bugün

entry'ler (44)

fakirliğin güzel yönleri

fakirliğin tek güzel yanı ; hiç bir güzel yanı olmadığının canlı kanıtı olmasıdır. yukarıda yazan romantik klişeler fakirliğe has değil, kişiye özgüdür.

şizofreni

dopamin ve serotoninin gereğinden fazla olduğu hastalıktır. işte bundandır ki sinapslarda sıkıntılar yaşanır ve kişinin beyni kendisine olmayan oyunlar oynar. merak edenler için biz-siz-onlar belgeseli bire bir dir: https://www.youtube.com/watch?v=FTsmvJOy9Cs

ümit ünal

kendileri benim çok sevdiğim "anlat istanbul" adlı filmine hayran olduğum gerçekten başarılı bir yönetmendir. Lakin "nar" filminin son dakikalarında _2 önemli karakter karışır_ hayal kırıklığına uğradım. çünkü canımı sıkan sözkonusu bölüm o kadar anlamsız ki ; inanın yeterince düşünmekle anlaşılıyor seyirciyi şaşırtmak için bazı büyük yönetmenlere özenip _misal: david lynch_ karakter oyunlarına girdiği ve bu tavrını temellendiremediği. kendileri aynı zamanda yüzüne "bak arkadaş zaten zamanında zeki ye yok işte futbol düşkünü adam sanatçı olamaz falan demiştin bu bağnazlığın birdi, seyirciyi salak yerine koyduğun güzel filmin çakma finali 2 oldu." demek istediğim senarist-yönetmendir.

fosforlu kalem ve ders calisma arasindaki bag

söz konusu ders çalışma benim cuma günü girdiğim komite sınavı için de geçerliyse fosforlu kalem denilenin aksine şarttır. çünkü bahsi geçen sınavım da 3 hafta içinde toplam 40 tl lik not çıkmıştır. e kabala bi hesaba vursak yaprağı 5 kuruştan al sana: 800 yaprak o da etti mi 1600 sayfa. e eşşekler tepesice hocaların hiç "ahan da şura önemli bura önemli" dedikleri de yok. işte burda devreye fosforlu kalem giriyor. 1. sınıftaki okuma yarışlarındaki gibi hızla okuyacan notları önemli gördüğün yerleri çizecen sonra da sadece fosforlu yerlere çalışacan oraları okuyacan. _tabi vakit kalırsa, kalmazsa ne olur? ne olacak amına goyim alırsın benim gibi 30 u o başka_ not: 1600 sayfa olan 3 haftalık komiteyi inandırıcı bulmayan arkadaşlara kaynakça : tıp fakültesi 3. sınıf kardiyoloji komitesi

saba tümer kahkahası

programın süresini doldurmak için araya konmuş gereğinden uzun kahkaha nöbetleridir. ama asıl sorun sende değil bu gülüşünü sempatik bulanlarda. diyeceğim o ki saba; gülüşünü sempatik bulana sokayım sana bişey olmasın.

vincent

şarabı vardır meyveli. Ama köprü altında içmelik olanından değil ha sevgiliyle karşılıklı içmelik.

annie hall

Ulan eş dost meclisinde woody alen diye diye adamların kafasının etini yiyen ben bile filmin abartıldığını düşünüyorum. Güzel mi? E güzel tabi ama vikipedinin ve bazı sözlüklerin 3-5 holivud eleştirmeninin sözlerine bakıp annie hall un woody nin başyapıtı olduğunu iddia etmesi canımı sıkıyor. Yok eğer hassasiyet ikili ilişkiler üzerine aforizmalar ise al sana "love and dead-1975" .

izlediği filmin ismini vermek istemeyen insan

Entel görünmekten korkan kendi halindeki standart insandır;
Telefon calar -afsın arıyor...- telefon açılır:
Afsın- napan la?
Ben+ oturyom ortak
-boş boş oturyon yani?
+ya takılyom işte
- nedemek takılyom, takılılır mı la evde oturup!
+ film izliyodum ortak
-heee desene öle, ne izliyon?
+ öle bi film işte, sen neapıyon? ( konu değiştirilmeye çalısılır)
- adı yok mu la filmin!? (Konu değiştirilememiştir)
+ burjuvazinin gizemli çekiciliği (utana sıkıla söylenir)
-izleme la öle entel dantel film, ömür gedik mi olcan la başımıza. 5 dk gelyom oturak iki laf edek
+ kem küm kem küm kem...
-cut! (Telefon kapatılır, afşın 5 dk de kapıda, film yarı kalır)

çehov un tüfeği

O tüfek reçete deki ayı adlı oyundaki kocası ölmüş gururlu ama borçlu kadının elinde can bulacaktr. Okunası-izlenilesidir rus doktoru cehov.

salih memecan mizahçı mı

kendini mizahçı sana oportünist çizer.

ben yemiyorum diyen anne

5 kişilik ailede yalnızca 4 dilimi kalmış pastayı görünce "ben zaten pasta sevmem yemiyorum siz yiyin" diyen ideal annedir.

yeni bir din olsa ismi ne olurdu

"Tembellik" olurdu adı
lakin yayması imkansız olurdu gibime geliyor.

yazarların vazgeçtikleri

her komitenin hemen öncesi "artık hergün okula gideceğim günü gününe çalışacağım" demekten vazgeçmişimdir. hep yalan oluyo zaten artık kendimi kandırıp rahatlayamıyorum.

ali ağaoğlu nu çekemeyen ezik

ali ağaoğlu nun parayı 4-5 sene inşaatta çalışarak! sanat öğrenerek!!! kazandığını söyleyerek, alın teriyle zengin olduğunu iddia eden arkadaştan çıkmış anlamsız başlıktır.neden mi anlamsızdır? çünkü arkadaş, sözkonusu beyfendinin marmara depremi öncesi yaptığı çürük konutlarla kaç kişinin kanına girdiğinin farkında değildir.

sözlük yazarlarından aforizmalar

mutsuz kal ki yaralanma.

siki tuttuk denilen anlar

sınav sabahı hava aydınlanmaya başladığında sıçtın mavisi olarak da adlandırılan gökyüzündeki siyah-mavi geçişini farkettiğin andır. ama ben yine de bu anlarda kendi kendime daha çok "ahan da yarrağı yidik" demeyi tercih etmişimdir.

cemal süreya sözleri

Annem çok küçükken öldü, beni öp sonra doğur beni.

küçük iskender

21.yy şiirine oldukça başarılı şekilde en derin imgeleri bile yerleştirebilmiş postmodernist-ikinci yenici şair. kanımca başyapıtı: sarı şey dir.

bu kız bize bakmaz psikolojisi

yerinde tespittir bilindiği üzre davul bile dengi denginedir, bunun farkında olmayanların sevilmesi gerçekçi değildir.

en güzel özet geçişler

öldürmeyen acı güçlendirmez olum insanı, inanma böyle entel yalanlara! öldürmeyen acı daha da nefret ettirir hayattan. "lan bari bu sefer ölseydim de kafam rahat edeydi" dedirtir adama.