bugün

osmanlıdan kalan miras

osmanlı'yı veya yönetim yapısını kötülemeyen yazıdır. ya arkadaş ya kıçınızdan okuyorsunuz yazıyı yada anlama güçlüğünüz var. olayın osmanlının geçmiş yapısıyla uzaktan yakından alakası mı var? yazılan yazı tamamen osmanlı'nın bitiş zamanı ve yeni türkiye cumhuriyetinin kuruluş zamanına rast gelen vakitte türkiye'nin durumunu gösteriyor. osmanlı büyüktü, dünyanın çeyreğine hükmetti ama bitti ve bitiş noktasında türkiye cumhuriyeti kuruldu. bu ülke tekrar kurulurken vatanın ne durumda olduğunu anlatan bir şey bu. hemen siktiriboktan osmanlıcılığınız dışa vurmuş. yok biri demiş hoşgörü biri demiş atatürk'ün mal varlığı. mk hoşgörü bize osmanlıdan mı miras? güvenilirlik denmiş türk güvenilirliği diye bir tabir varda biz mi bilmiyoruz? ben bu ülkenin evladıyım ve senin kadar bu ülkede yaşamayı hakediyorum. osmanlı osmanlı yediniz kendinizi. biri de gelmiş özelden bana diyor ki padişah fransa'da bir tiyatro oynatılmayacak demişte oynatılmamış, posta koymuş işte osmanlının gücüymüş. la bi siktirin gidin ya sizin tarih bilginiz yok ya da taşşak geçiyorsunuz herhalde. kurtuluş savaşı zamanına karşı neredeyse kanuni zamanını koyacaksınız ortaya, bak biz viyana'ya kadar gitmişiz diye. hayır ayrıca bu ülkede itfaiye osmanlı zamanında kuruldu denmiş, ne zaman kurulacaktı ayıptır sorması? zorunlu devlet hizmetleriyle ne alakası var mk konunun? cımbızla sözcük çekip almaya işinize gelen yerden konuya girmeye luzum yok. 1 tane kütüphane varmış onu anlatıp ülkenin okur-yazarlığı hakkında konuşmamak nasıl oluyor?