bugün

23 temmuz pazartesi günü başlıyor. herkese hayırlısı inşallah.
bir gün kalmasına rağmen ne yazacağımı bilmediğim tercihtir. *
hayaller 2013 e kaldı.
sınav stresinden daha büyük bir stres yaşatan olay. ya da ben yaşamıştım bilemiyorum.

sürekli bir git gel yaşadığımı hatırlıyorum.

yıl 2008. sınav bitmiş, puanlar gelmiş. fena sayılmayacak bir puan almışım. okuldakiler baskı yapıyor tıp yaz diye, dershane baskı yapıyor tıp yaz diye. ben çocukluğumdan beri istediğim mesleği yapmak istiyorum. aile bir taraftan baskı yapıyor, diğerleri bir taraftan derken birgün sabah erkenden kalktım. gittim bir okula, yap hocam benim tercihlerimi dedim. istediğim mesleği en tepeye yazdım, nitekim orası tuttu.

okuldakiler ve dershanedekiler küsmüştü ki hala küsler. ne kadar fazla doktor çıkarırlarsa o kadar reklam yapacaklar çünkü. öğrenciyi düşünen yok.

benden de size tavsiye kimseyi sallamayın. istediğiniz mesleğe yönelin. pişman olursanız en azından kendi isteğiniz sonucunda pişman olursunuz. başkalarının yönlendirmesi sonucunda değil.
tıp alemini tercih etmiş arkadaslar hic kafanızda suphe olmasın okuması zor ama bi sekilde bitiyor rahat olun ac kalmazsınız. dr. Refet ç.
kesinlikle jeoloji mühendisliği yazmayın,sakın öyle bir mallık yapmayın puanı düşük diye...
puan diyor tercih diyor yahu. şimdiki gençlerin durumuna alaycı bir gülümseme ile bakıyorum sadece. sene 1997 öss öys var o zamanlarda. öys'ye girmeden birgün önce tercihler yapılır daha sınav başlamadan tercihlerini verirdi o zaman insanlar şimdiki gibi ona mı gitsem buna mı gitsem gibi bir düşünce yoktu. neyi kazanırsan ona gidiyordun, ha beğenmeme gibi bir lüksü olan çok azdı sanırım.

ama gençlere tavsiyem şudur her anne babanın kafasında evladının olmasını istediği ya da kendilerinin yapamadığı bir meslekten dolayı o mesleğe yöneltme durumu olabilir. gerçekten istediğiniz bölümü okuyun, dikkat edin üniversite demiyorum, tabi birçok üniversite var bazılarının bazı bölümleri ön plandadır şimdi isim ve bölüm vererek yüceltmek ya da aşağılamak istemiyorum herhangi bir bölümü. diyeceğim şu ki ne istediğinize iyi karar verin çünkü bu bir demiryolu gibi raya bir kere girdiniz mi o raydan çıkış oldukça zordur.

bu ülkenin işini iyi yapan her türlü meslekten insana ihtiyacı var çok iyi bir üniversiteden mezun olup iş yapamayana değil orta derecede bir üniversiteden mezun olup iş yapan adama ihtiyacı var.

edit: eksileyen arkadaşım benim senin yaşın kadar üniversite hayatım var. birşey biliyorumda yazıyorum.
Buyuk ihtimalle maltepe hukuk.
istanbul üniversitesi tarih bölümü
uludağ '' '' ''
çanakkale 18 mart '' '' ''
gazi diş veya selçuk diş gelmesi durumu.
1- yıldız teknik üniversitesi iktisat
2- istanbul üniversitesi metalurji ve malzeme mühendisliği
3- istanbul üniversitesi iktisat
4- marmara üniversitesi maliye
5- istanbul üniversitesi " "

edit: benle aynı tercihleri yapan biri var sanırım. hemen bastı eksiyi.
1- odtü elektirik elektronik
2- odtü makina
3- itü elektronik ve haberleşme
4- itü makina
üçüncü ve dördüncü tercihim her an yer değiştirebilir.
sıralamaların daha da yükseleceği tercihlerdir.
Özellikle 2011 den gelen yoğunlukla olacak durumdur.
2011 de millet o kadar tercihten kaçtı ki.
Sıralamam 40 bin olmasına ramen 25 binlik yere girdim o derece.
Tmciler özellikle 2011 e bakıp boş hayallere dalmasınlar sıralamalar en az 5 bin yukarı çeker kanaatindeyim.
01. Tercih 107210711 MARMARA ÜNiVERSiTESi (iSTANBUL)/Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu/Bankacılık
02. Tercih 105610916 iSTANBUL ÜNiVERSiTESi/Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu/Ulaştırma ve Lojistik
03. Tercih 204711845 OKAN ÜNiVERSiTESi (iSTANBUL)/Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu/Muhasebe ve Finansal Yönetim (Tam Burslu)
04. Tercih 107250376 MARMARA ÜNiVERSiTESi (iSTANBUL)/Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu/Bankacılık ve Sigortacılık
05. Tercih 107250349 MARMARA ÜNiVERSiTESi (iSTANBUL)/Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu/Basım ve Yayın Teknolojileri
06. Tercih 107250119 MARMARA ÜNiVERSiTESi (iSTANBUL)/Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu/Pazarlama
07. Tercih 107250428 MARMARA ÜNiVERSiTESi (iSTANBUL)/Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu/Turizm ve Seyahat Hizmetleri
1- yeditepe üniversitesi reklam tasarımı ve iletişimi
2- ege üniversitesi reklamcılık
3- bahçeşehir üniversitesi reklamcılık
4- ege üniversitesi radyo televizyon sinema

hepsi tutuyor ama tercih sıralamasından yeditepe'ye giriyoruz bakalım
ahahaha. herkes yazıyor. bende yazayım.

Tercihler Kod Program Adı
01. Tercih 103410457 EGE ÜNiVERSiTESi (iZMiR)/Tıp Fakültesi
02. Tercih 103110557 DOKUZ EYLÜL ÜNiVERSiTESi (iZMiR)/Tıp Fakültesi
03. Tercih 109710366 ULUDAĞ ÜNiVERSiTESi (BURSA)/Tıp Fakültesi
04. Tercih 103810277 ESKiŞEHiR OSMANGAZi ÜNiVERSiTESi/Tıp Fakültesi
05. Tercih 100710278 AKDENiZ ÜNiVERSiTESi (ANTALYA)/Tıp Fakültesi
06. Tercih 106910479 KOCAELi ÜNiVERSiTESi/Tıp Fakültesi
07. Tercih 102910376 ÇUKUROVA ÜNiVERSiTESi (ADANA)/Tıp Fakültesi
08. Tercih 105710015 iZMiR KATiP ÇELEBi ÜNiVERSiTESi/Tıp Fakültesi

not:copy paste beyler. devamı için 2288 e "sıcak doktor" yazıyorsunuz veya pm atın. o da olur.
not:30 tercihin hepsi dolu. mf3 sıralamam 5668. nereye gideceğimi bilene özel hediyelerim var.

edit:

eskişehir dedi; braincleaner.
akdeniz dedi; serebral dolasimi olmayan adam, implantszembriyo, oturtanboga, komik mi hayir.
uludağ dedi; pilavi seven adam.
kocaeli dedi; kolormatik amca, mavi postit.

edit: hocu, şimdi ben normalde "niye eksilediniz lan?!" diye entry editlemeyi sevmem ama cidden bu kez abarttınız, yani şimdi en azından bi iki arkadaşımız artı oy ver.. bak hala! hocu yapmayın ama. yo hayır sonra... peki sen bilirsin.

edit: Akdeniz tıp geldi.
ege edebiyat
ege rts
ege gazetecilik
ege gazetecilik 2. öğretim
ege sanat tarihi
ege grafik

işsiz kalacaksın demeyin biliyorum vurmayın yüzüme. *
1-boğaziçi elektronik
2-bilkent elektronik
3-odtü elektronik

sıralama mf4: 345.
01. Tercih 105611147 iSTANBUL ÜNiVERSiTESi/Edebiyat Fakültesi/Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları
02. Tercih 206111642 YEDiTEPE ÜNiVERSiTESi (iSTANBUL)/iletişim Fakültesi/Görsel iletişim Tasarımı (Tam Burslu)
03. Tercih 107510047 MiMAR SiNAN GÜZEL SANATLAR ÜNiVERSiTESi (iSTANBUL)/Fen-Edebiyat Fakültesi/Sanat Tarihi
04. Tercih 203210185 iSTANBUL SABAHATTiN ZAiM ÜNiVERSiTESi/Eğitim Fakültesi/Okul Öncesi Öğretmenliği (Tam Burslu)
05. Tercih 105410027 iSTANBUL MEDENiYET ÜNiVERSiTESi/Edebiyat Fakültesi/Tarih
06. Tercih 105410036 iSTANBUL MEDENiYET ÜNiVERSiTESi/Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı.
1- çanakkale on sekiz mart üniversitesi/çanakkale m.y.o/yerel yönetimler.

budur abi.
01.Boğaziçi - elektrik elektronik müh.
02.Boğaziçi - Bilgisayar Müh.
03.Boğaziçi - Endüstri Müh.
04.ODTÜ - Elektrik elektronik müh.
05.ODTÜ - Bilgisayar Müh.
06.ODTÜ - Endüstri Müh.
mf3 sıralama 14 bin 22

6 tercih var

1. ankara tıp
2. uludağ tıp
3. meram tıp
4. selçuklu tıp
5. balıkesir tıp
6. atatürk üniversitesi tıp
marmara diş veya kocaeli anestezi gelir heralde bakalım. 22 tercih yaptık hayırlısı
mimarlığa puanı yetmeyenler iç mimarlık yazsın. önemli olan iç mimarlığı.
günde en az 10 öğrencinin yapmış olduğum tercihleridir.
edit// tabi bu gün son o ayrı konu.