bugün

sevdiği entry'ler

devlet tiyatroları lav edildi

lav değil magmadır o. lav olsa duramazdın.

(bkz: lağvetmek)

nahoş bir gelişme.

araba kullanmak

En basit tanımla a noktasından b noktasına gitmek için binek bir kara taşıtını sevk ve idare etmektir.

Sürüş konforunu, mekanik parça ömrünü ve güvenliği artıran bazı ufak tavsiyeler vermek gerekirse;

1. Cam suyunuz dolu, lastik basıncınız uygun olsun. Yağmur kesildiği zaman yollar Çamurken cam suyunuz yokken silecekleri çalıştırırsanız ön cam iyice çamurla sıvanır ve birşey göremezsiniz. Lastik havasının az olduğu durumlarda ani fren durumunda savrulursunuz.

2. Sıcak havalarda aracınızı parkettiğinizde direksiyonu yarım tur çevirin ve direksiyon simidinin alt yarısı yukarı baksın. Hem aracı yeniden çalıştırdığınızda ellerinize serin yeri gelir hem de sıcaklık değişimine bağlı olarak simidin sıklıkla kullanılan üst kısmı yıpranmaz.

3. Vites değişimi haricinde sol ayağınızı debriyajdan çekin. Çoğusu basmıyorum dese de ayağını debriyaja koyar farkında olmadan balatayı yer.

4. Turbo beslemeli motorları çalıştırır çalıştırmaz hareket ettirmeyin ve durur durmaz kontağı kapatmayın. Her iki durumda da araç bir müddet çalışsın. Bu durum turbo tribünlerinin her zaman yağlı kalması içindir. Yoksa 20.000 km’de turboyu elinize alırsınız.

5. Fren ve gaza olabildiğince daha az basmaya çalışın. Yani mesela kırmzı ışığa 20 metre kalana kadar gazı köklemeyin veya yeşil yanınca en ilk siz çıkmaya çalışmayın. Bu hem yakıt tüketiminizi artırır hem de fren Balata ve disklerini yıpratarak rutin bakımlarda size ek masraf çıkartır.

6. Akan trafikte diğerleriyle aynı hızda hareket etmeye çalışın. Sollama dışında hızlanmayın ve dönüşler haricinde yavaşlamayın. Herkesle aynı hızda gitmek kaza ihtimalini ciddi şekilde azaltır.

7. Rampa çıkışlarda dorseli araçlara ve açık kasa hafriyat kamyonlarına fazla yaklaşmayın. inişlerde ise önünde durmayın. Yol birden fazla şerit bile olsa hiçbir viraja otobüs, tır gibi uzun araçlarla yan yana girmeyin.

8. Uzun yolda şehir girişlerine yakın tepe ardı, batçık çıkışı gibi yerlerde büyük ihtimalle radar vardır. Buralarda yavaşlayın. Karşıdan gelen araçların selektörlerine duyarlı olun.

9. Sisli havalarda özellikle karanlıkta Yolu daha iyi göreceğinizi zannederek uzunları yakmayın. Sis ışığı kırar. Gerekirse kısaları bile söndürün parklarla gidin yolu daha iyi görürsünüz.

10. Çevirmelerde trafik görevlileriyle tartışmayın, benim falanım da polis filanım da sizin gibi jandarma, hele ki sen benim kim olduğumu biliyor musun muhabbetine girmeyin. Bir eksiğiniz varsa diğer sürücülerin duyamayacağı bir şekilde onlar farketmeden siz söyleyin. Çoğu zaman anlayışla karşılarlar.

11. Çok sıcak havalarda klimayı direk açmayın. Hem soğumak yerine daha fazla ısınmış olursunuz hem de birtakım zararlı gazları solursunuz. Bir müddet Karşılıklı camlar açık olsun araç içindeki hava değişsin motor ısınmaya başlayınca klimayı açabilirsiniz.

çok acil etli butlu bir karı lazım bana

(img:#1693703)

entry eksilemede sürü psikolojisi

ilkine bastım bakalım. Bir deney.

mesajla tesekkur bile ettirmemek

benim yazarıma teşekkür bile ettirmediler.

osmanlı imparatorluğu

tarih özel ilgi alanım.

şunu söyleyim okudukça tiksiniyorsunuz. öğrendikçe osmanlıyı.
o kadar büyük katliamla kayırmalar, şeriat toplumunda dine sığınılıp dinden alakasız eylemler var ki...

en basiti kardeş katli vacipliği. islamla bunu en ufak bir bağıntılandıran olursa helal dicem.

yada halifeliğin saltanata dönüşmesinin islamdaki yerini anlatabilen varsa.