bugün

entry'ler (15)

improbable

Onca övgüden sonra aldığım, ama 70. sayfasına ulaştığım halde hala ısınamadığım kitap. Bir amatörlük var kitapta. Bir de az önce kitaptaki ajan kadın karakteri ile ilgili şu cümle beni güldürdü:

"Nava, insanların hayatını kurtarabilecek, ya da rekabeti artırabileceğini veya eşitleyebileceğini düşündüğü bilgileri satıyordu. Mesela israil'in Mossad'ına, Filistinli teröristlerin yerlerini bildiriyordu..."

Önce anlamadım, Filistinliler'e Mossad bilgilerini mi satıyordu demek istedi diyerek tekrar okudum cümleyi ama hayır öyle yazmış. Yani "eşitlemekten" bahsedip de ardından bu örneği vermesine helal olsun diyorum ve okumaya devam ediyorum.

sanitarium

Muhteşem bir atmosfore sahip, o dönemde oynadığımda beni şok eden harika adventure oyunu. Oyunu çözümüne baka baka oynamama rağmen gene de kasa kasa bitirmiştim. Gene de büyük haz almıştım. Ama yakın bir arkadaşımın elinde ki kendisinin ingilizcesi bile yoktu, çözüm olmadan bitirdiğini söylemesi üzerine kendimi hafiften aptal gibi hissettiğimi seneler sonra bile hatırlıyorum, bu da ufak bir not.

full throttle

ilk pc'mi almadan hemen önce bir fuarda görüp de "Vay bee, bilgisayar teknolojisi ne seviyelere gelmiş" dediğimi hatırlıyorum bu oyunu gördüğümde. E alışmışız commodore 64 oyunlarına ne de olsa. Oyuna aşık oldum ve kısa süre sonra bilgisayarımı, ardından bu oyunu aldım. Bizi ne maceralara sürüklemişti bu oyun. Bir bu, bir de sanitarium idi en iyi adventure oyunu benim için. Nasıl bir dünyanın içine çekmeye başarmıştı beni, hayret. Daha sonra defalarca bitirdim oyunu*. Hatta bir ara firma ikincisini de çıkartacağını duyurdu da sevindik, yollarını gözler olduk... Bazı ekran görüntüleri bile çıktı internette... Ancak gelmedi o... Duyduk ki proje iptal edilmiş... Neyse hayat devam ediyor dedik ve Grim Fandango ile yetindik. Kötü de değildi hani.

posta kutusundaki mızıka

Muhteşem bir Ali Ural kitabı. Bana göre yazdıklarının en iyisi. Çok farklı. Defalarca okuduğum, doyamadığım, dostlarıma hediye ettiğim çok hoş bir eser.

edip başer

Akp'nin aldığı oyu yeterli bulmamış olacak ki hala darbe imalarında bulunabilen emekli asker.

abdurrahman boztaş

Tayyip Erdoğan'ın "Ne yaparsanız yapın, Abdurrahman Boztaş'ın önünü kesin" dediği(!) harcanmış, yazık edilmiş muhterem zat.

internethaber com

bir çok haber sitesinden daha kolay ve anlaşılabilir bir formatta olduğunu düşündüğüm, hızlıca günün haber özetlerine bakıp çıktığım, yorumcu ve okuyucu sayısının rakiplerine oranla epey yüksek olduğunu gördüğüm haber sitesi. yorumları okumak sözlük okumaktan daha eğlendirici olabiliyor.

sodalı ayran

Akşam yemeklerinde hanımdan yapmasını istediğim, ama yaptıramayarak kalkıp kendim yapmak zorunda kaldığım, içtikçe iştahımı açan, benden başka da kimsenin tadından hoşlanmadığı harika içecek. Ancak başlık sodalı ayrandan ziyade maden sulu ayran olsa daha iyi olacaktı zira maden suyu başka, soda başkadır. Kısa olduğu için soda deyiveriliyor farkındayım. ( (bkz: )maden suyu ile soda arasındaki farklar)

sonu gelmez 3d program tartismalari

"max mı daha iyidir maya mı? hayır, xsi aslında ikisini de döver... " gibisinden diyalogların yaşandığı, adeta politika, futbol takımı tartışmalarına benzer, taraftarlığın tavan yaptığı 3d grafik forumlarında sonu gelmez tartışmalardır. Bir de çoğu zaman bu tartışmaların sonlarında bir "bilge" grafikçi çıkar ve der ki: "Aslında hepsi birer fırçadır. Önemli olan çıkarttığınız eserler, nakite dönüştürebildiğiniz ürünlerdir. Program, kendisine hakim olabildiğiniz sürece diğerinden güçlüdür.". Haklıdır. Meselenin özü budur.
(Ama yine de en iyisi xsi'dır.). Nihahaha !

assassin s creed

Kasım 2007'de Ubisoft tarafından çıkartılacak ve yılın en bomba oyunlarından birisi olacak yapıttır. Kudüs'teki bir suikastçıyı oynayarak gene etrafa dehşet saçacakmışız. Ama derin bir felsefesinin olduğu söyleniyor*. ilginç.

cgsociety

internetteki en büyük, en ciddi bilgisayar grafik sitelerinden birisidir. Kalitedir. Mutlaka üye olunması gerektiğini düşündüğüm bir forumu vardır. Yetenekli insanların işlerini sergileyebilecekleri en doğru yerlerden birisidir (http://www.cgsociety.org/).

michael arias

15 senedir Japonya'da oturan, bir Japonla evli, halim selim yönetmen. Japon animasyonunun tıkandığını, yeni bir yön bulması gerektiğini savunarak Tekkon Kinkreet adlı çizgi filmi çıkarttı ve Japonya'da anime yöneten ilk Amerikalı ünvanını aldı. Animatrix (Beyond), El dorado yolu, Mısır Prensi, The Abyss gibi filmlerde çalıştı.

şalgam

Bazen olmayınca krize bile girdiğim, hele açken simitle beraber çok hoş içilen, müthiş yararlı -hadi onu geçtik- müthiş lezzetli bir içecek. Geçen Avusturalya'lı bir arkadaş, kendisinin Türkiye'de içtiği en kötü içeceğin olduğunu öğrendimde şaşırdım. Belki renginden şarapvari, şekerli bir tat beklerken, tuzlu, kan gibi bir tat gelince ters geldi. Buradan çıkarak "vampirler kan içmesin, şalgam içsin, insanlar ölmesin" sloganıyla ve dahi kampanyasıyla dünyaya tanıtılabilir.

xsi

Softimage xsi, Avid firmasının çıkardığı; rakipleri Maya, 3ds Max, Lightwave, Blender ve Cinema4d gibi 3 boyutlu modelleme, animasyon ve hesap(render) programıdır. Sinema, oyun ve reklam sektörünün önemli tercihlerinden bir tanesidir. En büyük rakibi Maya gibi görünmektedir ve bazı noktalarda birbirlerine çok benzemektediler. Diğerlerinden sıyrıldığı belli başlı noktalar; oldukça kullanışlı, derli toplu, kullanıcı dostu olması; Mental Ray hesap motorunun tümleşik gelmesi; Java, VB, Python, Perl gibi dilleri desteklemesi; yeniden yazılmış modern bir mimariye sahip olması; karakter animasyonda çok güçlü araçlarla donatılmış olması gösterilebilir. Programın kullanıldığı başlıca filmler: 300, Happy Feet, Tekkon Kinkreet, Sin City, Appleseed, Jurassic Park, Star Wars;
Oyunlar: Assassin's Creed, Half-Life 2, Final Fantasy XI, Metal Gear Solid 4, Moto GP, Virtual Fighter 5
Web sitesi: http://www.softimage.com

tekkon kinkreet

Studio 4C yapımı, Haziran 2007'de gösterime giren Japon çizgi filmi (animesi). Bu animeyi diğer animelerden farklı kılan özelliklerin ilki, filmin neredeyse tamamının 3d bir program (xsi) kullanılarak yapılmış olması. Bunu bilmeyen çoğu insan, filmi klasik el çizimi bir çizgi film şeklinde değerlendiregelecektir. Bu özelliği, çizgi film sektörünün bundan sonra yönünün biraz daha bilgisayar tabanlı bir yöne doğru kayıyor olduğunu göstermesi açısından önemli bence.

Bir diğer ilginç nokta ise filmin yönetmeninin bir Amerikalı (Michael Arias) olmasıdır. Bu, Japonya'da anime sektöründe bir ilktir. Kendisi Animatrix projesindeki yönetmenlerden birisidir (Beyond). Tekkon Kinkreet şu anda Japonya'da bir hayli ses getiren yapımlardan birisidir.

Konusu ise kısaca Treasere şehrinde yaşayan 2 yetim çocuğun (Kuro (Siyah) ve Shiro(Beyaz)) kent mafyası ile aralarında geçen hikayesidir. Filmin oldukça etkileyici olduğunu ve anime dünyasına yeni bir soluk getirdiğini söyleyebilirim. Filmin sitesi: http://www.tekkon.net