bugün

oportünist

burada yazan birçok yazarla tanıştım, muhabbet ettim. çok büyük çoğunluğu bir çıkar, emel peşinde sohbetini sürdürme niyetiyle dolu olduğunu gördüm. hepsinin nişanesi şu; çıkar alamadığını anladığında alakasını hemen keser, başka yöne çevirir yönünü. ( bu sıfatlardan dostları tenzih ederim)

+ bilgiyi görüp faydalanmak, çıkar sağlamaya çalışmayı emel edenler.
+ dolandırmak isteyenler. (aptallar)
+ cinsel, ruhsal tatmini için karşı cins arayanlar. ( demografik olarak en yoğun grup budur)
+ yukarıdaki maddenin daha ilerisi, tacizde bulunup, gerektiğinde gerçek hayatta faydalanmak isteyenler. (aşağılıklar)
+ psikolojik buhranı dolayısıyla, sahte dostlar edinerek, sorununa ortak arayanlar. ( başkasını da kuyuya çekmek isteyenler grubu)

evet, ne ararsan var. insan çıkarcıdır. hele ki buradaki anonim(!) insanlar. maskelerinin altından makyavelizmin doruklarını yaşayan insanlar...

aranızda en aklı başında, entelektüel olanlarınız(!) bile bilgi alışverişinde bulunur, sonrasında size ihtiyacı kalmadığındaysa oralı bile olmaz. yukarıdaki maddelerden en acınası ve en üzücüsü de bence budur. çünkü diğerleri gafildir, cahildir. bilmez yapar. ya ergendir, ya psikolojisi bozuk bir ruh hastası veyahut, hırsız. ama bu tür insanlar başkadır, bilinçli bir şekilde çıkar sağlar. intelejensiyadandır çünkü (!)

her neyse, kendinizi kullandırmayın, kendinizi dost edineceğiniz kişileri iyi seçin dostlarım, ne diyor shakespeare;

cehennem boş! bütün şeytanlar burda.

t: karakteri oturmamış insanların yaptığı eylem.

(bkz: çıkarcı)
(bkz: münafık)