bugün

entry'ler (325)

mercidabık

büyük ve kutlu bir yolculukta muazzam bir zaferle şereflenen belde, muhit, mekan.

ve yine bir 24 ağustos günü yapılan, Yavuz Sultan Selim han tarafından kazanılan savaşın adıydı.

mazideki halep vilayeti sınırlarında idi.

çok büyük düğümlerin çözüldüğü bir vakıa idi.

tarih, garip ve sırlı bir döngü.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

(bkz: 24 ağustos 2016 cerablus operasyonu)

şu kopan fırtına türk ordusudur yarabbi

derin devlet terminolojisine nispetle şairler, milletin derin hafızasıdır.

bugün bu şiiri okumak icap ediyor.

(bkz: tarih tekerrürden ibarettir)

korgan

ilçe karadenizin dağlık olmasından dolayı bir tepenin üzerine konuşlanmıştır. hani tepelerin üzerine yapılan kaleler gibidir...

ismi ne alaka diye ben de yıllarca kendi kendime sordum. orta asya'da bulunduğum yıllarda ismi korgan denen insanlara denk gelmeye başladım.

öyle zannediyorum ki korunaklı yer manasına gelen "koruğan" kelimesi "korgan" halini alarak kullanıla gelmiş. zati karadeniz'e sonradan yerleşen türkler sahilden ziyade tepeleri, dağları tercih etmişler. sanırım bu tercihleri yaşadıkları yer korunaklı olsun diye.

canı konuşmak istemeyen insan

(bkz: lost in translation)

500 days of summer

basit ama vurucu bir sonu var:

--spoiler--
- nice to meet you, ı am autumn.
--spoiler--

acı(çürümüş) fındık tadında bir film işte.

aşk

tatlı tatlı kaşındırır, kaşıdıkça kanatır, kırmızıdır, her rengi yutar...

asaleti vefasında yatar.

yamak ahmet

izlerken sızlatıyor, özletiyor, dolduruyor, ah çektiriyor
hatırlatıyor vesselam...

sema maraşlı

takip ettiğim kadarıyla samimi ve enteresan bir hanım efendi.
kendisinin de dediği gibi kaynakları sağlam * * olduğu için en önemlisi de buna inanıp kimseye de eyvallahı olmadığı için etkili oluyor kanaatindeyim. bir de üslubu çok makul.

modern zamanlar çıkmazındaki hanımların "beynine" çomak sokmaya cesaret ettiği için kendisine şükranlarımı sunarım.
temennimiz odur ki; samimiyeti ve cesareti kibre bürünmesin, bugün söylediği doğruların altında yarın öbür gün kendisi kalmasın.

ve dua kavlinden: allah basiretini ve ferasetini arttırsın ki kalemine can üstüne can gelsin.
böyle normal çıkışlara ihtiyacımız var. hakikaten normal ve makul bir hanım diline şu garabet medya ortamında çok ihtiyacımız var.

mevlid i pak i rasul

grup fakih seslendirmesiyle tac medya yapım şirketiyle piyasaya sunulmuş bir mevlid-i şerif çalışmasıdır ki pek bir keyiflidir.

ürünün adı aynen başlıktaki gibi; mevlid-i pak-i rasul'dür.

yepyeni bir besteyle Süleyman çelebi'nin mevlidine farklı bir yorum getirmişlerdir.

mevlidi, kasetlerden, cdlerden dinlemek baya zordur ama bunu denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. insanı böyle alıp götürenine çok az rastlanır.

leyla ile mecnun

bir kere zeki beyinlerin ürünü olduğu aşikar. bir de kabiliyetli oyuncuların elinde olunca geriye seyretme keyfi kalıyor be sözlük.

ben bu yazıyı sana yazdım

artık korkulur yanı kalmadı, uğurlar olsun...

leyla ile mecnun

mecnun mektup yazmaya çalışır, tıkanır... dudaklarından gayri ihtiyari aşağıdaki sözcükler dökülür, mevzuyu fevkalade özetler *
--spoiler--
- leyla!
- böyle bi şey olamaz yaa!
--spoiler--

tek cümle ile aşk

budur diyorum:
--spoiler--
- leyla!
- böyle bi şey olamaz yaa!
--spoiler--

(bkz: leyla ile mecnun)
(bkz: trt1)

akp li olmak

adalet ve kalkınma partisinin politikalarının hepsine, çoğuna ve ya asgari çoğunluğuna destek vermektir.

türkiye ile yemen arasındaki vizelerin kalkması

belki içimizden bir çoğunun dedesinin yattığı topraklara vizesiz geçiş hakkı tanınmasıdır.
dün yemen için türküler yakan bir milletin matbu evrak üstünde ayrı düştüğü toprağa yeniden destürsuz giriş hakkı kazanmasıdır.
kahvenin ana vatanına egzotik bir yolculuk yapmayı kolaylaştırandır.
aslında ayrı düştüğümüz vatan parçasını tekrar hatırlatandır.
iyidir, hoştur, güzeldir.
aksini iddaa etmek ufuksuzluk, mazi bilmezliktir.

korkuyorum...

ataullah el iskenderi

budur abicim:

" mahbubundan, yani sevdiğinden karşılık bekleyen ve ondan maksadını, dileğini isteyen sadık bir seven değildir. çünkü muhib, yani seven, elinde olanı sevgilisi için verendir, sevdiğinde olanı almak isteyen değil. "

ibn ataullah iskenderi (k.s)

hani sensiz kalışım yakalar beni bazen. hani ağlatır, sızlatır bazen. hani kendime gelemem donuklaşırım ya birden...

unuturum seni. sonra unuttuğuma yanar, seni anlamadığıma, anlayamayacağıma içlenirim, sen beni o kadar iyi anlıyorken.

işgal altında olduğum günlerle denkleşirim bazen. hepsine teker teker tövbe edesim gelir. teker teker "keşke yapmasaydım" demek isterim. keşke bir kereliğine "keşkemi" tam söyleyebilseydim.

serpico

kıvrak zekasını hayır işlerine de yönlendirdi. düğün dernek organizasyonları, insanları hayra teşvik etme çabaları tam bir istanbul müslümanı oldu *

hantepe baskını

unutmamak adına ve canı sıkılan, fikri ağırlaşan, kalbi daralanlara ilaç niyetine:

http://www.zaman.com.tr/y...in-sorusu-heronun-gozleri
--spoiler--
Lânetle şunları komutan; yalandır de, psikolojik harekâttır de, dağ başlarındaki dandik karakollara yolladığın çocukların hukukuna da, darbe zanlısı devrelerini koruduğun kadar olsun sahip çık biraz. Gürle be; bunlar iftiradır, kâğıt parçasıdır, borudur de...
--spoiler--
(bkz: nerdeee)

artık ağlamıyoruz efendim. artık susuyoruz.
artık korkmuyoruz efendim. artık biliyoruz.