bugün

sevdiği entry'ler

dolar 2 euro 3 tl ekonomi süper

cehaletin doruklarina ulasmis samimiyetsiz insanların akp karşısında tutundukları yeni can simidi. velhasıl ekonominin sikinden anlamayan bu çapulcu sürüsü " dolar 2 euro 3 tl ekonomi çok kötü yea " deyip yırtınıyor sanki bankada milyon dolarları var pezevengin. sanki lira verip euro alıyor itin boku. dolar euro olmadan yasayamiyor sanki;

+ abi 10 liraya oradan 5 euro versene
- euro ya zam geldi evlat en fazla 3.5 euro verebilirim
+ 4 te anlaşalim ;)
-...
+ öhm dolar alayim ozaman
- ona da zam geldi 5 veririm anca.
+ ...
-...
+peki isviçre frankı..?
-...
+oldu o zaman ben gideyim bari.
-git!

hemde siktir ol gitt!!! ulan eline türk lirası dışında para geçmemiş adam gelmis buraya " 2 dolar 3 euro hebele hubelehebehubele " gibisinden siktri siktiri bişeyler anlatıyor. lan gerzek herif madem dolar euro o kadar senin icin önemliydi 2008 de dolar = 1.2 euro=1.8 iken sevincinden kendini sikmiyordun da dolar 2 tl olunca üzüntüden (!) niye kendini sikiyorsun.

hadi onu da geçtim yine 2008 de "1 dolar = 1 tl olur mu" tartışmaları dönerken akp ye kapatma davasi açılıp dolar 1.60 lara kadar aralıksız fırlardığında niye "dava yüzünden ekonomi kötüye gidiyor" demiyordun da eline chp bayraklari alıp sokaklarda sevinç naralari atıyordun.

her neise simdi ben kendimi feda edip bu dolar euro meselesini bu çapulculara anlatacağim ama şunu da belirteyim ki ancak laboratuar ortamında mikroskop altında görüntülenebilen beyinleri bunlari idrak edebilir mi işte bu noktada ciddi şüphelerim var.

konumuza dönelim...

bak şimdi sevgili çapulcu arkadaşım fed diye bi kurum var bildin mi? (hasstir amk cahili nerden bileceksin)
işte bu fed bizim merkez bankasina benziyor amerika merkez bankasi gibi düşün sen (senin düşünme organını sikeyim ben) bu fed denen sikik kriz dönemlerinde sürekli dolar basıp piyasaya sürüyor çünkü abd ekonomisinin kriz dönemlerinde en az hasar alması için yıllardır yapılan klasik bir işlem bu. abd 2008 krizinden den bu yana sürekli dolar piyasaya sürdü ( parasal genişleme ) ve piyasaya sürülen bu paralar çoğunluğu gelişmekte olan ülkelere gidiyordu. doğal olarak Türkiye çin rusya Brezilya gibi gelişmekte olan ülkeler ekonomisine bol miktarda döviz giriyordu. ama 2013 yılı ortalari itibariyle abd ekonomisi tekrar düzeldi bunun sonucu olarakta piyasaya para sürme devri kapandı. ve bu güne kadar sıcak para cenneti olan bu ülkelerden ciddi para çıkışlarına sebep oldu. bu da dünyanın her ülkesinde dövizin yükselmesi anlamina gelir. yani para biriminin değer kaybetmesi (hiç bir sik anlamadın değil mi) simdi bu noktada senden istediğim şey bugüne kadar takildiğin habersol.com chp.org vayahut tkpresmisitesi.com gibisinden sikimtrak sitelerden çıkıp bu dediklemi araştırman. eğer gelişmekte olan ekonomilerde para biriminde değer kaybı göremezsen buyur gel tartışalım. ama yapamazsin çünkü cahil herifin tekisin. yarin yine "dolar 2 euro 3 hülooğğğ 4" deyip kendince saçmalayacaksın(düşünme organını sikeyim demişmiydim)nasıl bir beyin yapısıdır anlamak mümkün değil gerçekten.