bugün

kız olmanın zorlukları

ağda yapmak, regl olmak veya çocuk doğurmaktan ibaret değildir. görüyorum ki çoğu kişi bunu böyle sanıyor, bazıları da erkek olmanın daha zor olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmiş. efendim erkek çalışıp kazanıyormuş ailesine bakıyormuş, karısı da ağda yaptırıp çocuk doğruyormuş. hangi çağın kafasındasınız merak ediyorum açıkçası. tahmin ettiğim üzere sırf kendi anneleriniz ev hanımı diye bütün kadınları çalışmayıp kocasından ekmek bekliyor mu sanıyorsunuz? öyleyse ben size anlatayım; çalışan bir erkek sadece çalışmak ve para kazanmak zorundadır, çalışan bir kadın ise para kazanmak, kocasına ve çocuklarına bakmak, evinin düzeniyle ilgilenmek, yemek yapmak ve de tüm bunların arasında kendine de bakmak, bakımlı olmak zorundadır. bakımlı olmazsa koca başka kadınlara gidebilir çünkü.

bir de eşinden ayrılmış ve çocuğunu tek başına yetiştiren kadınlar vardır ki bu apayrı bir konu. bana 10 yaşımdan beri annem baktı çalışıp kazanması sayesinde, "aslansın kaplansın diye büyütülen, üstüne bir sürü sorumluluk yüklenen, bunlara rağmen şikayet etmeyen" babam değil.