bugün

böyle haberleri okudukça gülüyorum ulan, hele bide hayatında kürt görmemiş, okuduğu ezber kitaplarından yola çıkarak teorilerini bizlerle paylaşan aydınlar yok mu!

bu olaylara dair öyle diyalektik düşünmeye yahut komünal yaklaşımlara gerek yok aslında; en basitinden gidip belediyeye başvurarak semt pazarından yer kiralayarak oturunuz ve kürtlerin sizi oradan yaka paça atışını görünüz. bunu bir kürde karşı türk yapsa pazarcı avrupa insan hakları mahkemesine gider, lakin elinde belediyeden alınmış izin kağıdını göstersen orada tezgah kurdurmazlar sana.

biraz da hayatın içinde yaşayın, bir şantiyede iki kürt bir araya geldiğinde çalıştıkları firmaların trilyonluk ihalelerden nasıl da şutlandığını görün öyle gelin ahkam kesin.

tanım: bundan birkaç yıl önce balıkesir gönen de bir pavyonun önünde çıkıp büyüyen olayların aynısıdır.

not: balıkesir bugün türkiye de kalıtsal çeşitliliğin en yoğun olduğu yerlerin başında gelirkendimden biliyorum**; bunca çerkes, pomak sorunsuz yaşıyorsa eğer doğudan gelen adamın da çuvaldızı kendine batırması lazım sanki...
bu gerginlik şahsen beni uyandırdı. e türk ırkı ne duruyorsunuz siz de uyansanıza artık. siz ki her yerde canınızı verirsiniz. size yaşamak haram. siz ki ölmek için dünyaya geldiniz. kırkına gelip de ölmemiş türkün kanından şüphe duyarım ben arkadaş. 3-5 kişinin bir araya gelip millet kurduğu (allahım resmen siyasi çözümleme yapıyorum) günümüzde öyle pc başında oturmak olur mu? 2000 sene önce olduğu gibi yine kılıcı, kalkanı kuşanır, atımıza atlar yürürüz hainlerin üstüne. ama savaşırken yakın döğüşmeyelim emi. adamlar mağarada yaşıyor, mikrop falan kapabiliriz.
eeey kürt bizim sabrımızı taşırma. bak valla gelirim diyarbakır'a. gelmesem bile otobüsle şöyle bi içinden geçerim. ama gelirim yani.

aslında bazı tepkileri tiye almak, sorunun ortadan kalkmasını sağlamıyor. balıkesir'de birilerinin kavga edip, birbirlerini öldürmesinden vahşi bir zevk duyan, göğsü kabaran adamların aramızda olduğunu bilmek mizahı bile öldürüyor. ezen ya da ezilen, hakim ya da azınlık her türlü milliyetçiliğin doğrudan ya da dolaylı sonuçlarından biri daha işte. söyleyecek lafı, çözümü olmayanların nemalandığı sonsuz bir kaynak. kırın birbirinizi. hep beraber bağıralım: "kardeşlik karın doyurmuyor ben kan istiyorum ulan."
vicdanımı çöpe atalı çok oldu, zıvanadan çıktım, savaş istiyorum diyenler alın size bir oyuncak daha. küçücük fikrlerinize dayanak yaparsınız.
mafya,kapkaç,terörizm,kan davası,töre cinayeti,sokağa atılıp para beklenen çocuklar,kadınlara sarkıntılık etmek vb gibi adetleri olan insancıklara balıkesir halkının (hepsi türk değildir kafkasyalılar,boşnaklar vbde vardır) gösterdiği tepkidir.devletin görevini yapmaması sonucudur aynı zamanda.

not:gariban kürtlerin evleri taşlanıyor diyen arkadaşları çok değil 1 hafta herhangi bir kürt mahallesinde yaşamaya davet ediyorum.
(bkz: bencenar aşireti)
kürtlerle bir zaman aynı mahallede yaşamış, askerde aynı ranzada yatmış, üniversitede beraber okumuş, işyerinde beraber çalışmış bir türk olarak son derece rahatsız olduğum bir durumdur. daha da rahatsız edici olan kürtlere ya da dünyanın herhangi bir yerindeki her hangi bir azınlığa yapılan linç girişimiden zevk duyan ve bunu bir hak olarak gören insancıklardır.
(bkz: kamyonetle adam öldürmek)
(bkz: altinova/#4036308)
kamyoneti adamlarin uzerine surup 2 kisiyi oldurmek gunluk yasantimizda her daim olan seyler oldugunu, garip karsilamamam, tepki vermemem gerektigini ogrendigim gerginlik.
kamyonetle 2 kişiyi ezmenin değil ama bunu yapan kişinin kimliğinden ötürü, bir etnik temizliğe girişmenin garip sayılması gerektiği sonucunu bize veren gerginliktir.

Bu saldırılara "Kürt'ün teki kamyonetle adam ezmiş işte" diyerek onay verenler, acaba yarın herhangi başka bir kız davası yüzünden bir Türk vatandaş bir Kürt vatandaşı öldürüse "türkler adam öldürüyor" söylemine de onay verecekler midir acaba?
kamyonetle insanların üzerine yürü, ezerek 2 kişiyi öldür. akabinde bu ölen kişilerin eşi, dostu, akarabası ayaklanıp taşkınlık çıkarınca (ki normal) faşist saldırı de!
peki bayram bayram gençleri ezerek öldüren serengeti göçmeni ne oluyor?

edit: tekrar söylüyorum ve hayatım boyunca da bunu size söyleyeceğim: "yiyeyim e mi sizin içinizdeki insalık sevgisini"
peki soruyorum size neden doğulu kişiler gittikleri yerde doğru durmazlar? soruyorum ha? bu olay ne ilktir ne de sondur. evvelden de olmuştur bu gidişle olmaya devam edecektir ve bu tip olayların baş sorumlusu hep aynı yerden gelenlerdir, yani serengeti göçmenleri. ancak, ege halkı (en azından onlar) bilinçlendiler.
şayet m.a edirneli bir göçmen olsa kimsenin üzerine kamyonet sürmezdi der, ortalığı forum tarzına çevirir kaçarım.

hamiş; bir iki üst giride arkadaşın biri çok güzel bir noktaya işaret etmiş. laz, çerkez, arnavut, boşnak suç işlemiyor mu bu toplumda? tabii ki işliyor da suç işlemenin de bir adabı var işte. o ince çizgi bu işlere neden oluyor.

bonus: (bkz: daş yok mu daş)
olay giderek bu ornekle aciklanacak hale geliyor; herkes evinde devamli cerkez bir hirsiz yakalarsa, cerkezler hirsizdir, mahallemizde istemiyoruz diye de cikarlar.
bu olayı basit bir adli vak'a olarak görüp de olayı ırkçı-faşist saldırıya bağlamaya çalışan arkadaşlar için nacizane önerim ege bölgesinde, trakya'da, güney marmara'da "doğu kökenli" kimlikleriyle arazi almaya çalışmalarıdır. alacakları yanıt "siktir" olacaktır, zira bu bölgelerimizde ekseriyetle kürtlere toprak satmak istemezler, kürtlerin aralarına karışmalarını istemezler. bunu bir düşünün bakalım acaba neden?
ha faşist ve ırkçı davranış bu diyeceksiniz hemen biliyorum ama, ilkokul mezunu çiftçi-köylü faşistliği, ırkçılığı nerden bilsin anam babam. demek ki kürtlerin istenmemelerinin var bir sebebi.
acaba bu sebep bir insanın üzerine araba sürüp de ölümüne yol açabilecek fıtrata sahip olması olmasın sakın. aha bingo. bingo da yavuz sultan selim 500 yıl önce yapmış o bingoyu...

--spoiler--
Kürde fırsat verme ya Rab, dehre sultan olmasın
Ayağını çarık sıksın, asla iflah olmasın
Vur sopayı al ekmeği, karnı bile doymasın
Ol çeşmeden gavur içsin, Kürde nasip olmasın!
--spoiler--

not: biraz ağır oldu farkındayım, birlikten-beraberlikten ve toplumsal barıştan yana olan, ekmeğimizi gururla böldüğümüz kürt kardeşlerimizi tenzih ederim.
bu tür olayların ardından bir de halkın bilinçlenmesi diye bir kavram ortaya atılıyor. ne kadar pozitif bir cümle di mi halk bilinçleniyor. hangi konuda bilinçleniyormuş bu halk? bilime, sanata daha fazla mı önem vermeye mi başlamış yoksa artık ayda bir kitap okuyacağım mı demiş ya da mesela yaşadığı şehrin tarihine sahip çıkacak kentlilik bilincine mi erişmiş? yoook, güya bir grup ırkçının deyimiyle adam gibi durmayan kürtleri def etme konusunda bilinçleniyormuş. boşuna ağzınız sulanmasın gençler yok öyle bir şey. yüzlerce yıldır beraber yaşayan halklar ne kadar çabalasanız da gaza gelip evden çıkıp komşusunu boğazlamayacak. ha sen istersen kendi çapında dene. ama yayılmayacak bu olay. elbette bu ayrımcılıktan beslenen taraflar olduğu için arada bunlar olacak. hatta daha kötüleri de olacak. sivas katliamı gibi. olayın geçtiği yerde unutulsa bile sözlüklerde yankılanacak vs. ama kahretsin ki çıkmayacak bu iç savaş. oysa ki mesela taksim'de buluşsak, 3-5 ini sallandırsak orta yerde. en büyük çözüm önerimiz hep öldürmek, sürmek, def etmek olsa ne güzel olurdu değil mi? böyle düşünmeden, ayrımsız sevmek gibi zor işlerle uğraşmadan yaşayıp giderdik. ah bi ayaklanma olsa. millet şöyle bi yürüse. ben de arkadan arkadan gelsem, korkmayın arkanızda ben varım desem. olmaz ki...
olay yerine gitmek için sınıra kadar gelen dtp li emine ayna ve beraberindeki dtp li heyetin bölgeye alınmadığı olaydır. iyice ortamı germek istemektedirler. kürt kardeşlerimizi savunmak size mi kaldı. şu ülkeden ve özellikle tunceli mden bsg yani. türkü de kürdü de lazı da rahat etsin artık.
(bkz: dostum gerginlik demişsin ama bu ırkçılık)
hep bu faşist kamyoncu türkler yüzünden olan gerginliktir. hem eziyor, hem saldırıyor... türkiye'de mi yaşadığını zannediyor bu ırkçılar?

yok lan, kamyoncu başkasıymış.. olsun, biz yine de türkler'e küfredelim, sigitsinler orta asya'ya... meydan bize kalsın...

habere yalan demeyin, samanyolu da atv de aynı şeyi söylüyor, türkler saldırmış, inanmazsanız televizyona bakın... al bak zaman da aynı şeyi söylüyor, gündem de... neden dükkanı yağmaladıklarını da bir öğrensek güzel olacak... onu söylemiyorlar nedense.. dur bakalım...
bütün şehirlerde olmasını beklediğimiz, sakarya da, mersin de, bursa da sürekli varolan ama bir zamanlar susurlukta şimdi balıkesirde olduğu gibi patlamayan gerginliktir.

istilanın artık durması ve türk'ün reaksiyon göstermesi mecburiyettir. biz istilanın farkında olanlar için müthiş bir haberdir.

(bkz: kürt sorunu yok kürt istilası var)