bugün

sevdiği entry'ler

avrupanın zenginliğini hırsızlığa borçlu olması

Absürt, manasız ve gerçeklerle asla ilgisi olmayan bir düşünce, bir başlık..Avrupa'nın zenginliğini tamamen hırsızlığa borçlu olduğu söylemek; Avrupa'nın kendi yeraltı zenginlikleri, sanayi devrimi, bilimsel öncülük ve işgal edilen topraklardaki kalkınma çalışmaları gibi birçok faktörle yanlış olduğu kanıtlanır.
Sadece ingiltere'de başlayan sanayi devrimi, kısa sürede Avrupa'ya yayılmış ve kıta genelinde büyük bir ekonomik dönüşüme yol açmıştı. Buhar makineleri, tekstil makineleri ve demir yolları gibi birçok yenilikçi teknoloji geliştirilmiş ve bu teknolojiler üretkenliği arttırmıştır.(Avrupa'da yapılan kimya, fizik ve matematik alanındaki çalışmalar, modern bilimin temel taşlarını oluşturmuştur. Bu bilimsel gelişmeler, sanayi devrimi ve teknolojik ilerlemeler için gerekli teorik altyapıyı sağlamıştı.) Uzun bir süre boyunca bu teknolojiler sadece Avrupa'da vardı, diğer ülkelere yine Avrupa ülkeleri sayesinde geldi bu adını saydığım teknolojiler. Hindistan'da demiryolu ağlarının inşası, tarımsal üretimin artmasına ve ticaretin gelişmesine sağlamıştı. Afrika'da yapılan maden çıkarma faaliyetleri, yerel ekonomilere yeni gelir kaynakları sağlamıştı. Bu çalışmalar, her ne kadar sömürgecilik kapsamında gerçekleşmiş olsa bile, işgal edilen bölgelerde altyapı ve ekonomik faaliyetlerin gelişmesine yardımcı olmuştur.

seninle şöyle olabilirdik

Kraliçe Victoria ve Prens Albert gibi birlikte mutlu yaşayıp, vefatımızdan 100 yıl sonra bile konuşulacak bir aşk hikayemiz olabilirdi ama sen ayrılığı seçtin.

görsel

icardi1905 kapatılsın kampanyası

devam eden kampanya. dünyadan çok uzak yerlere kapatın, gelemesin bir daha..

yazarların günlük içtiği sigara miktarı

Genellikle 10. Ruh halime göre daha az veya daha fazla içebiliyorum.

nasılsın

genç ve güzelim..

bik bik in cinsiyeti

karı bayanı.

19 mayıs atatürk ü anma gençlik ve spor bayramı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi:

“Ey Türk istikbalinin evladı! işte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!”

19 Mayıs 1919'un 105'inci yıl dönümünde; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, şehitlerini ve Türkiye için mücadele eden tüm kurtarıcıları rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

sevgi

Sevgi: ifadesi zor, mutluluğu fısıldayan, üzüntüyü uzaklaştıran, bazen de tam tersi olan, herkesin arzuladığı narin ve kırılgan bir duygudur. Sevgi gerektiğinde kendini feda etmek, hasreti tadıp kavuşmaya dayanmak sabrıdır. Sevgi, onsuzken bile onunla olmak, yüreğinin bir köşesinde ikinize ait bir dünya kurup onunla yaşayabilmek hissidir. Sevgi kördür. Görmez, hisseder, hem de dilsizdir, duygular konuşur. Bazen de seni herkesten küstürür, yabancılaşıp bu dünyada yalnız kalırsın.

11 aralık 2023, 00:10.

yazarların bugün içtiği sigara sayısı

11. Güne bolluk içinde başladık. lol.

insan olsaydın ikram ederdim..

sözlük yazarlarının şiirleri

Bir denizim, sahilim yoktur,
Göz yaşımı silenim yoktur.
Dalgalarımda hüzün saklı,
Vurur sessizce kıyılarıma.
Kayar gökyüzümde yıldızlar,
Parlar gözlerimde bir umut.
Fakat yoktur denizimde;
Bir limanım, bir sığınacak yerim.
Rüzgarlarım dertlerle doludur,
Fırtına benzeri büyür her saniye yüreğimde.
Yoktur sessiz çığlıklarımı duyanım,
Bir yalnızım sahilsiz denizimde.

yazarların mezarlarına koydurtacakları eşyaları

Ayna, makyaj malzemelerim, mücevherlerim ve param. Bu dünyada kalmalarına izin veremem, diğer dünyada kullanacağım.

zalbert kızsa kanıtlasın

ben gördüm çok güzel bir kız. aşkım benim.

üstteki yazarın mesleğini tahmin et

işsiz. dilençi.

kuku bey amcanin torunu

ezikleri ağlatan yazar, abim.

2 paket.
son günler biraz abartıyorum, hadi hayırlısı.

güneş görmeyen yerlerinden öpüyorum

görsel

yemek yemeyi sevmeyen insan

Çocukluğumdan beri böyleyim. Yemek yemeyi hiç sevmiyorum, 40 gün yemek yemesem aklıma bile gelmez. Yemek yediğimde hayattan soğuyorum, "hemen yeyip bitirsem de kurtulsam" ruh halinde yiyorum.

ölsem yine ekmek yemem..

yemiyorum, yemeyeceğim.