bugün

schengen

isviçre'nin aralarına kasım 2008 itibarıyla katılacağı vize türüdür. böylece kasım 2008'den sonra pasaportunuzda schengen vizesiyle isviçreye giriş-çıkış yapabileceksiniz. aslında isviçreye gezmeye gelenlerden ziyade türk vatandaşları için transit geçişlerde daha çok işe yarayacaktır, zira isviçre sınırlarındaki uygulamaların biri birini tutmamaktadır. eu üyesi olmayan ülkelerden birinin vatandaşı olarak şu anda schengen vizesiyle isviçreye giriş yapamazsınız, ya da yapabilirsiniz. giriş şansınız denenen yönteme bağlıdır, araba ile yapılan girişlerde en yüksek şansa sahip olduğunuzu belirtmek isterim. tren ve daha sonra da havayolu denemeleriniz için bol şanslar dileyelim.
bu arada avrupa'da exchange öğrenci statüsü ya da erasmus değişim programıyla bulunuyorsanız mutlaka bulunduğunuz ülkedeki bir konsolosluktan ülkeye dönüş yapmadan evvel schengen vizesi almanız tavsiye olunur, tabi bu ben bol bol geziyorum, international takılıyorum, ortamlara akıyorum diyenler için. konsolosluk olarak da italya tavsiye edilir, zira hem bekletmezler hem de gevşek adamlar afedersin. böylece yurda giriş yapmadan evvel pasaportunuzda 6 aylık schengen vizeniz olabilir ki türkiye'de aylarca kapı kapı sürünmekten yeğdir.