bugün

entry'ler (11)

sözlük yazarları ne boka yarar

istedikleri konular hakkında fikir ve düşüncelerini beyan ederek bir tartışma ya da görüş ortamı oluşturmaya yararlar.

bir ilaç, bir web sitesi, bir kelime ya da söz öbeği hakkında tanım beyan eden sözlük yazarları sayesinde, konu hakkında bilgisi olmayan insanlar arama motorları aracılığıyla istedikleri başlıklara ulaşıp bilgi edinirler.

uludağ sözlük yazarlarından kitap tavsiyeleri

tam benim tipim - bir font kitabı. çevirisi her ne kadar hatalı olsa da eğlenceli bir kitap.

spoiler

izlediğiniz, okuduğunuz ya da merak ettiğiniz herhangi bir şeyi zamansızca öğrenmenize sebep olandır. detaydır. pisliktir.

rachel mcadams

the notebook filmi ile artı bir sempati duymaya başladığım kadın. mean girls, morning glory, sherlock holmes, about time, the vow filmlerini de severek izledim. ayrı bir güzellik.

güldür güldür

kahkaha attırmasa da eğlenceli bulduğum televizyon programı. ali sunal ve doğa rutkay'a duyduğum sempatiden dolayı izliyorum sanırım. her skeçte halay çekilmese, kalkıp oynanmasa ve skeçin zamanı esprilerle değerlendirilse düğün dernek kitlesinden çıkıp çghb kitlesine yöneleceğini düşünüyorum.

iz bırakan kitap cümleleri

"o bile böyle yaptıktan sonra!.."

(bkz: kürk mantolu madonna)

kya

anime kızlarının ünlemidir.

(bkz: http://dagobah.net/flash/Kya.swf)

anime

fransızca kökenli bir japonca kelimedir. animasyon anlamına gelir. genelde mangaların tv ya da sinemeya uyarlaması olarak yapılır. osamu tezuka çağdaş animenin öncüsü olarak kabul edilir ama asıl anime devrinin 20. yy'da başladığı bilinmektedir.

bir başkasının sizin anime izlediğinizi öğrenip ya da izlerken görüp "çizgi film mi izliyorsun" diye sorması olasıdır. bu gibi durumlarda fevrileşmemek, onun çizgi film değil anime olduğunu söyleyerek izlemeye ve izlettirmeye devam etmek gerekir.

romantik komedi deyince lovely complex, gizem/gerilim deyince death note gibi.. bu liste uzar gider.

blackberry 10

hepsiburada'nın indirimiyle yarı fiyatına aldığım telefon. bis olayını kaldırması, android uygulamaların da kurulabilmesi ve tam bir tasarım harikası olması nedeniyle android'den sıkılanlara ya da güzel bir telefon almak isteyenlere önerebileceğim bir ürün.

gamze karaduman

günümüzde aramızda kalsın dizisinde arife karakterini canlandırmakta olan, gamzesi, şirinliği, sempatikliği ve tatlılığı ile çok samimi bulduğum başarılı bir oyuncu. dizideki karakterinin dışında asıl kişiliğini de twitter aracılığı ile takip ettiğim kadarıyla kendi fikir ve görüşlerini de beğeniyorum.

john verdon

aklından bir sayı tut, gözlerinin sımsıkı kapat, şeytanı uyandırma ve peter pan ölmeli adlı kitapların yazarıdır.