bugün

cogito sözlük

çocuğunu hergün tuvalete döken kronik abazanların,
ulu orta sevişip hamile kaldığı zaman kürtaj yöntemi ile cinayet işleyen kevaşelerin,
ben özgürüm diyerek başkalarının özgürlük haklarını ihlale kadar giden ve özgürlük algısından bîhaber olanların,
kendi görüşüne uymayan her görüşü yerin dibine sokup sokup çıkarmasını bildiği halde, kendi görüşü hakkında bir eleştiri yapıldığı zaman sesi kısılmış enik gibi bağıran dış fikirlere at gözlüğünden daha kapalı bünyelerin,

her geldiğinde kendisin ekmek çıkmadığını gördüğü zaman siktir olup gittiği yerdir. çünkü kendileri toplumun her kesimine hitap eden bir habitata alışkın değillerdir. iş bu popülasyona uzaktan selamun aleyküm bile diyemezler, çünkü bunların tek amacı ailesinin, akrabasının ve toplumun bilumum bu kalıba uyan alanlarında içinde ki nalet pisliği dışa vurabilecekleri bir alandır ve ne mutludur ki bu sözlük cogito sözlük değildir. nerde nasıl davranacaklarını bilemeyen bu abazan insanlar edebi kimliklerini de yitirmişlerdir. aslında yitirmemişlerdir de diyebiliriz zira edebi kimliklerini bunlara kazandıran aydın sandıkları insanlarda edepsizdir. *
nedense bu sözlükte cogito sözlüğü eleştiren kişilerin entelektüel kimliklerinin cogito sözlük kadar olamaması da hayret vericidir. ben buna biraz tahammülsüzlük olarak bakıyorum. zira dünya üzerinden %100 onay görmüş olan hiç bir fikir yok iken, birilerinin çıkıpta etnik çeşitliliği, fikir ayrımcılığı, örf adet gibi detayların bu denli yüksek olduğu bir ülkede sadece benim görüşüm en iyisidir mantığında yaşaması kusura bakmayın ama sınıflandırmadır. her kesime hitap edemediğini düşündüğüm bir sözlüğün cogito sözlük gibi bir oluşuma giydirmesi hakikaten mizah anlayışına da ışık yakıyor gerçekten.