bugün

Para taşımayı sevmediğimden eskiden 50-100 çekerdim bir hafta bitmezdi. Şimdi 400 çekiyorum ertesi güne dayanmıyor aq. Çöp olmuştur bu banknot. Reyizin dediği gibi cık.
20 YTL'ye denk paradır. Mükemmel kontrol ve tasarrufla harcansa bile bazı ihtiyaçları eksik bırakacak miktardır.
Eskiden kimsenin yüzünü görmediği şimdi ise kimse de eksik olmayan paradır ama nedeni ekonomi iyi olduğundan falan değildir.
Günümüz 20 lirasıdır eheheheh.
Liracik mertebesine erismistir.
görsel
Bi'köprü parası!
Faiz sebep faiz sonuç diye diye, değerini bitirdiler 200₺'nin.
Kullanırken soyulduğumu hissediyorum.

50 liralık yakıt alıyorum 200 lira ödüyorum.
Günümüzün 20 lirasıdır.
Ecevit döneminde tam 200 milyon lira yapıyordu. Eğonomi çoh eyiydi o eski inönü & Ecevit günlerinde …
o değil yunus emre'ye yazık olacak arada.
atatürkün fotoğrafında en çok güldüğü paradır.
psikolojik olarak çok görülen bir para zengin parası. minibüs şoförüne versen küfür eder hala. ama piyasa değeri 50 lira olan para.
arkasında yunus emre'nin bulunduğu türk parası. ne olursan ol yine gel demek isterdim ama domatesin 50 ₺ olduğu ülkede tek başına gelmen artık bir şey ifade etmiyor.
görsel
Elimde bulunan bir para. Harcamaya korkuyorum.
iki tanecik 200 tl'm var. Dövizmişçesine saklıyorum. Bozdurunca hemen gidiyor. Para yok ne yapalım?
piyasa çıktığında alım gücü şimdinin yaklaşık 1300 lirası kadardı.
En büyük kağıt paramız Ocak 2009'da ilk çıktığında 130 dolara karşılık geliyordu. Bugünkü karşılığı ise 8 dolar.
Akape döneminde karşılığı 3 euro bile etmiyor!
3 adet bozuk demir para etmiyor!

Avruapada döviz bürosu alır mı bilmem ama alırsa size 3 tane bozukluk veremiyor!

Bu para elinizde durduğu her dakika değer kaybediyor. insanlar cebinde taşımak yerine günlük faize yatırıyor.
1 kuruş 1 kuruştur diyor. Devlete 1 kuruş borcum olsa tahsil eder benden diyor.
eski 5 tl ile 10 tl arasında değere sahip para birimi.
Artık miadını doldurdu.500 ve 1000 lik tedavüle çıkması lazım.
tedavüle girdiği sene 131 dolar alınıyormuş. şimdi ise 6 dolar ediyor.