bugün

entry'ler (12)

the godfather

--spoiler--
a man who doesn`t spend time with his family can never be a real man.
--spoiler--

tony montana

--spoiler--
This is paradise, i`m tellin'ya. this town like a great big pussy just waitin'to get fucked!
--spoiler--

on ve on birinci nesillerin sözlükte bulunma amacı

on ve on birinci nesillerin sözlükte bulunma amacı bu platforma katkı sağlamak, sözlüğün ufkunu genişletmektir. nesilcilik diye oluşturulan olgu sadece inci sözlüğe özel diye biliyorum. ulu sözlükte nesilcilik yapılması, ulu sözlüğün bazı yazarlarının inci sözlüğe özeniyor olmasından başka bir şey değildir.

beat generation

edebiyatın başına gelen en tatlı beladır. gerçekçiliğiyle canınızı yakar. dibe sokup, zirveye çıkarır. bulutlardan indirip, yeraltına atar sizi. kaçmak istediğiniz gerçeklerinizle yüzleştirir. okuyan bilir, hisseden anlar, tutkunu olansa vazgeçemez bu muhteşem kuşaktan.

cinsel ilişkiyi ihtiyaç olarak görmek

kimine göre amaç, kimine göre araçtır seks. bazılarımız aşkı romantizm olarak görür, bazılarımız ise aşkı sekse açılan bir kapı olarak. zevkler tartışılamaz, fikirler yargılanamaz.

elvisthepelvis

1950lerde elvis presleyin yakışıklı ve seksi olduğunu ifade etmek için kullanılan argo lakaptır. bu lakap aradan geçen yarım asırlık bir süre sonrasında hala şanını yürütmüş ve benim de nickime ilham kaynağı olmuştur.

ölümü ile kişiyi çok üzen sanatçılar

Elvis presley,
Jim morrison,
Freddie mercury.

O kadar çok beni ölümleriyle sarsan kişiler varki, hepsini yazmaya kalksam bi kaç tanesi arada kaybolur, unuttuğum için kendime kızar baştan yazmaya çalışırım, bu listede uzar gider. Beni sevmediğim bir sanatçının ölümü bile hüzne boğar. Ölüm başka bir boyut. Ölüm çaresizliğin başlangıcı. Ölüm hiç sonu gelmeyen bir kabus.

queen

Her kesime hitap edebilme kabiliyetine sahip, bunu freddie mercury sayesinde başarmış, evrensel müzik grubu. Benim için queen= freddie mercury demektir. Seni seviyoruz Freddie. Seni bu harika kişiliğini ve sanatını bana tattırdığın ve tanık ettiğin için seviyorum Freddie!

jim morrison

Bu bünye odasında posterini, telefon kabında fotoğrafını, sosyal ağlarda lakabını, notlarında sözlerini, müzik kutusunda efsanevi şarkılarını barındırır bu kralın. Sana ne yazsam beğenmem, siler siler dururum. Efsanesin psychedelic rock müziğin ebedi kralı.

al pacino

The godfather, scarface, scent of a woman ve the devil's advocate filmlerindeki oyunculuğuyla beni her seferinde etkileyen, bakışları ve tavırları ile kendisine hayran bırakan, her erkeğin olmak istediği, her kadının ilişki yaşamak istediği adam.

marlon brando

Oyunculuğuna hayran kaldığım insanları sayacak olsam, bu isimler bir elin on parmağını geçmez. işte bu on parmaktan sağ el işaret parmağı marlon brando'dur. Yokluğu beni zorlayacak, kırığı-çıkığı olsa beni hayati ve günlük işlerden koparacak olan sağ elim. Beden dilimi kullanırken hareket ettirmeden derdimi tam anlatamayacağım parmak ise işaret parmağımdır. Bendeki yerini ancak bu teşbihle ifade edebilirdim. Sinema dünyasının şah damarıdır brando. The godfather ile altın vuruşu yapmış bugünün jenerasyonunun bile kendisine hayran kalmasını sağlamıştır. Seni seviyoruz muhteşem adam, seni seviyoruz godfather!

elvis presley

Nickimin isim babası, rock'n roll denilince akla ilk gelen zat-ı muhterem. Ardından gelen yeni nesil müzisyenlerin tümüne müziğiyle ön ayak olmuş, efsane olarak adlandırdığımız bir çok sanatçı kendisinden ilham almıştır. ilk entrymi kendisine adamaktan onur duyarım.