bugün

dünyanın adaletsiz olduğu gerçeği

bu durumda şunu sormak gerek, dünya nedir? dünya çok soyut bir kavram olarak kalıyor bak. tıpkı adalet gibi. oysa sensin adaletsiz olan. benim adaletsiz olan. peki sen, ben ne yaptık adaletsizce? belki kantin sırasında çok acelen vardı çaktırmadan araya kaynadın. belki birisini çok kıskandın iç geçirdin de nazara geldi. belki annene çok sevdiğin bir yemeği yapması için ısrar edip üzdün. belki bir kişinin kılığına kıyafetine bakıp ön yargıda bulundun. bir tarafta insanlar açlıktan ölüyor, bir tarafta zengin ülkeler sefa sürüyor. peki bizler bilgisayar başında ne yapıyoruz? birçok sivil toplum kuruluşu var afrikaya giden, oraya yardım götüren. ama biz ne yapıyoruz, x kurumuna güven olmaz yardım etcem ama param ya afrika'ya gitmezse..? e sen de git onlarla afrikaya. "yok ya benim daha önemli işlerim var." napalım ulan afrika'yı, ben doydum da afrika mı kaldı diye düşünenlerimiz az mı sanıyorsun? bu devirde durumu kötü olan bir ben varım, herkes kirli çıkı, en fakir benim, adaletini miktiğimin dünyası bana da ver ulan diye düşünenlerimiz kimler? evet dünya gerçekten adaletsiz.