bugün

entry'ler (161)

cehennemdeki zebanilere soylenecek laflar

buranın gabadayısı siz misiniz dayı?

kerhaneler için reklam sloganları

soğuk sikiniz.

kavunlu nargile

nargileli kavun.

aşık olunacak erkeğin sahip olması gereken üç şey

lacoste beyaz ayakkabı
pembe lacoste tişört
beyaz lacoste pantolon.

60 yasindaki kelebek

65 yaşında emekli olacaktır. (bkz: mezarda emeklilik)

yağmurlar dinmeden

yağmurlar dinmeden gel
tükenmeden dermanım
sen gelirsen çiçeklenir
dört bir yanım

rüzgarlar dönmeden gel
yazılmadan fermanım
yıllardır hasretinle
tutuşur kanım

ay karanlık olmadan gel
karanfiller solmadan
denizlerim durulmuyor
sen olmadan..

20 yaşım bitsin de 70 olayım. 45 yıllık karımı seveyim. öyle düşündürüyor bu şarkı. adamın sesinden midir nedir.

demokratik açılıma tuğba ekinci den destek

açılımın artık iri iri iki tane sütlü memesi var.

ben süpermenim diyerek yedinci kattan atlayan genç

kırmızı slip mayonun altına beyaz külot giyer.

halı saha kalecisi

''halı sahaya para vermem lan, kaleye geçersem.'' diyen adamdır.

eşeği bağlasan mezun olur bölümleri

işletme diyorlar. lakin davranış bilimleri asistanımız, eşeği bağlasan hoca oluyor dediydi.

ciple giderken otobüstekileri görünce ağlıyorum

çok ağlamasın hanfendi. şahsen ben otobüsteyken, cipteki mini etek giymiş kadının bacaklarına bakıyorum. cipteki bacaklar başka bacak.

çiftleşen sinekleri ayırmak

erkek sineğin kız kardeşiyle, bayan sineğin abisi evlenmeli. berder evliliği olursa ayırmayız sevenleri sevişenleri çoğalanları tohum saçanları.

menemen

Herkese göre yumurta, domates, biberden oluşan sarı kırmızı herhangi bir yemek ama benim için öyle değil. Zaten sarı kırmızı olabilmesi inanılmaz, harikulade bir şey. Kimileri için görüntüsü mide bulandırıcıdır. Bi nevi kusmuk dansıdır. Anlıyorum bu durumu. Ezik büzük şeylere bakıp bakıp mideye hüpletmek biraz tuhaf. Aceleye geldi soğanı unuttuk. Soğansız menemen, Baros suz; suz Galatasaray a benzer. Maça çıkarsın gol atamazsın ya, işte soğansız olunca da kimse,eline sağlıkdemez.

Ne kadar geniş bir tava olursa o kadar domatesler dans eder. Zehir rüsva eden bir neden daha, domateslerin kabuğuyla tavasına gönderilmesi. Soymayınca yiyenin diş arasına o kabuklar giriyor. O gün sanki bir maganda kurşunuyla ölüyorsunuz. Yumurta damsız giremez. illa yanında birkaç yumurta daha olacak. Tercihimdir, yumuşacık bir 1. sınıf beyaz peynir katarım. Diskoma kaşar sokmam. Sonra oluyor domatesler salça. Sadece beyaz peynir bu yüzden. Soğan ve biberleri tavaya ilk koyuyoruz ki hepsinden önce bir kavrulsun kısık ateşte. Ateşi birden verdin mi pembeleşmeden kapkara olur o mis gibi kokan soğanlar. Domatesler sertliğini yitirince, küçük bir kapta çırptığım ve içine beyaz peynir koyduğum yumurtayı tavaya usul usul döküyorum. Akabinde ateşi biraz daha açıyorum. Teflon tencereyi metal çizdiğinden tahta spatulayla geniş açılar yapmadan karıştırıyorum. Görüntü Ali Sami Yen stadının çimlerindeki 11 aslan gibi olunca ocağı kapatıyoruz.

Sıcak menemene yapılacak en büyük hakaret; onu tavasından yememektir. Gösterişli bir servis tabağına koymak onun canını sıkacaktır. Size mundar edecektir o zevki. Bu yüzdendir ki adam olduğu yerde yani tavasında veda etsin hayata. Hem bereketi de kaçıyor tabağa koyduğumuzda. isviçreli bilim adamları çok kafa yormuşlar ve bu sonuca ulaşmışlar. Küçük bir tabağa da kaymaklı yoğurt koyabilirsiniz. Ama ona gaymaklı yoğurtderseniz daha bir güzel olur.

Yavan yavan yenmez menemen. Daldır çatalı hop mideye olmaz. Menemeni ekmeksiz yersen askerde çok dayak yenir. Ne kadar çok ekmek o kadar az dayak yani. Ekmek bıçakla kesilmez. Masaya bütün gelir. Herkes eliyle koparır fazla fazla. Fazla olunca menemen bittikten sonra yavan ekmeği yiyorsunuz ve menemenin kıymetini anlıyorsunuz. 4 parmak genişliğinde bir ekmek parçasını 5 parmakla tavaya atıyorsunuz. Eliniz tavanın kaygan zeminine değiyor mu? Evet o zaman ekmeği çekmenin zamanı gelmiştir. Ağzınızı çok geniş açasınız ki ağız kenarlarınızdan yağ akmasın. Dilinize değdiğinde cennette hissediyorsunuz değil mi? Afedersiniz de cennetteki bir Nuriye düşen 33 huri hanfendi böyle menemen yapamaz.

Harika menemenler yapmaya sanırım 15 yaşında falan başladım. Annem sabahları hem işe giden hem çocuklara bakan hem ev işleriyle uğraşan karına ve kahvaltı alışkanlığı kazandırmaya çalıştığın çocuklarına yaparsın diye öğretmişti. Şimdi ise annemden daha iyi yapıyorum ki hep bana yaptırıyor. Babam da güzel yapar ama o hep domateslerin kabuğu soymaz. Adamcağızı üzmemek için zar zor yiyoruz. Menemen yapabilen babanızın kıymetinizi biliyorsanız, sizde afiyetle yiyin. Karım ve çocuklarımdan önce menemen sefasını en fazla tadan kişi abimdir. isterseniz dünya mutfağını önüne koyun. O benim menemenimsiz bir hafta yaşasa, 8. gün kabakulak oluyor. Abimle yediğim menemen en tatlı menemen. Kendi önünden yemez hep benim önümden alır. Buna bozulurum işte.

Menemene eşlik edebilecek en güzel içecekler; yazın, mideyi yakan bol asitli kola, şeftalili ice tea. Ayran da zorlanır ama sadece zorlanır. Kışın ise çay yine çay yine çay. 2 kaşık çay atalım demliğe. Biraz da tomurcuk çay atalım ki güzel koksun, mevsim bahar olsun, koyunlar melesin, al yanaklı, kırmızı başlıklı, heidi gibi köylü kızları dans etsin, Peter gibi köylü delikanlılar at binsin. Sümüklü geçen kış günlerinde de limonlu ıhlamuru önerebilirim.

Menemen mi melemen mi sorusu kafanızı karıştırmıyor değil. Aslı menemendir. Melemen söylemek biraz daha Fransız aksanı gibi duruyor ama unutmayalım ki Türkiye de yiyoruz yemeği. Bekar yemeğidir, aperatif yemektir, öğrenci yemeğidir denir menemene. Büyük yanılgıdır benim için.
Kocaman bir ailem olduğunda, Pazar kahvaltısında illa olacak bu yemek. Çocuklarım Pazar günlerini, Çarşamba günündeki beden dersinden daha çok sevecek. Çünkü menemen yiyecekler. Tamam, bir kadın zeki olabilir, güzel olabilir ama menemeni sevmeli. Hem ben ne edeyim domates deyince yumurta demeyen kadını. Ben ne edeyim sarı deyince kırmızı demeyen kadını. Benim için politik bir yemektir ayrıca. Devrimin kızıl rengi var onda. O yüzden sol elimle yerim hep. Menemeni seviyorum ama abartıp da bu durumu, izmir in Menemen ilçesine heykelimi dikmeyin. Herkesin karnı doysun, millet sofradan aç kalktım demesin bana yeter. insanların suratındaki tebessümü geçtim kahkahayı görünce, afiyet olsun derim. Bulaşıkları yıkarım.

sabahin korunde gelen cis

paçalara serpilmesi muhtemel ve acı veren fırından yeni çıkmış sıcak çiştir.

yer yarılsa da içine girsem denilen anlar

durakta herkesin açık fermuardan herkese merhaba diyen şeye bakması.
tuvaletten sonra kızların ayakkabıya saçılan çiş damlacıklarına imalı bakması.
burnun kıllarında yeşil sümük kırıntıları.

rock festivaline prezervatifle giden kizlar

özgürlüğün sadece fetiş durumuna bakan ve kaldığı çadırdan nidalar duyulması muhtemel kızlardır.
kız sen manyakmısın biraz oynakmısın şarkısını armağan ettiğim kızlardır.

9 yaşındaki kıza türban taktıran zihniyet

başakşehir gibi elit zengin burjuva insanların yaşadığı yerde görülme olasılığı çok yüksek olan bir olaydır.

bekar olmanın avantajları

eğer birde evinizde sizden başkası yoksa cayır cayır osurabilirsiniz.

koca filmin 10 sn lik sevişme sahnesinde basılmak

eğer ananız babanız filmden anlamazlarsa ailenin sizi ailenin abazası ilan etmesi muhtemel olaydır.

ufoyu hurdaciya satan masum koylu

onu tekrar modifiye edip massey ferguson traktöre dönüştürüp tarlaların playboyu olan köylüdür.