bugün

25 milyonun onayladığı yasadır. şimdi git yüzünü yıka gel.
insanlarin bu kadar costuğu sonuca baştakiler coşmuyor, %50+1 yeter demek bu referandum için mantıklı değil. Tarihi tamamen değiştirecek şeylerde +1, -1 anlamsız. Deseler ki +1 ler -1 leri yok edecek geriye kalan tek şey 0 olur. verdiğiniz rakam kadar kişiyi isteksizce yaşatma gerçeği bu.
Yuzde 1 i cogunluktan sayan kitle. Mac sonucumu lan bu 1-0 olsun bizim olsun hesabı. Ülkenin yarısı bu sekilde yonetilmek istemiyor nokcak şimdi o insanlara? Bu ne biçim demokrasi? Ankara istanbul adana tekirdag izmir istemiyor arkadas ulkenin adınıda buyuk bayburt devleti yapın tam olsun madem. Kendileri bile mutlu degil 10 karıs suratla cıktı tv ye. Siz hala neyin mücadelesindesiniz ak.
Ben diyorum ki kapımın önüne cop atma sen diyorsun ki mahalleliye soralım yarısı kabul ederse yatak odana bile sıçarım.
(bkz: brexit)
Onaylasaydınız olum kılışdarın aklına niye uydunuz.
salak bir halka hileyle ve zorla dayatılan anayasa. nasıl olacak şimdi? mühürsüz işi ne olacak? bu büyük bir olay, hileyle falan istediklerini yapamazlar, yaptırtamazlar. kodum mu oturturum haa. neyse işte sözüm o ki BU iŞ ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞiL TAYYiP BEYY.
zamanında mustafa kemal'in getirdiği sistem sonucunda kabullenilmesi gereken sonuçtur.

mustafa kemal de bu sistemi halka dayatarak getirmişti.

getirdiği sistem sonucunda %50.01 de alsan galip sen oluyorsun. %49.99 ise loser oluyor.

şimdi kimse dayatmıyor yine iyisiniz bak, oylar verildi. sonuç evet. bitti.
25 milyon tarafından onaylanan anayasadır. 25>23,6 olduğundan toplumun %50'den fazlası benimsemiş yani dar ölçüde bir toplumsal mutabakat evet yönünde olmuştur.
Çoğulcu demokrasilerde Su Küçüğün Söz Büyüğün kuralı geçerlidir.
%51'in ellerinden, %49'un gözlerinden öpülür.
%51 yönetir, %49'un hakkı korunur.
%49 konuşur da, teklif de eder, protesto da eder, ama hakkını bildiği kadar haddini de bilir, götünü fazla kaldırırsa ya ibnedir ya faşist