bugün

bireysel silahlanma gerekli mi

son günlerde artan şiddet olayları üzerine insanların kendilerini savunmak için artık bireysel silahlanmanın önünün açılması gerekip gerekmediği konuşuluyor, tartışılıyor. toplumda yargıya olan güvenin azalması ile insanlar artık kendi adaletlerini kendi sağlama, haksız ve güçlüye ders verme arayışına girme peşine düştü, haklılar da. yargı sisteminin iktidar erklerinin elinde olması, suçlunun asla hak ettiği suçu almaması, infial yaratan konularda bile gözümüzün haksızın dört duvara tıkıldığını görmemesi insanlarda adalet kavramının da içinin boşaltılmasına neden oluyor. Ama bunun engeli sizce de bireysel silahlanma ile mümkün müdür? Başıma silah dayayan insan bende de silah olduğunu bilse gerçekten geri adım atacak mı? Kaldı ki bazı şeyler pratiğe dökülmeden ne kadar doğru inanın anlayamayız. Bu bireysel silahlanma da öyle, insanların kendi adaletlerini araması için silahlanmasının yerine, yargı sisteminin güçlendirilmesi, tek ellerden alınıp, liyakatli kişilere teslim edilmesi ve bu kişilerin de bağımsız kararlar vermesi, mahkeme salonlarından siyasetin uzak götürülmesi gerekir. Yoksa herkes eline bir silah alsa, memlekette bunu suistimal edip işine geldiği gibi kafaya sıkacak adam çok. Bakınız seydioğlu kardeşler bu adamların karşısına silahla da çıksanız ki bunların da silahları olduğuna eminim, tavırları çok mafyavari, bu adamlar size daha beterini yapar. Sonra sadece doğuda gördüğümüz kan davası şehre de sıçrar, herkes sülale katline başlar. O bana sıktı ben de ona sıkacağım der. Kimse belinde o silahı ailesine yada sevdiklerine güven vermek yada düşmana korku salmak için tutmaz. En azından bilinçli kesim hariç.