bugün

entry'ler (19)

fotoğrafçılık

ilgimi çeken bir sanat. ilkokul-lise çağında hep ilgimi çekti hala da çekiyor. Hepimiz fotoğraf çekiyoruz fakat bizim çektiklerimiz fazla fazla amatör ve kalitesiz. Hem telefondan çekiyoruz hem ışık, konsantre ve daha birçok şeyin hiçbirini ayarlayamıyoruz. Fotoğraf çekmekle en azından hobi olarak ilgilenmek istiyorum. Bunu nasıl yapabileceğim, nasıl kaliteli fotoğraflar çekebileceğim konusunda beni yönlendirebilecek arkadaşlar bekliyorum.

ben ne dersem o olur diyen erkek

Sevgilisine diyorsa acilen yolların ayrılması gereken erkektir. Çocuğuna diyorsa pek bir şey diyemem.

kilo vermek isteyenlere tavsiyeler

Önce irade gerek. Diyetisyene istersen milyarlar dök. iraden yoksa o iş olmaz. Diyetisyene gidecekseniz önce kendinize neden kilo vermek istediğinizi söyleyin. Sağlıklı olmak, güzel görünmek, istediğim bedeni giyebilmek. Bunlardan biri yeterli. Diyetisyene gitme sebebiniz ise onun sizi ikna etmesi değil, günlük kalori miktarınızı hesaplamak ve karbonhidrat-yağ-proteini dengeli bir şekilde almanızı sağlamak olmalı. Yani hadi yarın diyetisyene gidip tüm kilolarımdan kurtulacağım diye bir şey yok. Önce kendinizi ikna edin. Ve bence öncelik 36 bedene girmek değil sağlıklı olmak olmalı. Ayrıca lütfen şu zayıflama haplarını kullanmayın. Her gün haberlerde neler görüyoruz? Kilo vereceğim derken sağlığınızdan olmayın.

13 reasons why

--spoiler--

--spoiler--

Başta her izleyen gibi ergen draması deyip geçecektim. Ama daha sonra birkaç yorum okudum, sözlükte arattım ve öyle olmadığını düşünüp izlemeye başladım. Aslında izlememdeki diğer etken benim de vaktiyle ergen dramlarım olmasıydı sanırım. Açtım izledim. Hannah karakteri kadar ağır şeyler yaşamadım ama bazı sahnelerde kendimi gördüm. Burada beni en çok etkileyen karakterler arasında duracağım.

Tyler: Bu karakterinin neden bu kadar ezildiğini zaten anlamış değilim. Tamam ayıp bir şey yapmış gizlice fotoğraf çekerek ama şöyle düşünelim. 10-12 kişi intihara sebep olmuş ve beraber bu olaydan nasıl sıyrılacaklarını konuşuyorlar, Tyler'ı yine aralarına almıyorlar. Yani çocuk suçlu diye bir itilme-kakılma yok, çocuk suçluların arasında bile itiliyor. Ve aslında burda Tyler en zor durumda olanlardan biri bence. Mesela o malum fotoğrafı yaymaktan vazgeçiyor, daha sonra Hannah'a "takılalım mı?" diyor, Hannah da gizlice fotoğrafını çeken bir kişiye alaycı bir şekilde hayır diyor. Burada suçun büyüğünün Tyler'da olduğunu söyleyebilsek de yarattığı yıkımı gözardı edemeyiz. Bu yıkımla da fotoğrafı yaymaya karar veriyor. Fotoğraftakilerin kim olduğu belli olmuyor, ama yine eziliyor. Fakat sadece bu değil, Hannah'ın alaycı davranışına ve diğer insanlara sürekli maruz kalınca üzgün bir Tyler görüyoruz.

Clay: Aslında bana kalırsa tamamen suçsuz. Yani git dedi gitmeseydi gibi bir durum yok. Clay, Hannah karşısında eli ayağına dolanan, ne diyeceğini bilemeyen bir çocuk. Git deyince kalması onun için aşırı zor olurdu ki kalmadı zaten. Ve insanların vicdanlarını sorgulamasına sebep olması çok güzeldi.

Mr. Porter: Buradaki rehber öğretmenin davranışları çok üzücü bir şeyin simgesi; anlaşılmamanın. Tecavüze uğradığını ima eden birine hemen hadi polise gidelim tarzında giriş mi yapılır? Kim bu? Emin misin? Dava açacak mısın? Böyle olmaz zaten. Önce o insanla orada iletişime gir, sakinleştir, yalnız olmadığını hissettir. Sonra gidersiniz polise, polis kaçmıyor ya.

Tanım: Bir insanın bir sözünün nelere sebep olabileceğini gösteren, kendinizi sorgulamanıza sebep olabilecek 13 bölümlük Netflix dizisi.

liseden akılda kalanlar

Benim aklıma dışlanmak geliyor. Sevilmemek. Neyse ki bunlar çoğunlukla birinci sınıftaydı. Diğer üç senem daha rahat geçti. Ama şuan o üç seneden çok aklıma o bir sene geliyor.

çocuklar duymasın güç uyanıyor

Saçma bir dizi olmamasını umduğum, ama ummaktan dilimizin yandığı Türk dizi furyasına eklenmesi düşünülen dizi.

(bkz: Adını Feriha Koydum Emir in Yolu)
(bkz: Doktorlar)
(bkz: Türk Malı)

ayrılma esnasında yazılan uzun mesajlar

Ayrılma işlemini dahi mesajla yapan insanların yazdığı boş metinlerdir.

oğluna günde 10 tl harçlık veren baba

Günde 10 tl ayda 300 tl yapar. insanlar şehirdışında 425 liraya üniversite okuyor. Ve evet sigara-alkol içilmiyorsa ve para kullanmayı biliyorsanız gayet de yetiyor.

kızların kendi parasını harcamaması

Yeri geliyor erkek-kadın arkadaşıma ben ısmarlıyorum, yeri geliyor onlar ısmarlıyor. Şöyle bir durum da var bir mekanda yemek yenildiğinde alman usulü ödenmesi saçma geliyor. Kasadaki adama tek tek ödeyeceğiz demek bile bir sıkıntı benim için. O yüzden kişi sömürme amacı gütmediği sürece sıkıntı yok.

neden sevgilin yok

Hoşlandığım kişiyle istemsiz olarak kanka oluyoruz. Bünye alışık değil tabi.

gecenin bilgisi

Yüzümüzde 60 adet kas var. Gülümsemek için 20 kası çalıştırmamız, kaşlarımız çatmak için ise 40’ın üzerinde kası çalıştırmamız lazım. Onun için kendinizi yormayın, gülümseyin!

yazarların şu an dinlediği şarkılar

Melis Uzunarslan'dan Bir Aşk Şarkısı.

bacaklarının üzerinde kitap resmi paylaşan kız

Gençler sakin olun, kitabı insanlar için değil kendiniz için okuyorsunuz.

(bkz: hayatı sosyal medya için yaşamak)

uyuyan insana uyudun mu diye sormak

inadına 'uyudum' cevabını vermekle devam eden eylem.

izmirli kızların tövbe estağfurullah çirkin olması

Abartılmış söylem. izmirli çok kız tanımadım fakat tanıdıklarımın güzelliği ortalamalardaydı.

facebook

Eksikliğini hissetmediğim asosyal medyalardan biri.

bakışılan kızın facebook da red etmesi

Emin olamadığım bir trajedidir. Kızın senle bakıştığından emin miyiz? Ayrıca böyle şeyler bana saçma gelmiştir hep. Bir insan bir insanı gerçek hayatta gördüyse ve hoşlandıysa gerçek hayatta ona karşı hislerini belli etmelidir.

sikerimli konuşan kız

Sevdiğim bir arkadaşımsa daha bir itici gelen kız. Sevdiğim insanlara asla yakıştıramıyorum böyle şeyleri.

sözlük yazarlarının psikolojik problemleri

(bkz: obsesif kompulsif bozukluk)
9 yılı aşkın mücadele verdiğim durum.