bugün

18 yaşında yerli anakart yapan genç

chip, entegre gibi komponentlerin menşei türk olmadıkça yerli sınıfına sokulamayacak anakarttır. olsa olsa çin malı türkiye üretimi gibi birşey olur.
üzerinde durulması gereken konu ise 18 yaşındaki bir gencin fikrine 1 milyon tl yatırım yapılması. inandırıcı değil.
yıllardır orta gelir tuzağındaki türkiyenin çıkış yolunun teknolojik yatırımlarla katma değeri yüksek ürünlere ağırlık vermesi gerektiğini, konut-inşaat kısır döngüsünden çıkması gerektiğini yazmıştım. ancak bu tarz devlet teşviğini koparabilmek için yapılan sözde yerli üretimler çözüm değil.

bir film ararken tekrar uludağ sözlüke gelmiştim. yıllardır yazmıyordum. buralarda yazma işi gençlere devredildi. ancak bu girişimcilik konusu benim yaralı yerim. yazmak istedim. bir elektronik mühendisi olarak, yurtdışında mühendislik firması olan birisi olarak, girişimci ruhlu, türkiyeden hiçbir kredi destek almamış birisi olarak söylüyorum..
ilgilenenlere ; çalıştığımız konular siber güvenlik, plc-scada, endüstriyel otomasyon ve elektrik.