bugün

Vakayi şerdir.
https://youtu.be/fQfhNdl94_g
Hayali bir vakadır.
nerede olduğu ve yaşadığı bilinmeyen hayali erkek bir hasta ürettik.
kınalar hazırdır sürünebilirsiniz.

ilk ve son olması dileğiyle.
inşallah durumlar düzelir.
şu an durum vahim!
ölü sayısı 100'ü gecti
virüslü sayısı da 10 bine yaklasıyor!
Stokları yaptım 1 hafta evdeyim.
görsel
bu kadar ülkeye bulaşıp da türkiye'ye uğramaması şaşırtmıştı. allah korusun memleketi.
iyi ki dünya bankası corona olan ülkelere 50 milyar dolar ödenek verileceğini açıklamış. pat açıklama geldi. yerseniz elbette.

edit: muhtemelen gelecek para, gerekli yerlere harcanacaktır...
Yurtdışında Bana bir halt olmaz kafasıyla gezen sığırın biridir. Gamsızlığımız sonumuz olacak.
çadır devletlerinde hızla yayılır, normaldır, elbette sosyal medya viralleri paniğe neden olacağından daha tehlikelidir. bu.bizim ve iran gibi dangalak ülkelerin durumuna allahlık denir. yani bir herden sonra şemsiye girmiş, açılmış, sonradan fark edeceğiz.

gerçek demokrasi ve halkın temsil gücünün olduğu ülkelerde benzeri durumlarda hükumetler düşeceğinden evhamlı davranmak garantilidir. bağzı ağır manyakların korona için kelle paça için demesi ve toplumda olumlu karşılık bulması türkiye'ye has bir abukluk.

ben muhtemelen üç hafta önce enfekte olmuş olabilirim. biraz ağır bşr nezle geçirdim. hükumet test ve karantina önlemlerini görmezden geldi, kesin konuşamayız tabii olarak.elbette çin'deki vatandaşları a-400 uçağı ile ülkeye naklederek hem siyasi şov yaptılar hem de sınır güvenliğini (zaten yok) hiçe saydılar. neden böyle oldu, çünkü iktidardan demokratik yollarla düşmek gibi bir dertleri yok.
(bkz: bu ne bilimsizliktir)
Ulan geceden beri "acaba bize de enfekte olmuş mudur?" şeklinde düşündürüp uyutmadı. Zira yaklaşık bir ay önce nezle oldum. Ve düzelmeme rağmen boğaz ağrım tam olarak geçmedi. Anlaşılan bol anksiyeteli günler bizi bekliyor.
Okullarin tatil edilmesi en azindan cocuklari koruyabilir. Vaka artarsa sirketler evden calisin demeli.toplu tasima kullanmamaya calismaliyiz. Yaninizda maske ve dezenfektan bulundurmalisiniz. Ben bunlari aralik ayindan beri yapiyorum cunku zaten riskli gruptayim. Ucucu ekibim ve havaalanlari ucaklar yolcular hepsi riskli su an. Uzun suredir kimseyoe gorusmuyorum isten eve gelince esime bile merhaba demeden banyoya kosuyorum. Bagisikliginizi guclendirin sadece bu viruse karsi degil yasam kaliteniz artar. Hepimize kolay gelsin saglicakla.
ibnenin biri yarasa yer derdini biz çekeriz, hay sokayım böyle dünyaya.
Dün avrupa dan Türkiyeye giriş yapan bir Türk vatandaşı olduğu söyleniyor. Dün belçikadan dönüş yapan birini tanıyorum.
sonunda kenarda beklettiğiniz kınalara kavuşma vaktiniz geldi, hadi yakın.
ülkede 1980 den sonra yaşamaya başlayan herkesin öbür dünyada sorgusuz sualsiz cennete alınması gerekir. bu ne abi ya ülke ülke değil mario oyunu anasını satayım. bir bu eksikti.
Şu pis boğaz sikik çinliler yüzünden dünyanın düştüğü duruma bak. Ya her millet farklı farklı hayvanlar yiyebilir ama yarasa nedir yılan nedir en pis en virüslü hayvanlar ya. Arkadaş çin ve afrikanın dünyaya virüs yaymasından bıktık. Virüsten sonra bile çin karantinada kalmalı bir de yaptıklarını savunuyorlar sosyal medya üzerinden. Malum gruptan daha yobaz bunlar
8 martta ekşi'den bir entry.
Ali babacan'ın partisinden it gibi korktukları için bugün açıklıyorlar.
Halbuki 1 hafta önceden tespit edilmişti.
görsel
Bize bir şey olmaz diyen, avrupa meraklısı tipler yüzünden gerçekleşmiştir.
Amerika'da da tsunami tehlikesi sebebiyle kasabayı tahliye ediyorlar. Sonra açıklama geliyor "türkler bize bir şey olmaz diyor evlerden çıkaramıyoruz" diye.
Yani ne oluyorsa bir şey olmaz diyerekten oluyor. Yarrak mı var virüs tüm avrupayı sarmışken avrupa seyahatine çıkıyorsun?
ilk olduğuna kesinlikle inanmadığım vakadır.
bir gün önce bakan alt yapısını yapıp "mutlaka vardır ama bilmiyoruz" gibilerinde bir şeyler söyledi.
yaz geldiğine göre yavaştan açıklama yapıp en sonunda, virus ölmeye yok olmaya başladığında "en az bizim ülkemizde görüldü, çünkü biiiiz en iyi önlemleri aldııııık" şeklinde kendilerini övücü sözler kullanacaklar.

evet. bu hükumetin söylediği hiç bir şey bana inandırıcı gelmiyor.
Evet maalesef resmi olarak ülkemize de geldi.

lütfen toplu taşıma ve kalabalık ortamlarda ellerinizi yüzünüze sürmeyin. otobüste her yere dokunduğunuz ellerinizle telefonunuza dokunuyorsunuz eve gelince elleriniiz yıkamak yeterli değil mutlaka telefonları yüzey antiseptiği ile temizleyin. bol bol tuzlu suyla burun ve boğazınızı yıkayın.

geçen hafta internetten aldığımız %70 alkol oranlı el ve cilt antiseptiği şu an stoklarda bulunmuyor. n95 maske bulmak zaten çok zor artık, olanlar ya n95 değil yada fiyatları çok yüksek. antiseptik bulamıyorsanız bol bol kolonya alın lazım olacaktır emin olun.
saglik bakaninin aciklamasina gore yurtdisindan gelen bir kisi gorulmus ayrica yakinlari iki hafta evden cikmamalari konusunda uyarilmis. Aciklamayi dogru sayarsak su anda kimseye bulasmis degil icerde sirkule olmuyor...

Ayrica yukarida paranoyak manyagin biri entrysinde niye korona testi yapilmadi diye agliyor, ulkede binlerce hasta oldugunu iddia ediyor, cahilsin anladikta bu kadar salak olmaninda manasi yok, biraz akil mantik yahu, doktor corona kaptigini dusunse hemen seni karantinaya alir paketlerdi, oyle biseyden suphe etse disari yurumene izin vereceginimi saniyosun? onlarin canida patlican degil...

Ote yandan IMFnin aciklamasiyla birlikte kimligi nerde oldugu belirsiz bir vaka gorulmeside, acaba kredi almak icin popodan vakami uyduruyolar diye dusundurmuyor degil...

Paranoyak olmanin da bi alemi yok, ulkede korona vakialari ciktiginda hemen aciklanir neticede hukumete vakialarin olmasinin eksi bir etkisi yok. gundemde olmak icin yer ariyolar, hukumettekiler lan keske bikac kisi kapsada aninda hergun tvlere cikip bol bol sov yapariz diye dusunuyo bile olabilirler, calisiyo numaralari cekmenin pozitif etkisi bile var ...
italya gibi eğer geç bir şekilde ilk vakayı tespit ettiysek bir hafta sonra en az bin kişi virüse yakalandı haberini duyarız.
kına mına yazan dalyaraklar var bu konu ile alaklı olarak, bir çift lafım var:
ortadoğunun en boktan yerinde en boktan şekilde yönetilen ülkelerden biriyiz ve hükumet sürekli bir şeyleri bizden gizlerken, dünyanın her yerinde corona vakaları yaşanırken, bizim ülkemizde olmadığını düşünmek klasik bir kapli çomar kafasıdır. yok türk geniymiş yok biz farklı milletmişiz, olm sizi deli mi sikti nasıl böyle cahil cahil konuşabiliyorsunuz. bal gibi de corona virüsü ülkemizde vardı ve bu hükumet bunu bir süre gizleme gereği duydu. corona çıktı diye sevinenin geçmişini, "alın işte sonunda corona geldi kına yakın" diyenlerin de geleceğini siksinler.