bugün

adaptation

Charlie Kaufman'ın filmlerini seven biri olarak bu filmi pek başarılı bulmadım.Öncelikle filmin ne anlatmak istediğini tam olarak belli değil gibi filmin amacının da ne olduğu pek belli değil filmin konusu Charlie Kaufman'ın bir kitabı filme senaryolaştırmaya çalışırken ki zorlukları açıkçası Charlie Kaufman bu filmle ne anlatmak istemiş bence belli değil.Charlie Kaufman'ın izlediğim filmlerinde başrol karakterler genellikle aynı (Confessions of a Dangerous Mind filmi hariç) bu filmde olduğu gibi "utangaç,çekimser ve yalnız" adam sanki her filminin başrolünde kendini kullanıyor bu filmde ismini de vermiş karaktere zaten.Film ağır bir film ama Charlie Kaufman'ın filmlerini sevenler zaten alışıktır bu ağır tempolara fakat filmde duygu eksikliği de var ne biliyim ben Sil Baştan veya Synecdoche, New York'u izlerken duygulanmış etkilenmiştim ama bu film beni ne heyecanlandırdı ne duygulandırdı çok donuk bir şekilde izledim ayrıca izlerken filmin hikayesi de beni pek içine almadı.Sürükleyici değil,dram mı desem beni duygulandırmadı etkilemedi ama her Charlie Kaufman filmi gibi farklı ve ilginç bir film biraz karışık tabiki ayrıca yine hayata dair bazı tespitler gayet güzel.Filmin en zayıf yönlerinden biri de sadece sonundaki müzik hariç hiç güzel bir müzik olmayışı bu yüzden de film biraz ruhsuz kalmış olabilir.Son olarak ben filmi pek beğenmedim farklı fakat ruhsuz bir film Charlie Kaufman sevenlere tavsiye edebilirim zaten herkese hitap eden de bir film değil.

6/10