bugün

canon eos 600d

an itibariyle 18-135 lensli fiyatı 2 milyar 800 lira* olan makine. yurtdışındaki fiyatı ise 1029 €, yani 2 buçuk milyara geliyor. çok da fark yok. yarın alıyorum inşallah bu makineyi, biraz zaman geçireyim artısını da eksisini yazarım buraya. nikon d90'dan daha iyi diye düşünüyorum.

edit: evet makine ile yeterli bir zaman geçirdiğimi düşünüyorum. Aklıma geldikçe editleyeceğim, herşey hepimiz için.

artıları:
-megapiksel olarak gayet tatmin edici çünkü piyasadaki makinelerin çoğunun üzerinde bir kalitede fotoğraf veriyor,
-açılıp kapanabilen ekranı ile hem makineyi kaldırıp ekranı aşağı doğrultarak, hem de makine aşağıdayken ekranı yukarı doğrultarak rahatça fotoğraf çekilebiliyor,
-135 mm objektif hem yakın hem de orta uzaklıktaki çekimler için harika.
-CA diye bir modu var, çok kullanışlı. Manuelle uğraşmayım diyorsanız ordan bir özellik seçiyorsunuz. Parlak, canlı, duru, koyu gibi seçenekler var. Aynı açıdan çok farklı kareler elde edebilirsiniz.
-video kalitesi harika. optik zoom da bile görüntü fazla bozulmuyor. kısa filmler için ideal.

eksileri:
-Ekranı açıkken kolayca kırılabilir diye düşünmekteyim. çünkü ince bir bağlantı noktası var.
-Loş ışıkta aydınlık bir fotoğraf için iso değerini yükseltmek zorundasınız. O zaman da kalite düşüyor. Bu olay her makinede böyledir zaten ama objektifin ekstradan böyle bir eksisi var. yani özellikle akşam çekimleri için tepe flaşı almanız gerekiyor.