bugün

otobüs bileti fiyatlarının çıldırması

kasım sonrası fiyatların ısınma hareketleri. millet şu an mal ve hizmetlere pahalı diyor ya, gülmemek için kendimi zor tutuyorum. asıl tehlike zamlar hayat pahalılığı değil. bunları konuşmak biraz cahilce olur. asıl yaşanacak olan bu ekonomide asgari ücrete yapılan her zam ve iyileştirme işsizliğe katkı sağlamaktan, kayıp kaçağa yönelecek iş dünyası/çalışma hayatıyla düşecek sosyal güvenlik prim ödemelerine katkı yapmaktan bir şeye yaramaz. basit olarak anlatayım da malum ekonomistler anlasın. asıl tehlike Asgari ücretin 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olduğu düşünülürse şu an asgari ücrein 2023 yılının ikinci altı ayında geçerli olmak üzere, net 11 bin 402 TL olup Brüt asgari ücret tutarı 13 bin 214 lira olurken buna rağmen çalışan kesim pahalılıktan şikayet ediyorsa ve 2 yıl içinde 2800 liradan 11400 liraya çıkan asgari ücrete rağmen insanlar ağlıyorsa işsizlik kaçınılmaz. insanların işi olup pahalılıktan yakınmasını mı, insanların işsiz olması mı önemli? asgari ücrete yapılan astronomik zam bile ne kadar dibe battığımızı/batacağımızın göstergesi. düz hesap yapalım, küsuratlara girmeden 2 bin lira olan bir işçinin alacağı ücreti 11 bin liraya çıkardığınızda işverenin üzerine binen maliyet yükünü düşünün. şöyle bir örnek vereyim de anlayın. 2021-2023 asgari ücret artışını emekli maaşına yansıtalım. 2021-2023 arasında 5 bin lira emekli maaşı alan 28 bin lira, 2 bin lira emekli maaşı alan 11 bin liraya çıktığını düşünün. böyle bir şey oldu mu? olmadı, devlet bile son zamla 8 bin lira alan emekliye 2 bin lira zammı zor yaptı. devlet bile emekliye yapılacak böyle bir tutarı kaldıramazken ve %100-300 oranlarına yaklaşan ötv kdv harç vergi vb zamları yaparken özel sektör bu asgari ücret artışını nasıl karşılayacak? asgari ücrete yapılan zam yanında vergilere başta üretim giderleri, örn; enerji maliyetlerine yapılan zamlar, yüksek döviz ve faiz oranlarına özel sektör nasıl katlansın? asıl yaşayacağımız felaket işsizlik, bunu kimse konuşmuyor ve ben buna çok şaşırıyorum.