bugün

ateist

tüm insanlık.

geçmişte inanılmış, "tedavülden kalkmış" thor, zeus ya da afrodite inanmadığınızda, amon ra size bir anlam ifade etmediğinde o inanış sistemleri açısından ateistsinizdir.

çünkü insanlık ancak bronz çağı gibi çağlarda, örneğin güneşin doğuşunu "bir tanrı olmalı ki bu ışık kaynağını hareket ettirebilsin" olarak irdelemiştir.

günümüzde, 21. yüzyılda bilimsel olarak tonlarca kanıt, açıklama varken, antik mitlere, çok eski "yüce yaratıcı" karalamalarına tapınmanın anlamı da dünyada ne kadar gerizekalı olduğunun istatistiki bir değerini elde edebilmek olsa gerek.

malesef şöyle bir durum var ki, dilden dile dolanan efsaneler tarihte ne kadar geri gidiyorsa o kadar kabul görülebiliyor oluyor mankafalar tarafından.

bu tiplere "zeus" dediğinizde "hadi age of atalım"dan daha manadar bir cümle kurmalarını bekleyemezsiniz. hikayedir onlar için.

tapındıklarının; zeus'la, goblinlerle tek farkının kitap olması mıdır inanmalarını sağlayan?

hem de %100 kendiyle çelişen bir kitap.

hatta ben onlara "kitaplar serisi" demeyi ayrıca seviyorum. aynı yaratıcının elinden çıkmışlar ya.

neden?

islam, yahudilik ve hristiyanlık birbirlerini sindiremeyecek kadar büyük topluluklara ve güce sahip oldukları için.

"aynı yaratıcının elinden" teorisinin kabul gördüğü dönemlerde birinin hakimiyeti üstün olsaydı, işte o zaman "senin yaratıcın"ın sonu zeus'tan farklı mı olurdu onu bilemeyeceğim. kitap yazmak sorun olmasa gerek, zeus da "birine yazdırırdı" değil mi?

son olarak, şöyle bir topluluk da var yaşadığımız çevrede:

"ben tanrının canlıları yarattığına, evrimin ondan sonra devreye girdiğine inanıyorum."

bu tip düşünenler, en kolay yolu seçmişler ki ben buna "suyundan da koyayım mı?" diyorum.

zira; bilim ve din, düzgünce bakıldığında taban tabana zıt alanlardır.

nasıl?

din sorgulatmaz. bilim sorgulamak zorundadır.
din araştırma yaptırmaz. bilim araştırma yapıldığı sürece değerlidir.
din kabullenir. bilim asla kabullenmez.

burası çok önemli(taban tabana zıtlığın esas argümanı);

bilim yaptığı deneylerde, yaptığı araştırmalarda, yaptığı kazılarda tek bir şeyi amaçlar: sorgulayarak doğruya ulaşmak.

din, araştırma, deney, sorgulamak yaptırmadan "doğruya ulaştığını belirtir."

bu kadar kibirli bir terör aracı daha göremezsiniz.

sonuç olarak;

suyundan da koy'cu olmayın.

antik mit'lere inanmaya çok mu meyillisiniz?

21. yüzyılda yaşıyoruz.

güneşin nasıl doğduğunu, kimyasal reaksiyonların nasıl gerçekleştiğini, nükleotidinden tut antijenini, mars'taki sudan tut termodinamik yasalarını,

hemen hemen her şeyi biliyoruz.

artık doldurulması gereken "tanrı" boşluğu yok.

ha diyorsanız ki "tanrı'nın yokluğunu ispat edemezsin", "orada dur" derim.

bu evrende varlığını ispatlayamayacağın milyonlarca şey var.

ben sana "mars'ın yörüngesinde 10 cm. uzunluğunda kutsal yarrak dönüyor" desem,

teleskoplar küçüklüğünden dolayı göremese;

sana okullarında, evinde bu anlatılsa;

3 yaşından itibaren bu fikir empoze edilse;

dilden dile "kutsal yarrak mars'ı 2'ye bölmüş" gibi hikayeler anlatılsa

senin 5 nesil sonra doğacak veledin "yarrak hastası" olur mu olmaz mı?

bir düşün bakalım.

şimdi neye inandığını düşün.

"yarrak olur mu lan?" demeden, "tanrı'nın varlığına dair bir kanıt" düşün.

"bu muhteşem düzen" demeden, "hemen hemen hepsi açıklanıyor, açıklanacak" diyeyim ben.

"açıklanmayanlar?" demeden, "yarrağın olmadığı da açıklanmıyor" diyeyim tekrar.

dilden dile geçmiş saçma sapan hikayelere inanan sen; çocuğun aynı yolları izleyerek "yarrakizm"e tapınsa, ne yapardın?

açtım, baktım.

abd'de yaşayanların %45'i dünyanın 10.000 yaşından küçük olduğuna inanıyormuş.

halbuki katolik kilisesi dinozor fosillerinin de varlığını kabul ediyor.

bu nasıl bir cehalettir ki, bilimsel olarak en az 5 milyar yıldır canlıların yaşadığı kanıtlanmışken(kemik açılarak yani, öyle götten değil) hala din, bilimin önünde tutuluyor.

insanların, kitapların safsata olduğunu görmesi için, bilimin yolunu kesip, evrim araştırmacılarının yoluna taş koymamaları için ne yapmak gerekiyor?

baban 10.000 dese, 5 milyar çıksa "vay yalancı pezevenk" dersin.

akıllı bir marangoza "yalancı" demek neden zorlarına gidiyor?