bugün

entry'ler (62)

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

Ölemeyecek kadar yaralıyım.Beni mezarıma dik gömün.

insanı sikip bırakan şehirler

Balıkesir.çılgın eşekleri

ekimde aşk başkadır

Aradığınız 'ek' artık kullanılmamaktadır.hayır bir de ne eki? Kimin eki? Mesela benim ilgi ekim olan -ki bambaşkadır.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

"Limon ye öyleyse hıyar!"

hadis demek kuran yetersiz demektir

Elbetteki öyledir. Hadisi dine sokmak Kur'an yetersizdir, elimizdeki aklı ve inandığımız Tanrı'nın dediklerini şöyle bir kenara bırakalım da bizden evvelki muktedirler kendi çıkarları adına ne demişlerse onların yolundan bir bidad kuralım dine ilave yapalım, Allah adına haramlar ilan edip şirke depar atalım demektir.
"...Gelin Hz. Ebu Bekir’den başlayarak sırasıyla dört halifenin, hadis toplamaya ve nakline karşı tavrını hadis merkezli bir islam’ı benimseyenlerin de kabul ettikleri kaynaklardan alıntılar yaparak görelim:

Ebu Bekir, Peygamberimiz’in vefatından sonra halkı toplamış ve onlara şöyle demiştir: “Sizler Allah’ın elçisinden farklı hadisler naklediyorsunuz. Bu durumda sizden sonrakiler daha büyük anlaşmazlıklara düşecektir. Allah’ın elçisinden hiçbir hadis nakletmeyin. Sizden hadis nakletmenizi isteyenlere deyiniz ki: işte Allah’ın Kitabı aramızda, onun helalini helal kılın, haramını haram görün...”

Zehebi, TezkiratulHuffaz 1/3; Buhari l.cilt

http://www.kurandakidin.c...in-hadislere-karsi-tavri/

Not: Bir hadis olarak: "Şeytan ZART diye osurur." Hadis-i Şerif ( Buhari, Ezan/4 ; Tecrid 360; Müslim, Kitab us-salat 369 )

sözlük yazarlarının tespitleri

insan iyi olmaya çalışan bir kötüdür. Hem ahlaken hem duygu durum olarak.

zamansız ereksiyonlar

http://market.izmirserigr.../5/4675-large_default.jpg

öpmemiş gibi yapmak

Çocuğun dişinde maydanoz kalmıştır, çıkartıp gelir.

hac

Yılın 4 ayında yapılabilecek bir ibadet iken 4 güne sıkıştırılıp insanların niyazi bir biçimde ölmesine sebebiyet veren, geleneksel islamın akıldan uzak, nüsuk(ritüel) odaklı din paradigması yüzünden amacından saptırılmış, kâr ve sermaye oyunlarının döndüğü bir sahneye dönüştürülmüş, Kur'an'a göre yapılması gerekilen hali aşağıdaki videoda olan ibadettir.
https://www.youtube.com/w...4gxZjdo&feature=share

sözlük yazarlarının psikolojileri

Aşağıdaki bağlantıda Salih Ağbi'nin çok güzel biçimde anlattığı durumumdur.
https://www.youtube.com/watch?v=IJM96tHH3Sw

modern insanın en büyük problemi

Kendiyle ve yarattıklarıyla olan mücadelesidir.Yalnızca modern insan için değil belki tarihin başlangıcından beri böyledir bu. Parayı buldu kimisinde az kimisinde çok vardı, öldürmeye başladı. Sonsuzluğu sindirebilmek için zamanı-saati keşfetti, doğduğu günden beri bir yerlere yetişmeye çalışıyor katlanılmaz bir herc-ü merc içinde. Daha iyi yaşamak için teknoloji,bilgisayar,siyasal sistemler, ideolojiler, bankacılık vs yarattı, kriz, savaş, açlık, yalnızlık,intihar,anksiyete ve antidepresanlardan burnunun ucunu göremiyor. Cehennem başkaları değil, insanın ta kendisidir.

unutulmayan baba öğütleri

"ona reddedemeyeceği bir teklif yap."

halkların demokratik partisi

Sulu sepken liberal sosu yağışlı solculukları ile trajikomik ülkemin trajikomik partisi çünkü; kürt sorununa emperyalizm-kapitalizm karşıtı bir milliyetçilik temelli bakamıyorlar, dilleri feodal düzeni yıkmaya yönelik değil.Günlük burç falı gibi bazen ayrılıkçı, bazen federasyon, bazen özerklik diye zar atıp tuttukları yerden konuşuyorlar arada 40 bin halk çocuğu asker ve sayılamayacak kadar bölge insanı ölüyor(etnisite belirtmedim) ama bu daha eşit, daha yaşanası bir dünya algılarını sarsmıyor.(Kimse çıkıp HDP=PKK değildir demesin aynı geminin iki kaptanı bu adamlar bölgede ABD'nin ikisi üzerinden de çıkarları var)
ikinci olarak olaya bütün bir yoksul Türkiye halkının, emekçi sınıfının sermaye ile mücadelesi olarak bakamıyorlar. Sınıfsal kaygılardan arındırılmış bir özgürlük ve demokrasi türküsü bağlamada hoş durduğu müddetçe ve sola teşne kitlelerimize başka bir alternatif sunulmadığı sürece de başarılı?! olacağa benziyorlar.

bir erdoğan masalı

sonu yaranı bulmakla bitendir. http://www.youtube.com/watch?v=1NkXF_WqKTY

tanrı ya sorulacak tek soru

"Niçe nasıl? Bıyıklar duruyor mu?"dur. Hayır duruyorsa kesmesin onları.bronzlaşınca beyaz kalır kötü gözükür.

islamdan zerre hazzetmemek

islam'dan hazzetmemek hem de zerre hazzetmemek gayet doğal bir duygu; bu yalnızca kişinin kendisini bağlar hayatını yaşamak istediği ilkeleri insan kendisi belirler. Bunu dillendirmek gereksizdir o ayrı. Dillendirmedeki amaç biraz da dikkat çekmek ve 'yaladım yuttum anlam bulamadım' edasıyla cehaleti arşa çıkarmaktır.

charlie hebdo katliamını aklamaya çalışmak

Tamamen anlamsız ve refleks bir tepkidir.Beyinde nefret ve zeka yoksunluğundan bir sivilce çıkması gibidir. Ayrıca: http://www.youtube.com/watch?v=aUUvI44P44o (Özellikle ihsan Eliaçık'ın yorumları ufuk açıcı nitelikte) (bkz: ihsan eliaçık)

charlie hebdo ya abone oluyoruz kampanyası

Mazlumu bile (mazlumun burada tanımladığı grup çok su götürür öyle kullandım diyelim mazur görün) putlaştırmak ayıptır, günahtır. Yapmayın şöyle rica ediyorum ya hu. Neden omurilik soğanınızla tepki veriyorsunuz şu meselelerde ? Düzgünce meselenin gerektirdiği gibi bu vahşeti kötüle buna olan tepkini koy insanlığın bu zihniyetten kurtulması için elinden geleni yapmaya, çoluğunu çocuğunu özgür ve aydın bir birey olarak yetiştirmeye çalış. Charlie Hebdo'nun tirajı mı düştü ki? abone olup yardım etmeye çalışıyorsun. Bu altında başka şeyler aratır. Merhamet yahut üzülmek değil bu suçluluk duygusudur. Bu ülkenin -müslüman olsun,olmasın- namuslu insanlarının bu meselede alnı aktır. Şaklabanlığa gerek yok.

osmanlı devleti nin yıkılma nedenleri

Osmanlı'nın sonunun nasıl geldiğine dair yorumu Kemal Tahir'in:

"...Batılı dediğimiz kravatlı yamyam, insan eti yemekten başını aldığı bir sıra, her nasılsa nasıl, Hıristiyan kilisesinin nas'larını rafa kaldırmış ve onun yerine akıl bayrağını göndere çekmiştir. Burjuva marifeti olan bu iş, kısa bir zamanda Batı'ya bir üstünlük sağladı. Hıristiyanlığa dayanan altrüist ahlâk yerine, aklın piçi olan egoist ahlâk geldi oturdu. Osmanlı devlet adamları bu olup biteni görüyorlardı. iflas etmek üzere olan namuslu mahalle bakkalına: 'iflastan kurtulmak istiyorsan, kerhane aç!' diyen namussuz gibiydi Batı, Osmanlı'nın karşısında!.. Onurlu Osmanlı, insan eti yiyen yamyam olmayı onuruna yediremediği için, benimseyemedi 'egoist ahlâk' düzenini. Ve sonunda Osmanlı, bu amansız açmazda başına gelenin sebebini düşündükçe, 'Allah'a karşı bir kusuru olduğu' inancına vardı!..."
"...Biliyorsunuz, okuyanlarınız görmüştür, Kur'an'da, birçok yerlerde, bazı toplumların Allah buyruklarına karşı geldikleri için cezalandırıldıkları yazılıdır. Osmanlı için Batılı'ya benzemek, cezanın en büyüğü idi! Kendisine zina önerilen namuslu bir kadının kendini kaldırıp uçuruma atması gibi, Osmanlı da kendisini tespihe, ibadete verdi ve Tanrı'nın günahlarını bağışlayıp canını 'Batılı' rezilinden kurtarmasını beyhude bekledi. Yani, bizim anlayacağımız, bir kristalle bir taş çarpışmış, taş kristali kırmış! Taş mı değerli, kristal mi, diyorum size... Hadi, cevap isterim!.." ( ismet Bozdağ, Kemal Tahir'in Sohbetleri; S. 59 vd. Emre Yayınları; istanbul, 2006)

sultan galiyev

bana bir şimşek çak
ortalık fena karanlık
yüreğim örtülüyor
ağır bir dalgınlığa genişliyorum
durmadan değişen o mevsimde
dağlarda kalın
omuz omuza bulutlar
çok fena kalabalık
ellerim çıplak
bana bir şimşek çak
kötü bir tuzaktayım