphesiz ki, başkasına salakça ve basit geliyor...
Gir bir işe çalış bence. insan yalnız olunca olmadık şeyler düşünüyor. Arkadaş edin derdini anlat.
Bi sorun olduğunu anlayıp buraya yazdıysan amaç edinme yolunda gidiyorsun demektir.
(bkz: Derdini sikeyim butonu) (bkz: olmadı derdine sokayım şalteri) edin öncelikle sonrası kendiliğinden gelir.
Hayatında bir avrat ya da kadın olmadığı için meydana gelen durumdur. (bkz: avrat ve kadın arasındaki fark)
Hayatına bir anlam aradın mı diye sorarlar adama. Böyle olmak işine geliyor olabilir...
Neden kendine bir amaç edinmiyorsun o halde.
ilk amacın şu hayatı doğru düzgün yaşamak ardında yaşanmış bir hayat bırakmak olsun.

ne istediğini mi bilmiyorsun istemediklerini bi kağıda yazarak başla işe.
Bi kitapçıya git kitaplara dokun sayfalarını karıştır. çalışıyor musun işinde yükselmeye çabala okuyorsan derslerin için bir hedef koy. Hayallerin varsa gerçekleştirmek için kollarını sıva.

En basitinden şu araba ne güzel dediğin olmuştur git ve o arabayı almak için bi şeyler yap.

Ha en önemlisi de iyi bir kul ol.

Allahı unuttuğun için olabilir o umutsuzluk.
hadi iyi geceler.
23 yaşındaydım amacım vardı. 26 yaşındayım bir amacım yok. Umarım sende ters çalışır.
aynısının 27'si benimdir.

oğlum o değil de baya kalabalıkmışız lan. bir oluşum mu kursak napsak? *
(Bkz: nihilist)

Bir amaca baglanmak zorunda degilsiniz bir sıfat kazanım bişey olmak zorunda da degilsiniz.
üzen ifade.

arkadaşlar, hayat zor. ülkemizde daha da zor.

ama bu her şeyi bir kenara atmak demek anlamına gelmiyor ki.

önce beklentilerinizi düşürün. hee yok benim beklentilerim yüksek diyorsanız, her sendelediğinizde yere yığılmayı bırakın.

atıyorum, "çok potansiyelli biriyim" diyorsanız ya o potansiyeli açığa çıkarmak için elinizden geleni yapın ya da çok potansiyelli biri olduğunuz sanrısından vazgeçin. iki türlü de hayatta bir amaç edinmiş olacaksınız.

biliyorum, bu söylediklerim sizi kızdıracak ama bir arkadaşımı bile sarsabilsem bana yeter.

istemediği bölümde okuyan arkadaşım, istemediği işte çalışan arkadaşım, hayatı yolunda gitmeyen değerli kardeşim,

neyi yanlış yaptınız? neyi hiç denemediniz?

hata sizde demiyorum. çözüm arayalım diyorum.

mesela, istifa et. ailesinin geçimini sağlamayan hiç bir arkadaşım kalkıp 23 yaşında "nasıl istifa edeyim?" demesin bana.

yahu sen 23 yaşında bunu yapamıyorsan zaten olmaz azizim.

mesela, istemediği bölümü okuyan arkadaşım,

bakmakla yükümlü olduğun kimsen yoksa, bir zahmet garsonluk yap, kiranın yemeğini çıkar akşam da otur ders çalış. istediğin bölüme git.

sızlanmayın hanımlar, beyler. kombili evlerde oturup, internette takılarak hayat zor diye anlatmayın bana. size gerçekten zor hayatları gösteririm oturur ağlarsınız.

benden nefret edebilirsiniz, inanın bir ehemmiyeti yok. şu satırlarda, en ufak bir öfkem yok. kötülüğünüzü istediğim en ufak bir anım yok.

eve kapanmayın. mücadele edin ama yağmurdan sonra güneş açtığında o Gökkuşağını izleyip mutlu olabilecek bir adam haline gelin.

burası türkiye. her şeyi yapsanız bile hakkınızı alamayabilirsiniz. ama en azından mutlu hissedersiniz. "ulan yapmam gereken ne varsa yaptım ama soktuğum memleketinde işler böyle yürüyor" dersiniz. işte o zaman derdinizi dinlerim.

sizleri seviyorum. şaka yapmıyorum, çoğunuz pırıl pırıl insanlarsınız. bugün başlayın. bugün hakkınızı almak için topunuzla tüfeğinizle o meydana adım atın ve hak ettiğinizi almak için gecenizi gündüzünüze katın. unutmayın, çalışkan insanlar, zngin insanlardan daha huzurludur!
23 yaşımı geçeli birkaç sene oldu ve hayata dair planlarımın %70 kadarını gerçekleştirdim. Sözlükte amaçsız olduğunuza dair başlıklar açmak yerine kendinize gerçekçi hedefler koyup başarmak için birşeyler yapmaya çalışmak geleceğiniz için daha yararlı olabilir. Amaçsız, hedefsiz insan rüzgarda oradan oraya savrulan yaprak kadar gereksizdir. Sözlükte takılmayın demiyorum, hobi olarak yine takılın.
aslında bir yüzyıl geriye gittiğimizde bile insanların hayata çok erken atıldığını görebiliyoruz. 14 yaşlarındayken kariyerine başlamış oluyor birçok sanatçı. henüz yirmili yaşlarında profesyonel derecede; hatta kült eserler ortaya koyabiliyorlar. elbette, evlilik ve çoluk çocuk da aynı dönemde peydah oluyor. kişiyi olgunlaştıran ve sorumluluk sahibi yapan tüm bu etkenler, sağlam ve sağlıklı bir karakteri de berberinde getiriyor. ailenin geçimini sağlamak, toplumun gelişimine katkıda bulunmak gibi temel amaçlar, ulaşılması elzem hale geliyor.

tüm bunların yanısıra kişi, islam'ın kendisine sağladığı bilinçle birlikte bireyselliğini de asla unutmuyor. bu dünyanın ahirete kıyasla çok kısa bir zaman dilimi olduğunu, bu dünyanın oyun, eğlence yeri olduğunu ve asıl yaşamın ahirette bulunduğunu aklından çıkarmıyor. eşinin, çocukklarının ahiret günü kendisine hiçbir fayda sağlayamayacağının, Allah'ın huzurunda herkesin tek başına olacağının bilincinde oluyor. en tutarlı, en rasyonel, ulaşılması en muhim amacın ahirette güzel bir derece kazanmak olduğunu bilen kişi için, bu dünya hayatı nispeten daha çekilir ve daha kolay bir hale geliyor. oluşan bu bilinç de kişiye daha tahammüllü, daha mutlu, daha üretken bir profil kazandırıyor.

fakat günümüzde globalleşmenin de etkisiyle iyice sekülerleşen insanların tek amacı bu dünyaya yönelik hazlar kazanmaya güdümlü hale geldi. gelgelelim, günümüz devlet yapısı kişiyi en az 25 yıl eğitim sistemine hapsettiğinden, kişi bu hazları bir an önce kazanmaya başlamak için saçma sapan bedeller ödemeye başladı. fakat türkiye'de yaşadığı için malum toplum yapısı sebebiyle amaçladığı hazları garanti altına alabileceği bir iş bulamadı. bu durum beraberinde ahlaksızlığı, yolsuzluğu getirdi. insanlar para kazanabilmek için ve mevcut para kaynaklarını kaybetmemek için insanlıktan çıkmaya başladı. kişi, tüm bu koşturma içerisinde dini ve entelektüel açıdan kendini geliştirmeyi ihmal etti. orta yaşlarına geldiğinde nihayet amaçladığı konforlu yaşama ve kadın, çocuk gibi hazlara ulaştı. fakat bunlara ulaştığında da içerisindeki arzuların tatmin olmadığını fark ederek müthiş bir boşluğun içerisine düştü. intihar eden mehmet pişkin gibi...

velhasıl, kişinin ana amacı Allah'ın mutlak onayını kazanmak olmadığı sürece, dünyaya yönelik bir amacının olup olmaması aslında hiçbir şey ifade etmiyor. Fakat Allah'ın mutlak onayını amaçlayan birisi, inşallah hem bu dünyada, hem de ahirette otomatik olarak mutlu oluyor.
görünüşe göre çok sık rastlanan bir sorundur. bende çocukluktan beri var. ama bazen umutlu oluyorum, şuan da öyleyim. aslında düşününce...

neyse çok şeetmeyin.
bende 23 yaşındayım ama ben amacıma ulaşamıyorum. en azından benim bir şansım var.
10 sene önce 23 yaşındaydım.

23 yaşında kurumsal bir şirkette çalışmaya başladım. Kariyer hedefim 10 sene içinde müdür olmaktı. 8 sene sonra müdür oldum.

28 yaşında evlenip, 30umda çocuk sahibi olmak gibi bir planım vardı. 28imde evlendim, 30umda doğurdum.

Ne istediğini bilip istediğini gerçekten içten istersen, sadece istemekle kalmayıp ulaşmak için çabalarsan oluyor.
24 yaşıdayım nişanlanmadan olmadan önce istediğimi yapıyordum güzelde para kazaniyordum djlik yapıyordum ama şimdi ? mesleğim yok yengeniz djlik yapmayı bırak düşündürmüyor bile ben neyapayım ha ? 7 gün sonra memlekitine gidecek ayrılsam eşyaları bende deli gibi seviyo kesin öldürür kendini resmen başkalarını mutlu etmek için kendinden ödün veriyosun ee ben nasıl mutlu olucam ?
23 yaşındaysanız hayat gerçekten çok zor.
Şimdi burda pozitif konuşup avutabilirdim fakat üzgünüm ben de 19 yaşındayım hayatta hiçbir amacım ve hayallerim yok. Olmasını gerektirecek bir sebep bile yok. Bu bizi üzer kardeşim, gel bi sarılalım.
22 yaşındayım en büyük gayem bir an önce uyumak.
Yoksa aklımdan kötü şeyler geçiyor.