bugün

okullarda serbest kıyafet dönemi

okullarda kıyafet serbestliği uygulamasını desteklemekle birlikte, kısmen yetersiz buluyorum. yetersizlik, övgüye engel değil elbette. zira bir adım atmak, hiç adım atmamaktan iyidir. bu adım, sonraki adımların atılmayacağı anlamına gelmez illa ki. atılırsa anlamlı olur. yetersizliğe örnek olarak, başörtüsünün kapsamının sınırlandırılması verilebilir. sadece imam-hatipteki kız öğrencilere bu hak tanınmış. düz ortaokullardaki seçmeli derslerde de böyle bir hak verilmiş gibi görünüyor ama aldatıcı bu. zira tam verilmeyen hak, hak sayılmaz. ergenlik çağına girmiş kız öğrencilerden isteyenler, bu hakkı sonuna kadar kullanabilmeli. baskıyla giydirilecekleri düşüncesi paranoya. zira bu tip bir düşünce sahibinin tersini hiç düşünmemesi tuhaf. başörtüsü örtmek isteyene izin vermeyip, zorla açtırınca baskı olmuyor mu? bu tür yaklaşımlar, tek tipçi düşüncenin tezahürleridir. yoksulluğun izlerini halı altına süpürüp saklamakla, eşitlik sağlanmaz. ailesinden terbiye almış zengin çocuğu, zenginliğinin reklamını yapmaz. ayrıca sadece üstü önlükle kapatmakla, zengin-fakir 'eşitlenmez'. bunun pantolonu var, eteği var, ayakkabısı var, montu var. hatta saç tokası bile var. tokadan bile belli olabilir bazen aradaki farklılık. ne yapalım şimdi, bunları da kapatmak için çocuklara astronot kıyafeti mi giydirelim? bence yüzde yüz eşitlik sağlanır bu tarz kıyafetle. hızımı alamadığım düşünülmesin. bunlar benim yeni düşüncelerim değil. öğretmenlerin de serbest kıyafetle gelmesi gerektiğini düşünüyorum. beden eğitimi dersini, bahçede takım elbiseyle, kravatla yapan sınıf öğretmeni mi olur lan? hani dersine göre kıyafet, nerede eşofman? neymiş efendim, önlük disiplini sağlıyormuş. çocukları görüyoruz işte, disiplin noktasındaki durumları ortada. hangi tür disiplinmiş bu? hem disiplin mekanizması ne derece işletiliyor, bunu da ele almak lazım. çocuklar, disiplinli önlükleriyle, öğretmenin tepesine çıkıyor. uzar gider böyle bu mevzu. sözün özü, 'yetmez ama evet' diyorum. sıranın kısa zamanda 'andımız'a da gelmesi temennisiyle bitiriyorum.