bugün

kilolu biri için ideal olanıdır.
(bkz: kolestrol)
(bkz: bir taşla iki kuş vurmak)
Marjinel faydası 2 liradır.

Marjinel maliyeti(ayakkabı amortismanı + ekstra atp yakmaya bağlı daha fazla besin + hayattan yitip giden yarım saat vs.)

Sonuç ortada gibi.
--spoiler--
spor giyin.
--spoiler--
Gunde git gel 6km yapar. Ortalama kosulması gereken uzunluktur. Hem saglıklı kalırken bir koseye 2 3 lira atarak birikim yapılabilinir. Ayda 120 lira yapar. O parayla sevdiklerin icin ufak hediyeler alarak mutluluk seviyeni artırarak bir farklı saglıklı kalma yolunuda bulmus oluruz. Hem o hediye alınan insanlarla kurulan samimi iliskiler sayesinde hayata renk katmak kolaylasır.

Hayatı tadında yasamak varken neden hergun o dolmusda ayakta gidesin ki?
gayet mantıklı bir iştir.
cok boktan bir algi var memlekette. bisiklet kullanmak/yurumek gibi saglikli eylemler (ki hem turkiyede hem avrupada koca koca profesorlerin yaptigi) hor goruluyor, fakirlikle esdeger goruluyor. hatta mumkunse son model audilerle gidicez. yoksa fakir derler.

umarim bu kafadaki insanlar en kisa zamanda bobrek tasi/kolestrol/obezite gibi hastaliklarla karsilasir da yurumenin kiymetini anlar.
iyidir iyi. Hele kadınlar günde 3 kilometre yürüyüp işe gidiyorsa incecik olurlar. 3 kilometrede eve geliş günde 6 kilometre yapar.
Bazen gözünüze koca götlü kadınlar koca göbekli adamlar çarpar işte onlar yürümeye bile halleri kalmayan obezlerdir.

Hem yürüyerek işe giden bir insan günde 4 liradan ayda 120 ve bir senede ise 1440 lira parayı mevduat tasarruf hesabına aktarabilir.
Günde 6 km yürüyüp de hali kalmayan yağ tulumlarını bize gösteren eylem.
(bkz: bisiklet)
Spor amaçlı ise gayet mantıklı eylemdir.
Her gün yaparsa vücudunu düzene sokacağını da bilir.
sırf çocuğuna daha fazla harçlık verebilmek için fedakarlık yapan babadır.
Sıklıkla basvurdugum eylemdir.

Univetsite 1. Siniftayim. Eskisehir. Hava buz gibi. Ve her ogrencinin basina gelebilecek bir durum olan parasizlik durumu var o aralar. Okula yuruyerek gidip yol parasindan tasarruf edeyim bari dedim. O buz gibi havada yuz felci gecirmemek adina bir yandan sakiz cigniyorum bir yandan yuruyorum. Okula yaklastim ki aciktigimi fark ettim. Yine tasarruf olsun diye evden cantama atmis oldugum elmayi yemeye basladim. Neyse elma bitti okula vardim derse girdim. Saat sabahun 9'u.

Suleyman hoca vardi. Onun dersi. Derse girdik. Klasik inek olarak en onde oturuyorum. Hoca da girdi. Bana selam verdi. Tovbeler olsundu, koca profesor bana selam versindi o kalabalikta. Neyse dedim uzerime alinmiyim. Suleyman hoca basladi konusmaya.. (uzerinden 6 yil gectigi icin yaklasik olarak su laflari ettigini hatirliyorum.)

- cocuklar spor cok onemli. Bu sabah bir arkadasinizi gordum. Yuruyordu sabah. Ve elma yiyordu. Ne kadar saglikli...

o an bana bakti ve devam etti: "boyle devam et" dedi. Aha dedim beni gormus. Ama nasil gururlandim anlatamam. Bu hoca bana 4 yil boyunca cok iyi davrandi, ben de ona yalakalik yapmak icin orda burda elma yerken buldum kendimi cogu kez.

Neyse bu olaydan sonra yurumek benim icin iki sey ifade etti:

Ilk olarak tasarruf. He tasarruf filan oluyor mu, tabi ki hayir. Ama ben tasarruf yapiyorum sanip kendimi iyi hissediyorum bu bir.

Ikincisi ve en onemlisi de, biraz hareket etmek adina yuruyorum. Bu ise yariyor mu, kesinlikle evet. Ayrica, yorucu bir is gunu ardindan yuruyerek zihnimi arindirdigimi hissediyorum ve dolmusa filan binip milletin gevezeligini dinlemektense sakince yuruyorum.
her gün yaklaşık 10-12 km yürüyorum.
1- eski eşimle aynı vapura denk gelip kızın huzurunu kaçırmamak için.
2- düzensiz yiyecek tüketiminden mütevellit gayet kilomu korumama fayda sağladığına inandığım için.
3- annesi 15 sene boyunca eve ekmek almak için işine yürüyerek gidip gelen bir adam olduğum için.
4- iki lirayı kolay kazanmadığım için.
bisiklet sürmek için çok güzel bahanedir.
aylık 60 lira kar yapıp o 60 lirayla su faturasını ödemektir.
edit: git gel olarak hesaplarsak 120 lira. 60 lira da interneti öderdim çalışırken.