bugün

entry'ler (5)

islamiyet in bazı kurallarının modern olmaması

"insan haklarını belirleyen insandır" diyenler islamiyetin bu kurallarının insan haklarına aykırı olduğunu kabul ediyorlar ama insanı kural koyucu bir kurum olarak kabul etmedikleri için bu ayetlerde bir sorun görmüyorlar sanırım.

hırsızlıkla ilgili ayet:
http://www.diyanet.gov.tr...8&I3.x=13&I3.y=10

aşağıdaki ayetlerden yaptığım çıkarsama.

---
Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. (nisa 34)

Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dininde (hükümlerini uygularken) onlara acıyacağınız tutmasın. Müminlerden bir gurup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun. (nur 2)

Hırsızlık eden erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık bir ceza ve Allah'tan bir ibret olmak üzere ellerini kesin. Allah izzet ve hikmet sahibidir. (maide 38)
---

bu ayetler, her ne kadar kuran-ı kerim'in indiği çağda son derece modern kabul edilse de günümüz itibarıyla kim ne derse desin modern değildir ve hatta insan haklarına aykırıdır. batı toplumlarında bu ayetlerin birini uygulamanız durumunda suç işlemiş sayılırsınız.

daha önceden bu durumu çeşitli mecralarda dile getirmiştim. üşenmedim, size mümin kardeşlerimizin bu durumu nasıl savunduklarını listeledim:

1) ayetleri sahiplenip savunanlar; bunların temel argümanları: "hırsızın elini kes, bakalım bir daha yapabiliyo mu?"

2) ayetlerin yanlış anlaşıldığını düşünenler; bunların temel argümanları: "o ayetin öncesini okudun mu, sonrasını okudun mu, bir tane kelimeyi cımbızla alıp al işte deme!". ayrıca bu kişilere göre arapçada bir kelime hemen hemen her anlama gelebiliyor. beğenmedikleri bir ayet olduğunda o kelime orada x anlamında değil y anlamında kullanılmıştır deyip işin içinden sıyrılıyorlar, üstelik meal en güvenilir hocaların meali olmasına rağmen.

bakalım uludağ sözlük ahalisi bu ayetleri nasıl savunacak? deli gibi merak etmiyor değilim. yeni savunma mekanizmaları ortaya çıkarsa onları da bu listeye ekleyeceğim.

pembe islam

türkiye'de ciddi miktarda mensubu bulunan bir din. mensupları türkiye'de büyük şehirlerde yoğunlaşmıştır.

temel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:
* bu dinde kadınlar saçlarını örtmek zorunda değildir.
* bu dinde kadın ve erkek eşittir. bu tezin zıttını söyleyen hadisler itinayla yalanlanır.
* bu dinin mensupları kendilerine 'biz laikiz' derler.
* bu dinde abartmamak şartıyla içki ve zina serbesttir.
* ve en önemlisi bu dinin mensupları, islamiyet'i doğru düzgün yaşamaya çalışanlara 'yobaz' damgası vurur.

kanımca mensuplarının büyük çoğunluğunu modern yaşam tarzını seven, ancak bir taraftan da ateist olmaya götü yemeyen insanlar oluşturuyor.

ateist olma sebepleri

kısaca (bkz: özgürlük)
yaptığın iyilikleri senin üstünde bir güç emrediyor diye değil, sadece sen istediğin için yapmak ve bunun verdiği hazzı doyasıya yaşamak için.

ayrıca islamiyet ile benim fikirlerim çeliştiği için. örneğin:
* bana göre kadın ve erkek eşittir.
* bana göre evlilik öncesi cinsel ilişkinin kötü bir tarafı yoktur. (karşılıklı rıza olduğu müddetçe)
* bana göre resim ve heykel son derece hayranlık duyulası sanat dallarıdır.
* bana göre sırf mensup olduğu din farklı diye (kalben ne kadar iyi birisi olursa olsun) bir kişinin cezalandırılması çok saçmadır.
* vs.