bugün

entry'ler (2)

madımak

Sivasta mayıs ayında nadiren haziran ayının ilk haftaları kendiliğinden yerden biten 5 yada 6 cm lik mor bir sapın üzerinde uzun ama küçük yeşil yaprakları olan mayahoşumsu bir bitkidir. Bıçakla genellikle kadınlar tarafından zahmetle toplanır. Madımak yemeği, madımak çorbası yada madımak aşı olarak anılır yöreye göre.
Sivaslılar mayıs ayında madımağı alır öyle 1 kilo değil 5-10 kilo alır yabancı otlardan temizler ayıklar bir güzel yıkar ister bu haliyle güneşte kurutur ister doğrayıp dondurucuya koyar
Yapılışı ise önce tereyağ, sıvıyağda bol soğan kavrulur salça konur isteyen sucuk ama asıl tadı pastırma ile çıkar pastırma koyup kavurulur. Madımak eklenir üzerine (köylerde gözüne denir) 1-2 avuç bulgur konur suyu eklenip düdüklü tencerede pişirilir.
Tencerenin dibi görününce sen çok yedin ben az yedim kavgası başlar

peskütan çorbası

Peskütan sivas ve köylerinde yapılan sivaslıların artık köylüleri 4 gözle bekleyip aldığı kendine has koyu kıvamlı tuzlu hafif sarımsı renkte yoğurt ürünüdür. Yaparken pişmesini sabırsızlıkla beklersiniz
Peskütan önce su ile inceltilir içine az pişmiş yeşil mercimek, pişmiş nohut, üzerinde et olan kavrulmuş dana veya koyun eti konulur ateş üzerinde sürekli karıştırılarak kaynatılır kaynadıktan sonra karıştırmayı bırakıp ateşin altı kısılır ve kıvamını alana kadar pişirilir.
Üzeri için Sokarıç: ince küp doğranmış soğan tereyağ ve sıvıyağda kavrulur pembeleşince nane konur pişen çorbanın üzerine dökülür. En az 2 tabak yenir. offf bak canım çekti ben bi annemi arıyım