bugün

risale i nur

islamı eserlerin bir çoğundan daha farklı eser, tefsirdir fakat benim bu risale-i nur ile anım çok başka dostlar şehirler arası bir yolculuğum esnasında önce size şehirler arası yolculuklarımdan bahsedeyim yaşadığım yer ile ailemin yaşadığı şehir birbirine çok uzak değiller uçak yok sadece otobüs ile yolculuk edebiliyorum halimden gayet memnunum çok renkli insanlar tanıyorum yine memleketime ettiğim yolculuklarımdan bir tanesinde yanıma oturan amca risale-i nur yazarı çıktı normalde hiç muhatap olmam yanıma oturanlar ile huy edindim ama amca ile bir konuşasım geldi o anlatıyor ben dinliyorum bende islami bir eksiklik görmüş olacak ki risaleden girdi kurandan çıktı dinden bahsetti namazdır niyazdır yolculuğum ilerleyen saatlerde ilk mola yerinde abdest alınılacak kıvama geldi, bende konuşma esnasında bir arkadaşım vardı o da okuyordu demiş bulundum aramızda bir sıcaklık olsun diye amca bunu çok yanlış anlamış olacak ki bundan aldığı gaz ile otobüsün üstünde risalesi varmış kendi el yazması çıkarttı okuyor bütün otobüs bize bakıyor okudu okudu ve okudu uyumuş numarası yaptım uyandırdı yine okudu yol bana bitmedi amca amca saygımız sonsuz fakat insan durmasını bilmeli ben memlekete geldim otobüsten inerken hala kolumu tutup bir şeyler anlatmaya çalışıyordu, o amca ile olur ya hani bir gün denk gelirsek bende ona nutuk okuyacağım muhtemelen o da onu anlamayacak neden mi? bu amca üzerinden naçizane eleştirimi de yapmak istiyorum bu kitabı okuyan en azından benim denk geldiklerim cumhuriyet düşmanı başka kitapların varlığını dahi reddeden körü körüne risaleye bağlı bağnaz tiplerdi tabii ki istisnalar mevcuttur.