bugün

entry'ler (169)

eğlencenizi bölüyorum ama 16 şehidimiz var

koltuk sallanmadan sela okunmuyor ülkemde, kaç şehit verdik çıtı çıkmadı muktedirlerin, elin kralı geberdi diye yas ilan ettik. sinirden üzüntüden ne yapacağımı bilemiyorum, şehit çocuklarını gördükçe gözlerim doluyor.
Allah mekanlarını cennet eylesin.

ankara saldırısı failine taziye çadırı kurulması

elin avrupalısı medeniyet der, gelişim der, etkileşim der sınırları kaldırır, bu amk taş devri zihniyetli lağım fareleri bölünmekte ısrar eder. düşman dediğinin de aklında bir şekil belirir bu soysuzlara düşman demek bile fazla. allah bunların bin belasını versin, bunlara yardım edenlerin de, yardım edenlere destek verenleri de.

22 ekim 2015 fenerbahçe afc ajax maçı

van persie ajaxı tutuyor galiba dediğim maç. nasıl bir yüz ifadesidir, nasıl bir memnuniyetsizlikdir anlamadım. ayağına her top gelişinde vay aq bakışı atıyor.

inglizce ogretmenim bana elledi

yabancı kontenjanından fen lisesine girmiş bebe başlığı.

türkçedeki ilginç kelimeler

(bkz: şakül)
(bkz: şakülü kaymak)

3 gün yas tutmayı reddeden sözlük yazarları

yas yok, şenlendirin bu başlığı, yaz usta safımız belli olsun.

10 ekim 2015 ankara barış mitinginde patlama

barış deyip her boku yiyeceğini zanneden döller, peşine takıldığınız soysuz insanlarla, halkların kardeşliği çığırtmasıyla ülkeyi yakıp yıkarken, eşinin, çocuğunun yanında kahpece adam öldürürken, yine sizi taşşağının kılı kadar değerli görmeyenler tarafından oy ve sempati kazanmak için götünüze bomba yerleştirilmiş gördüm.
hay a. q.ne kadar salak bir topluluksunuz, sizi sokağa çıkarmak içi ellerinden geleni yapacaklar, eğer bu iş de tutmazsa yarın silah zoruyla sizi sahaya sürcekler.

ufku genişleten filmler

aamir khan filmlerinin geneli için bunu söyleyebiliriz heralde.
özellikle son dönem filmlerinde farkındalık oluşturma açısından çok önemlidir. hollywood filmlerinden sıkılanlar için iyi bir alternatif ayrıca.

1 ekim 2015 celtic fenerbahçe maçı

2-2 gol fernandao.

celtic fenerbahçe maç linkleri

aradığınız şey "kodi" . kur bu programı maç, dizi, film, kanallar vs. reklamsız sıkıntısız. ister telefondan istersen bilgisayarından.

en yakındaki kitabın yazarı

namık kemal.

1 ekim 2015 celtic fenerbahçe maçı

tam küsmüş gidiyordum 2-1 oldu. hadi fener, güldür yüzümüzü.

hayat kadını

son dönemlerde psikologlar ile çok fazla ortak noktaları olduğunu düşündüğüm meslek(doğru duydun meslek dedim).

her iki meslekte:

randevu ile çalışırlar - evet

peşin çalışırlar - evet

çok tuzludurlar - evet

birebir etkileşim söz konusu - genellikle

saatli çalışırlar - evet

işiniz bitince bir rahatlama olur - evet

iş bittikten sonra seni tanımaz - evet

iş üstündeyken rol yaparlar- kesinlikle.

şimdi sen söyle aradaki benzerlik farklılıklarından daha fazla değil mi.

kendisiyle alay geçebilen yazarlar

başlığın neresiyle alay geçebiliyoruz.

küçük şeyler

samipaşazade sezai'nin 1892 yılında kaleme aldığı öykü kitabının ismidir. kitap yedi öyküden oluşuyor. öykülerin ana fikri " düş kırıklığı" diyebiliriz. kitaptaki öyküler şunlardır.
bu büyük adam kimdir
hiç
kediler
iki yüz elli kuruşa bir asır
düğün
arlezyalı
pondomima
ayrıca kitaba girmemiş ama bazı yayın evlerinin sonradan ekledikleri üç öykü daha vardır bunlarda :
bir hayal
sihirli dükkan
eski bir mektep
ilk öykü "bu büyük adam kimdir".
öyküde, hergün gördüğü bir adamın çok farklı olduğunu, entellektüel biri veya bir filozof olduğunu düşünürken, tesadüf eseri bir tütüncü de adamın okuma yazma bilmeyen biri olduğunu öğrenmesi anlatılıyor.
ikinci öykü "hiç".
öyküde, annesine bakan bir gencin arkadaşlarının tanışıtrdığı bir kızın kendisini her gördüğü yerde gülmesemesini, kızın ona aşık olduğunu ve bu kızla evlenip mutlu olacağını düşünmesi anlatılıyor. ama aslında kızın üst dudağının kısa olması sürekli gülümser gibi görünmesine neden olmaktadır.

üçüncü öykü "kedi".
öyküde otuz yıllık evliliğin ardından kadının evin içini kedilerle doldurması, adam buna dayanamayıp ya ben ya kediler demesi üzerine eşinin kediler tercihinden sonra evi terketmesini anlatıyor. üzücü olan ise adamın kalacak yer bulamadığı için geri eve geldiğinde kendi haline hüngür hüngür ağlarken kadının" o kadar bağırarak ağlama, kedilerimi korkutacaksın" demesi.

dördüncü öykü" iki yüz elli kuruşa bir asır".
öykü edebiyatımızda ilk çevreci öykü olarakta biliniyor. öyküde yazarın hayatı boyunca sevdiği, çeşitli hayvanların ve ağaçların yaşadığı koruluğun iki yüz elli kuruşa bir oyuncuya sarıldıktan sonra ağaçların acımasızca kesilişini anlatıyor.
beşinci öykü "düğün".
öyküde, bir konağın genç beyi güzel dilsitan'ı odalığı yapar. biraz zaman geçtikten sonra sosyal statüsüne uygun biriyle evlendirilmek istenir. düğün hazırlıkları yapılırken dilistan bu düğünün kendisi için yapılmadığını anlar. bu hazırlıklar sırasında kederinden ve üzüntüsünden vereme yakalanır. düğün gecesi de veremden hayata gözlerini yumar.
altıncı öykü" arlezyalı ".
öykü yazarın çevirisi aslında. öykü, jan'in beğendiği bir kızla evlenme hazırlıkları yaparken, kızın başka biriyle ilişkisini öğrendikten sonra düğün hazırlıklarının iptal edilmesini, düğün iptal olduktan sonra anne ve babası jan'in yavaş yavaş kendini topladığını düşünürken daha fazla olanlara dayanamayan jan'in intihar etmesiyle son buluyor.
yedinci öykü "pondomima".
son öyküde insanları güldürerek eğlendiren paskal, bir tiyatrocudur. birgün tiyatrosuna gelen bir kadına aşık olur. aşkını kimseye anlatmaz, gün geçtikçe daha çok bağlanır. içinde ki aşk gün geçtikçe daha da artar. bir kaç hafta tiyatroya gelmeyen eftelya'nın evlendiği haberini alarak dünyası yıkılır. bir akşam eftelya'nın tiyatroya kocası ile birlikte gelmesi paskal için son darbe olur. o gece paskal'ın son gecesi olur.
öykülerin ortak özelliği düş kırıklığı demiştik. bu düş kırıklıklarına, hayatımız boyunca küçük şeyler olarak başlayan ama zamanla hayatımızın en önemlisi haline gelen durumlar yol açmaktadır.

kodi

son güncelleme ile 15 sürümü,yani isengard kullanıcılara sunulmuştur. çok kullanışlı bir ortam oynatıcısı diyebilirim. film veya dizilerinizi sistematik bir şekilde düzenleyebilir, eklentileri sayesinde afişleme ve ortam bilgilerini indirebilirsiniz. benim en sevdiğim ve en çok kullandığım özelliği otomatik altyazı bulma, tek tuşla altyazı hazır hale geliyor. denemeye değer, bakın kullanın seveceksiniz.

dincilerle karşılaşınca yapılacaklar

selamünaleyküm diye selamlamak. çok mantıklı bence.

kolombiya

farc ile elli yıldır mücadele veren ülke, ama farc ile anlaşmaya varıldığına dair haberler var. devlet ile örgüt arasındaki görüşmeler küba da gerçekleşmiş. üç yıldır süren görüşmeler sonucunda örgüt silah bırakmayı kabul etmiş görünüyor.
altı ay içinde süreç tamamlanacakmış.

gel gelelim uyuşturucu çetelerine onlar rahatsız olabilir bu durumdan. araya çomak sokabilirler, ne olursa olsun barış haberleri her zaman güzel. örgüt üyelerini yargılamak için mahkemeler falan kurulacakmış.
umarım dünyanın her yanında süren savaşların bir sonu gelir,başta da ülkemiz de devam eden.

çocuğum olsa adını koyardım

erkek oldu adını emir kaan koyduk.

sözlük yazarları bayramlaşıyor

bayramınız mübarek olsun kardeşlerim. küçük bir tavsiye kaçan dananın peşine tek başınıza düşmeyin siz bir boğaç han değilsiniz.