bugün

13-18 yaş arası genellikle ergenliğin coştuğu yıllardır. bu yaşlardaki herkes ergen olmasa da çok büyük bir oran ergenlikte çığır açacak düzeyde ergendir. gerçi ergenlikte kötü bişey yok, herkes hayatının bi döneminde mutlaka saçmalamada level atlamalı. asıl gerçek ergenler 18 yaş üstü olup götü başı dağıtanlar.
lan bu geçen yıllar 17 yim diyordu.. yıllar geçtikçe çekiyo mu napıyo bu. 16 olmuş hayret.
16 yaşında olan bir insan ergendir. bunu reddediyorsa büyük ihtimalle ölene kadar ergen kalacaktır zaten.
Geçen sene 17 yaşındaydı lan bu. Benjamin button musun amk.

Edit: (bkz: 17 yaşındaki adama ergenlik çağındasın demek)

Kanıtlarla.
ne diyem mahmut mu diyem? Adını mı degiştirdin şakir?
ben ergenus diyorum.
(bkz: 16 yaşındaki ergene adam demek)
bazen sözlükte de dönen adamı ayar eden yavşaklık türüdür. haddinizi bilin! 16 yaşında gelmiş sigara içen kızlarla takılan kendi başına her işini gören adama kimse ergen diyemez. evet.
Kim ne derse desin babanı kaybetmeden büyüyemiyosun çocuk!
okulunuz başladı yavaş yavaş salın artık şu interneti yemin ediyorum gına geldi artık.
Ergen..?
Ben cocuk diyorum.
bu başlığı açan da 16 yaşında diye şüphelerim var.
liseli detected doğrusu.
Adam harbi ergenmis.
liseli, sığınaklara.
Onları yapınca adam mi oldun. Ergensin iste olum.
yavşaklığı kabul ederek, doğru bildiklerimi söylemeyeceğimi sanma !

ergenin önde gideni olabilirsin..

ama hala öylesin.. tek farkla..

bütün bunları daha bu yaşta yapıyorsan,

erken yaşlanacaksın yavşak !
antropolojik olarak, tıbbi olarak, psikolojik olarak, sosyolojik olarak yani her türlü 16 yaşındaki bir insan ergenlik yaşındadır niye bu kadar büyütüp alınıyorsunuz.
ergenlik biyolojik bir şey. zaten bu yaptıklarını anlatman bile ergenlik oluyor işte. kaçış yok.
Genç adam filan deriz bizde.
öyle bir milletiz.
görsel
görsel
Evet o yüzden "dünkü çocuk" "çocuk" "sıpa" vb kelimelerini kullanmalıyız.
(bkz: yeni ergen olmuş ergen)