bugün

seni kaça sattılar

Abi biz mahalleden tanışırız aslında Duygu’yla, bugün bahsetmiştim sana Suat tanıştırdı bizi de. Aynı lisede okuduk, aynı zamanda. Duygu ilk sene kazanamadı üniversiteyi, ikinci yıl Gazi’yi kazandı, orada hukuk okuyor şimdi. Kafası baya çalışıyor yani hatunun. Neyse abi, okulu kazandıktan sonra bir haller oldu buna. Ortam mı değiştirdi onu nedir anlayamadım bir türlü. Biz her gün kavga etmeye başladık. Telefonlarıma çıkmamaya; derslerini, sınavlarını bahane edip mesajlara geç cevap vermeye başladı falan. Tamam anlıyorum hukuk baba bölüm, öyle bizimki gibi çizim mizim işi değil ama nasıl diyeyim sana bu yoğunluktan başka bir şeydi sanki. Sanki bir başkası vardı ya da beynini yıkayan biri vardı hayatında. Çünkü önceden deliler gibi beni seven hatun, Ankara’ya gittiğinin ikinci ayında beni eleştirmeye başladı. Yok sen kendine bakmıyorsun, yok saçların çok bakımsız, yok şu yok bu derken bir baktım Semih’ten başka erkek tanımayan hatun başka başka adamların isimlerinden bahsetmeye başladı zamanla. ‘Bugün Murat’larla çıkıyoruz dışarı haberin olsun’, ‘ Halil’in doğum günü var oraya gideceğim’, ‘ Bu gece Buse’nin arkadaşı Hakan’ın kafesinde oturacağız biraz’ gibi aptal saptal cümleler kurmaya başladı. ‘Lan’ diyorum ‘kim bu adamlar?’, ‘ay sanki tanıyacaksın Semih arkadaşlarım işte’ diyor. Abi bana gelmez öyle yanında ben olmadan çok gezmek falan. Erzincanlıyız demiştim sana ilk gün. Biz Aleviyiz abi. Duygu’nun ailesi Sünni. Annesi beni çok severdi önceleri ama bir ilişkimiz olduğunu bilmiyordu tabi. Neyse bizim işler ciddileşince Duygu anlatmış aramızda bir şeyler olduğunu annesine. Annesi de bizim Alevi olduğumuzu duyunca ondan, feryat figan etmiş. ‘Olmaz, hakkımı helal etmem. Baban da kabul etmez hemen ayrılacaksınız’ demiş. Bizimki bana belli etmeden bir ay daha idare etmiş durumu ama sonra aile baskısına dayanamamış. Sonra bitti işte. O gün telefonda bana her şeyi anlattı. Ben ona yeniden oturup konuşmamız gerektiğini gerekirse ailemin gidip ailesiyle konuşması gerektiğini söyledim ama nafileydi tabi. Finali de sen biliyorsun işte. Suat'ın ailesi zengin baya,babasının ayakkabı fabrikası falan var... Ulan diyorum yoksa bu mezhep vesaire yalan dolan mı hep? Baya baya satıldık mı yani nedir acaba?”

"Bazı yalnızlıklar ticaridir Semih, seni kaça sattılar?"

"Çok ucuza gittim abi, çok ucuza..."