bugün

a clockwork orange

ne beklediğinize bağlıdır alacağklarınız...

eğlencelik değil, açıkçası mesajını saçmalamadan verebilen ve bunu sanat sınırları içerisinde kalarak yapabilen bir film de değil...

kubrick'i severiz sayarız ama 60lı ve 70li yılların mayışık yüksek kafasıyla yapılmış bir film.

o yüzden sinema dili, konu bütünlüğü, tutarlılık falan aramayın...

ancak seyredilmesinde fayda vardır hemi de birden fazla kez.

neden?

işlenmemiş (ham) bilgiyle doludur. duyacaksınız, aklınızda kalacak üstüne araştıracaksınız ve kafa yoracaksınız...

zamane filmleri gibi gerçeğin sadece işine gelen bir kesitini alıp, hikayeyi bilet alan en salak kişinin bile anlayabileceği seviyeye dek incelterek yapılmamış bu film...

şimdilerde sinema artık - en azından senaryo açısından - öldü. artık filmlerin sonunda (eskiden çok yapılırdı) bazı konuların ucu açık bırakılıp, kahramanların ufka doğru yürüme sahneleri kullanılmıyor.

yeni bir sinema seyircisi var ve bu seyirci moronlara anlatılır gibi anlatılmasını ve filmin sonunda cevapsız tek bir soru bile kalmamasını istiyor.

bugün çekileydi rüzgar gibi geçti filminin ağzına sıçarlardı "rhet buttler'a ne oldu anlamadık biz" diye... yada uzay macerası 2001'i gösteren sinemadan bilet parasını geri isterlerdi....

dünyada sinema seyircisinin seviyesi çok düştü bizde iyice yerlerde. o türk dizilerini seyredip, kafa yoran adama inception bile frankfurt okulu gibi geliyor anlatım dili ve işlenen konu açısından. a clockwork orange gibi filmler başka bir paralel evren bu insancıklara.

kolay sevilecek, kolay yutulacak bir lokma değil bu film özetle...

ancak bir filmi anlamamak tek başına o filme kaka, pis demek için yeterli değil. hele ki bazı mal değnekleri türedi şimdilerde sinema sitelerinde yorum yapan; adam millete emir veriyor "ben beğenmedim, seyretmeyin!" diye...

herkes her şeyi seyretmek, sevmek ve anlamak zorunda ve/veya kapasitesinde değil. mesela ömrümde bir tam bölüm kurtlar vadisi, muhteşem yüzyıl benzeri dizi seyretmiş olsaydım yada ivedik serisinden bir filmi netten dahi oturup seyretmiş olsaydım bir kubrick filmine olumlu yada olumsuz eleştiride bulunabilecek cesareti kendimde bulamazdım...

herkes önünden yesin anlayacağınız...