bugün

entry'ler (357)

sözlükte büyük harfle yazmak

sözlüğü forumdan ayırmak ve yazıların daha kolay okunması için engellenmiş olan durum. harfler küçük, fikirler büyük.

smirnoff

antistar tarafından yapılmış yeni ve güzel bir tema.

mesut yar

televizyon dünyasına ilk olarak eskinin populer yarışma programı turnike'de metin yazarı olarak giren insan. hatta güner ümit'in "sen televizyon alemine metin yazarı olarak girdin ama dur bakalım ne olarak çıkacaksın" dediği bir efsane olarak aile meclislerinde anlatılagelmiştir.

mesut yar la uyan türkiye

bugün "nafile diyaloglar" bölümünde bush'un konuk edildiği ve bush'un günlüğünün okunduğu program.

"sevgili günlük, bugün recep tayyip erdoğan beni ziyarete geldi." kısmını duyunca ben koptum. bush'un rte'nin ziyaretini çok ciddiye aldığını da böylelikle öğrenmiş olduk.*

ayrıca mesut yar bush'a ince ince verip veriştirirken altdan geçen "bu program mizahi kurgular içermekdedir" yazısı da televizyonlarda ilk defa gördüğüm bir uyarı yazısı. o yazının kendisi ayrı bir mizahi olay değil mi zaten.

taaşşuk u talat ve fitnat

(bkz: taassuk u talat ve fitnat)

staj

staj yapma basamakları şunlardır. önce bir fabrika yada her nereyse staj yapılacak yer bulunur ve anlaşma yapılır. bu iş yerinden "bu öğreninin işletmemizde staj yapması uygundur" şeklinde imzalı, kaşeli bir dilekçe okulun öğrenci işlerine verilir. öğrenci işleri bu dilekçede yazan bilgilere göre staj yapılacak işletmeye kapalı zarfda bir gizli sicil fişi gönderir. bunu sizin vasıtanız ile de yapabilir yada kendileri posta ile de gönderebilirler. sonra o gizli sicil fişi fabrikaya götürülür ve staja başlanır. staj süresi boyunca yapılanlar gün gün staj defterine yazılır. staj bitince bu staj defterinin gerekli yerleri işletme tarafından imzalanır. gizli sicil fişi doldurulur ve imzalanır. staj defteri ve gizli sicil fişi okulda öğrenci işlerine yada staj komisyonuna teslim edilir. staj komisyonu staj defterini okuyup değerlendirdikten sonra yapılan stajı kabul eder veya yeniden yapılmasını ister. genellikle verilan staj defterleri kısmen kabul edilir. staj komisyonu tarafından belirtilen staj süresinin genellikle tamamı kabul edilmez. böylece staj komisyonu karizma yaptığını düşünür. ama staj yapılacak gün belirlenirken staj komisyonu tarafından yapılacak kesintiler de değerlendirilerek bir yada iki hafta fazladan staj yapılmalıdır.

başlık bulutu

http://www.uludagsozluk.com/soz_uye.php?sa=bulut

i mode

japon gsm operatoru NTT DoCoMo'nun 1999 yılından beri faaliyette olan ve şuan 45 milyon kullanıcısı olan içerik sağlama hizmeti.

turkcell im

gsm operatörlerinin bir türlü tutturamadıkları içerik'den para kazanma çabalarının sonuncusu.

başarısız örnekler:
(bkz: gprsland)
(bkz: shubuo)

başarılı örnekler:
(bkz: i mode)

kadir

deli grubunun bir şarkısı. "buna ancak kadir inanır" şeklinde özetlenebilecek ve ortasında süper bir melodi olan şarkı.

bir askerin ağzından söylenen aşağıdaki sözleri de barındırır.
"sözüne kanan ben idim
sana inanan ben idim
gece vakti ıssızda
canını veren ben idim"

aklım karıştı

kenan doğulu'nun en güzel şarkısı. klibinde sadece gömlek ve çamarışı giymiş hanımefendi dikkat çekmektedir.

işte o klip: http://www.youtube.com/watch?v=RKQ-ij7alGg

çakkıdı

kenan doğulu'nun bu şarkı 10 yıl beni götürür dediği güzel şarkı. ama kenancım 10 gün geçmeden bıktık be bu şarkıdan biraz daha kassan da 20 günlük bişey çıkarsan. ama bak aklim karisti şarkın 20 yil geçse bile eskimez.

mahsun kırmızıgül

dinle adlı şarkı ile r&b'ye göz kırpmış arabesk insanı. klibini de aynen r&b kliplerindeki gibi bi sürü yarı çıplak hanımefendi ile doldurmuş. (bkz: vay mahsun hatun yapmışsın)

edit: yarı çıplak değil %80 çıplak olacaktı hata yapmışım.

adobe after effects

adobe'nin ürettiği video editleme yazılımı. her türlü efekt 3d programlarda, photoshop'da, ses işleme yazılımlarında yapıldıkdan sonra bunların birleştirilmesi yaptıldığı için yazılımın adı after effects olmuştur.

cem yılmaz

televizyonda her görünüşünde espri yapması beklenen ve bu nedenle baskı altında olan komedyen. eğer yaptığı kötüyse "artık eskisi kadar komik değil" damgası yiyce için üstündeki baskı daha da artıyor. yakında "başlarım lan esprisine komedisine, artık komik değilim lan ben" diyerek emekli olacak ve üstündeki baskıdan kurtulacak gibi gözüküyor. bill gates gibi kendini hayır işlerine verir belki. şovlarında sürekli voleyi vurduğunu, para sayma makinasıyla dolaştığını söylüyor ya bill gates'le boy ölçüşecek kadar para kazanmıştır belki.

adobe

macromedia'yı satın almakla kalmamış macromedia'nın web sitesine de konmuş şirket. macromedia, adobe'u satın alsa değişim için daha az zaman harcanırdı demekki. zira adobe'un photosop'u ve after effects'una karşı macromedia'nın daha güçlü ürünleri vardı.

fatih altaylı

"Ordu ne için var" başlıklı yazısıyla Lübnan'a asker gönderilmesi tartışmalarına son noktayı koymuş gazeteci.

Ordu ne için var
Lübnan'a asker gönderilmesiyle ilgili olarak "Orası tehlikeli" diyenler var.
iyi de, ordu ne içindir!
Elbette tehlikelidir. Askerler bu tehlikelere karşı eğitim alır, bir yaşam boyunca bunun için hazırlanır.
Askeri tesisler turistik kamping kategorisinde değildir.
Askeri teçhizat da balık oltasından, güneş yağından oluşmaz.
Benzer bir yazıyı Türk ordusunun Irak'a gitmesi söz konusu olduğunda da yazmıştım.
O gün "Türk ordusunun ne işi var Irak'ta" diye yaygara yapanlar, bugün Türk ordusunun Irak'a girmesi niye engelleniyor diye yaygara yapanlarla aynı kişiler.
Asker, Türkiye'nin çıkarı gerektiriyorsa, neresi olursa olsun oraya göreve gider.
Zaten tanıdığım hiçbir asker de bundan gocunmuyor, bunun tersini söylemiyor. Ancak bir nokta benim için önemli.
Daha önce de yazdım.
Türk ordusu, bu tip görevler için "profesyonel" askerlerden oluşan bir birlik kurmak zorundadır. Bu tabur mu olur, tümen mi olur bilmem.
Ama bence en az 2, en çok 5 bin kişilik tam profesyonel bir "dış görev" birliği kurulmalıdır.
Böylelikle "Senin çocuğun oraya gitse hoşuna gider mi" tartışmalarından da kurtulmuş oluruz.

yazının adresi: http://www.sabah.com.tr/yaz1437-40-103.html

google un bush muhalafeti

googlehack denen yöntemle dışarıdan bazı sitelerin failure kelimesi ile http://www.whitehouse.gov/president/gwbbio.html adresine link vermeleri sonucu oluşan durumdur. bazı kötü niyetlilerin işidir aslında.

şöyle yapılır hedef sayfadan bir yada iki kötü kelime belirlenir. diğer bir çok siteden o iki kelime kullanılarak hedef sayfaya link verilir. google da pagerank algoritması gereği o kelimeler arandığında hedef sayfayı gösterir.

islam kitabevi

sivas'da paşa camii'nin altında bulunan bir kitapçı. "islam'a iki çay" şeklinde çay istemelerine şahit olmuşluğum vardır.

paşa camii

sivas'ın en büyük camisi. ataturk caddesinde bulunur. aldında kuyumcularla ve kitapçılarla dolu bir çarşı vardır.
(bkz: islam kitabevi)