bugün

bilgisayar kullanmayi ogrenmis ebeveyn

bilgisayar kullanmadan önceki haline şükredilen anne veya babadır. eskiden sadece ''oğlum hadi kapat şu bilgisayarı'' derken ağıza alınan bilgisayar, artık hayatınıza bodoslama giriş yapmıştır. hergün gazete almaya üşenen babanızın haber sitelerine girip saatlerce başından kalkmamasından tutun da, annenizin yemek tarifi ile ilgili bilgileri almak için google'ı akşama kadar hedef almasına kadar bir çok sorunla karşı karşıya kalınmaktadır. ''bilgiliyim, hayırlı evladım, bakın nasılda öğretiyorum'' ayağına anne ve babaya bilgisayarı kullanmayı öğretmeniz artık kendinize küfretmenize en büyük sebeptir. siz kadar olmasa da artık anne ve baba o bilgisayarı öğrenmiştir. siz değilsinizdir artık saatlerce bilgisayar başında oturan. yani roller tamamen değişmiştir. eskiden size bağıran anne babaya siz uyarmak zorunda kalırsınız..

ashaf - anne, baba hadi ama ya 4 saat oldu napıyorsunuz orda.
anne|baba - ay dur.. hayri amcanlar msn'de. kamera açtılar, el sallıyolar. gel sende salla.
ashaf - iç ses: kafama sıçayım, kafama!...

hep yaşanmıştır yani en azından şu geçtiğimiz 2-3 sene içinde tüm evleri abluka almıştır bu diyaloglar. annenizin olur olmaz isteklerini geçtim, babaların sizi yalnız bir anda yakalayıp,

baba - oğlum, hani şu arkadaşlık siteleri falan filan...
ashaf - sakın baba! sakın... devam etmesin o cümle. bilgisayarı öğrendin tamam, bu kadar. haber mi okuyosun? yeter bu sana...

şeklinde cereyan eden diyalogların akabinde psikolojik tramva geçirmemeniz elde değildir. roller değişmiştir dedim ya, hakkaten öyle oluyo be abi... senin onları uyarman onların seni uyarma sayısını gün be gün geçiyor. çocukluğunu bizim gibi yaşayamamış iki birey anlık mutluluk yaşarken belki de bizim onu uyarmamızı bilerek, isteyerek kalkmıyor bilgisayar başından. onlara bunun için kızan bir anne baba geçmişte yoktu çünkü. hem acı hem de gülünç geliyor değil mi? ahh ahh... *