bugün

entry'ler (129)

kenef

hela.....

mimarchitect

tebrik edilesi kaliteli yazardır. hoşgelmiştir.

(#3098148)

akp yi istemiyoruz

türkiyede her iki kişiden birinin söylediği cümle. her iki kişiden öteki de malum tam tersini söylemektedir. bu durumda tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan? yoksa bardağın yarısı boş mu dolu mu?

tavsiye editi: önünüzdeki maçlara bakın. ne demiş fatih terim: we want to see front.

hiperlipoproteinemi

kan lipoproteinlerinin artmasıdır. bu, kan kolesterol ve/veya trigliseritlerinin de artması demetir. 6 tipi vardır.
Tip 1- sorumlu lipoprotein: şilomikron / yükselen lipid: trigliserit

Tip 2a- sorumlu lipoprotein: LDL / yükselen lipid: kolesterol

Tip 2b- sorumlu lipoprotein: LDL, VLDL / yükselen lipid: kolesterol, trigliserit

Tip 3- sorumlu lipoprotein: LDL / yükselen lipid: kolesterol, trigliserit

tip 4- sorumlu lipoprotein: VLDL / yükselen lipid: trigliserit

tip 5- sorumlu lipoprotein: şilomikron, vldl / yükselen lipid: kolesterol, trigliserit

wilson hastaligi

az rastlanan, bakır metabolizması bozukluğu ile ilgili kalıtsal bir hastalıktır. plazmada seruloplazmin azalırken beyin ve karaciğerde bakır depolaması artar. bu durum nörolojik bozukluklara ve karaciğer harabiyetine neden olur. bu hastalığın tedavisinde diyetle alınan bakır 1 mg a düşürülür.

wernicke ansefalopatisi

wernicke korsakoff sendromu olarak da bilinir. tiamin yetersizliğinde ortaya çıkan vücudun istemli hareketlerinde düzensizlik ve koordinasyon bozukluğu, bilinçte bulanıklık, ciddi öğrenme ve hafıza yetersizliği ile kendini gösteren durumdur. sendrom, wernicke tarafından ilk kez alkolikler arasında saptanmıştır. hastalık intravenöz ya da intramüsküler tiamin verilerek tedavi edilir.

hiponatremi

kan sodyum düzeyinin düşmesi. kanserde, karaciğer hastalıklarında, ülseratif kolitte, diyarede (ishalde) görülebilir. belirtileri; iştah kaybı, bulantı, kusma, halsizlik, irritabilite, konfüzyon ve kas zayıflığıdır.

bülent ersoy

verdiği demeç vtr olarak roj tvde yayınlanıp yayınlanıp duran sanatçı (!). roj tvnin işine yaramıştır. artık pkknın cirit attığı yabancı ülkelerde konserler falan verebilir. niyetini bilmem ama provakatif olarak değerlendirme görüyor.

istidat

Allah vergisi yetenek anlamına gelen osmanlıca kelimedir. Cümle içinde kullanımı için buyrun örnek;

Bende Mecnun'dan füzun aşıklık isti'dadı var
Aşık-ı sadık benim Mecnun'un ancak adı var.

(bkz: fuzuli)

sevgililer gunu nde cicek almak

hediye alınacak sevgili;
erkek ise: yapılmaması gereken davranış
liseli kız ise: okul çıkışı saatine denk getirilirse harika *
üniversite çağı kız ise: yanlış tercih daha pahalı bişey seç
eş ise: hiç yoktan iyidir türk kadını tatminkardır parktan bahçeden dahi toplayabilirsiniz.

dinci tayfanın başlık açma emrini feto dan alması

(bkz: cinci tayfanın başlık açma emrini keto dan alması)*
(bkz: medyum keto)

mdk47

sözlüğü her ziyaret ettiğimde son girilen entrylerine bakındığım yazarlardan biridir. gayet iyi yazıyor ne diyelim başarılarının devamını diliyoruz.

ispanyolca ingilizce rusca bilen sozluk yazarlari

(bkz: ben sana çok dil bilemezsin demedim)
* *

osmanlıca bilen sözlük yazarları

sanman ki taleb-i devlet-ü cah etmeğe geldük
biz aleme bir yar için ah etmeğe geldük

diyerekten kendimi belli edeyim * * * *
(bkz: yenişehirli avni)

aykut kuşkaya

uyan ey gözlerim albümü tamamıyla tasavvuf müziğidir. genellikle yunus emrenin şiirleri ve 4. murat'ın şiirine yer vermiştir. şiirlerin güfteleri kimindir bilemiycem ama gitar ve ney eşliğinde çalınıp söylenmiştir. çok da hoş olmuştur.

namaz için soğukta arkadaşını bekletmek

anlaşılması oldukça güç eylem. insan hiç farz bir ibadeti yerine getirmek için arkadaşını bekletir mi? hem de soğukta. insanlık ölmüş yav. hem sen allah ı mı daha çok sevip değer vereceksin arkadaşını mı? cevabını iyi düşün öyle ver. sonra kaza diye bişey var di mi? ottan b.ktan sebepler ile kaza edebilirsin. arkadaş bekletmek ne demek? hem de soğukta. anlamıyorum ben bunları hiç.

hem senin namaz kılman arkadaşına mahalle baskısı oluyor sen bunu hiç düşündün mü? rezil. insanlık ölmüş yav. böyle namaz kılıp milleti bekletenleri (hem de soğukta) sallandırcan bir iki taksimde bak bi daha tekrarlıyolar mı?

kaza yap kardeşim kaza yap. ha ne? kazanın şartları yalnızca bilinç kaybı, uyku hali ve unutmak mı? olabilir. olsun ne önemi var arkadaşından önemli mi? yap kazanı sen. biz diyosak doğrudur. imam-ı azam mı? o da kim?
vaktinde namaz kılmak da nerden çıktı? eskiden yoktu bunlar.

eskiden müslüman değil miydik? türban takmıyoduk namazı vaktinde kılmıyoduk ota b.ka kaza ediyoduk. değil miydik müslüman?

(bkz: yok artık lebron james)

düzeltme: başlık başıma kalmıştır. olsundur.

sabahsabah

yeri geldiğinde sıkı ayar veren yazardır. takip ediyoruz beğeniyle okuyoruz efendim.

radyo limon

christian troy ile yayına devam eden radyodur. parlament pazar sineması kıvamında. koşun koşun...

what if

bilumum metal, heavy metal, vb. bangır bangır müziklere bünyemi alıştıran hoş sohbet * radyo limon diceyi yazardır. geceleri yaptığı yayınlarla uykunuzu açar. kafein tesirlidir. arada yayında şarkı söyler. koşun koşun...

feysbuktan bana ciğer yollamıştır. *

sonsuza dek birisiyle yaşamayı istemek

(#2862860)
bencilliktir.
victor hugo'nun güzel bir sözü vardır:
sana deliler gibi aşık olmamda senin hiç bir suçun olamaz ki...

(bkz: nişanlıya mektuplar)
(bkz: victor hugo)
* * *