bugün

entry'ler (56)

30 ağustos

Savaşlar toplumların ortak acısıdır. Bu sebeple 30 ağustos Bir ülkeye karşı kazanılan bir savaşın kutlaması olamaz. 30 ağustos emperyalizmin yenilgisinin kutlamasıdır. Çok uzak coğrafyalardan elinde piyon bir devletle gelip başka bir ülkeyi ele geçirmeyi amaçlayan vahşi, kapitalizme, ingiliz emperyalizmine, doğuyu bir avuç köle yığını olarak gören zihniyete aynı şekilde miadı olmuş sultanlığa, insan iradesini hükmü altına almaya çalışan hilafete kul ve köle anlayışına karşı alınmış bir zaferdir. Kutlu olsun!

ateistlerin alevilerin ölmesi lazım

merak etmeyin kalıcı değiliz dedirten tümcedir. elbette öleceğiz ama öyle yobazların eline kellemizi bırakmadan, istediğimiz gibi yaşayıp vakti geldiğinde çekip gideceğiz.

bir kova buz kampanyası nın fiyasko olması

son açıklamaya göre türkiye de rakam 90 bin tldir. biraz boku çıkmış olsa da fayda sağlamıştır.

türk sinema sektörünün gelişememe nedenleri

Recep ivedik, iki kafadar, vay arkadaş, gibi filmlerin gişe patlaması yapıyor olması. ucuzluğu seven bir seyirci kitlesinin olması sektördekilerin işine gelir. az masraf çok kazanç

insanin basina gelen en kotu sey

Fibrodysplasia hastalığıdır. ikinci iskelet denen bu hastalıkta kas dokusunu tamamen sertleşir zaman içinde hareket edemez hale gelirsiniz. adeta bir heykele dönüşürsünüz ancak bilinciniz yerindedir.

gecenin yazdırdıkları

Gece olsun istemiyorum çünkü panik atağım nüksetti yine. Kalbim ezilirken uyanıyorum kan uykulardan. "Kan uykular" derken eski bir benzetmeyi tekrarlamıyorum. Gerçekten kanlı bir düşün havuzunda geçiyor rüyalarım.
Bir gece vakti sessizce ölmekten korkuyorum. Her an birisi amansız bir şekilde ölecekmiş gibi sanki. Her an yeniden aldatılacağım, yeniden terk edileceğim ve bildiğim bilmeye çalıştığım hiçbir şey dönüp kurtarmayacak beni.
ilaçsız bir hastalığa yakalanmaktan korkuyorum. Kimsesizlik, yalnızlık gibi bilimsel laboratuvarların asla çare bulamayacağı bir hastalıktan.

Bir gece vakti kalbim bozacak aramızdaki sözleşmeyi. Bir dakikalık da olsa ölüyor olmanın korkulu çaresizliğini yaşıyor olacağım.
Ellisine gelmeden ölmemeli insan. Nefret suçları, uçak kazaları, ebola... insana yakışır şeyler değil bunlar. Tıpkı yalnızlık gibi.

Bizim neslimiz, yürürken adımlarını eşleyeceği bir çift ayağa daha muhtaçtır.

sözlük yazarlarının rekorları

bende olmayandır.bir milyon içinde birinci sperm olmaktan başka rekorum yok lan.

sözlük yazarlarının rekorları

bende olmayandır.bir milyon içinde birinci sperm olmaktan başka rekorum yok lan.

satranca ek taş önerileri

cemil çiçek taşı.
vezirle şah arasında duran ve asla yer değiştirmeyen, her oyunun sonuna kadar yenilmesi mümkün olmayan bir taştır.
oyun bittiğinde bile tahtanın üzerinde kaybolmadan kalabilme özelliği vardır.

dsp nin bölünmesi

dünya üzerinde kalan son on dsplinin beşinin ayrılmasıyla ortaya çıkan, hücre bölünmesinden daha çok görülen solcu bölünmesidir.

lezbiyen olmak

desteklemenin ya da karşı çıkmanın pek bir şeyi değiştirmediği, heteroseksüel olmak kadar doğal ama insan ırkı düşünüldüğünde nadir olarak nitelendirilen cinsel yönelim, eğilim ya da tercih.

karınızın iç çamaşırını bir fetişiste armağan edin

(bkz: sembolik gavat)

otuz yaş üstü yazarlardan hayat dersleri

(bkz: kelin merhemi) şu yirmi yaş çocukların pervasızlığının onda biri bende olsaydı dedirten durumdur.

gecenin cümlesi

biraz deniz sesi, biraz şiir.

gecenin yazısı

müsait oldukça uzun uzun yazacağım yerdir.

Merhaba sevgili sözlük. Henüz beni tanımasanız da muhtemelen ileride benimle çok muhatap olacaksınız. Korkarım ki birçoğunuzun şöyle bir bakıp geçeceği uzun yazılar yazan bir yazar olarak hatırlayacaksınız beni. Merak etmeyin ama işinize pek fazla karışmayacağım. yapmak istediğim şey kurulu düzeninizi bozmak değil sadece yazmak. Sırf bir şeyler yazmak için kendime bir başlık açmamı umarım mazur görürsünüz. Epeydir takip ediyorum sizleri. mümkün olduğunca okuyorum. içinizde gerçekten çok güzel yazanlar var. Bir çoğunuzun da eğlenmek için burada olduğunuzu biliyorum. Ne güzel kendi eğlence ortamınızı oluşturmuşsunuz birçok saçma sapan muhabbetle gününüzü güzel geçiriyorsunuz.

Uyumsuz bir adamım ben sözlük. hem yaş grubu olarak da sizden biraz büyüğüm. bu yüzden aranıza pek fazla katılamıyorum. Mizah anlayışım pek sizinkine uymuyor. Tam buna bir şeyler yazılır dediğim başlıklar olduğunda karalıyorum üç beş satır. bazen kendimi tutamayıp çerezlik başlıklara yazdığım da oluyor. bu beni sizlerden biri yapmaya yeter heralde.

Haddim olmayarak bugünkü yazımı hem tanışma hem de biraz tavsiye niteliğinde yazmak istiyorum. sonrasında kendi duygu ve düşünce süzgecimden geçenleri yazacağım. sözlüğün en iyi yazarı olmak gibi bir kaygım yok. herkes beni okusun da demiyorum. dedim ya amacım sadece yazdıklarımı paylaşmak. içinizden birkaç kişi okuyup geri dönüş yaparsa bu memnuniyet beni idare edecektir.

Görüyorum ki açılan başlıkların birçoğu kadın erkek ilişkileri üzerine. pek tabii genç hanımlar ve genç beyler olduğu için birbirleriyle tanışmak kaynaşmak istiyorlar. Doğanın bize verdiği önlenemez istek için bulduğunuz bir yol burası. Fakat sevgili arkadaşlar emin olun ki çiftleşmek için binbir türlü dolap çevirmenize gerek yok. iki tarafta da doğuştan gelen organlar var olduğu sürece arayıp birbirini bulacaklardır onlar. cinsel kaygılarınızı anlıyorum o yüzden bu konuda yazdıklarınıza karşı değilim. evet onaylamıyorum da ama bu beni pek fazla alakadar edecek bir durum değil.

nesilden nesile geçildikçe değer yargıları değişiyor sözlük. Benim neslim bu yaşlardayken emin olun sizden daha farklı değildi. sadece değer yargıları farklıydı. isteklerimiz amaçlarımız aynıydı ama yöntemlerimiz farklıydı. siz bizim yapamadığımız şeyleri yapmışssınız. aşırı bireysel ve katı tutumunuz sizi bireysel mutluluğa eriştirecektir bundan şüphem yok fakat sizlerin daha fazla maruz kaldığı bilgi teknolojileri ile popüler kültür etkisi sizi insani yönden zayıflatıyor. Hayat yeyip bitirebileceğiniz ve marketten yenisini alabileceğiniz patats cipsi değildir. onu bir kez bitirirseniz tekrarını bulamazsınız. bu yüzden tüketmeden önce iyi düşünün. dikkatli kullanın.

Değerli arkadaşlarım karşı cinsler olarak birbirinize davranışınız beni ilgilendirmiyor ama bütün olarak insan ırkını ele aldığımızda onların üzerine etiketler yapıştırmayın. yani sigara içen bir kadın illaki orospu değildir. aynı şekilde türbanlı bir kız da illa çok büyük cinsel açlık çekiyor anlamına gelmez.

insan ırkı olarak biz diğer canlıların yapamadığı bir şeyi yaptık. bilinç geliştirdik, yaşadığımız hayatın farkına vardık. bu bize birçok değer kattı aynı zamanda doğada var olan her şey üzerinde hakimiyet kurmamızı sağladı. onu çarçur etmeyelim. bir hayata sahip olan herkesi sevmek zorunda değiliz ama saygı göstermek zorundayız. Yaratılan ya da var olan içini asla dolduramayacağımız bir hafızaya sahibiz. mümkün oldukça onu bilgiyl, duygularla dolduralım. doğuştan gelen özelliklerimiz üzerinde hiçbir hükmümüz yoktur. türk kürt ermeni kadın erkek hetero ya da eşcinsel olmayı seçemeyiz ve sırf bunlardan birine sahip olduğumuz için diğerinden üstün değiliz. bizi üstün kılan içini dolduracağımız fikirsel- duygusal dünyamız olacaktır.

Lafı toparlamak gerekirse önce fikirli, duygulu insanlar olalım sözlük. Karşı cinsi iliklerine kadar kemirmeyi düşünmeyi, bir politik görüşün diğerine böcek gibi davranmasını, bir dinin diğerlerini cehennem ateşinde yakmasını engelleyelim.

Hayat emek değer ilişkisine bağlıdır. Bir şey için ne kadar emek harcanıyorsa (emeği doğru yollarla harcamak koşuluyla) o şeyin değeri kat be kat artar. Karşınızdaki herhangi bir nesnenin değeri harcanılan emekle eşdeğerdir.

Bu yazı bitti sözlük. Fazlaca nasihat içerdiği için hepinizden özür diliyorum. bundan sonra daha edebi yazılarda görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın.

hepinizi çok sevmiyorum değerli yazarlar ama varlığınız beni mutlu ediyor.

sözlük yazarlarının en sevmediği burç

En yakını ışık hızıyla dört yıl olan yıldız kümesinin onca yolu gelip bir bebenin kişiliğine etki edeceğine inanan batıl itikatlı yurdum insanının kişisel algısıdır. Zira insan kişiliğinde aile, anne baba genleri, sosyal çevre hadi milliyet etkili olsun. karsta doğup meriç nehrinin akıntısından etkilendiğini düşünmeyen, ayın dönüş hareketlerinin adamı cimri yaptığına inanmayan ama içinde hidrojen yakan milyarlarca kilometre ötedeki yıldızın kendisini lider ruhlu yaptığına inananların absürt muhabbetidir.

a ben koç burcuyum demek ki bu sikik yıldızın bana bi kastı varmış ki ayarsız yapmış beni.

alt tarafı çay kek dağıtıp tonla para almak

emekçiyi küçümseyen hatalı bir önermedir. Muavin dediğin adamın ömrü yollarda geçer. Sen günler boyu otobüs koridorunda uyumak nedir bilmezsin çünkü en fazla yılda bir iki kez 10 saatin üzerinde yolculuk yapmışssındır. hem çoğu otobüs gittiği yerde kalmaz. Öyle sanıyorsanız yanılmayın. yıllardır artvin- istanbul arasında yolculuk yaparım. saat sekizde istanbula varan otobüs normal sefer günlerinde en fazla üç saat içinde, bayram günleri de yarım saat içinde geri döner. bin dört yüz altmış kilometre her gün sana kaç para verseler gidersin sevgili sözlük? o kadar özeniyorsan git bi beleş gez kardeşim. her seferde kırk kişiyle uğraş, aynı tonla arayı sen al. yapar mısın? akşam evine gidip sıcak yemeğine gömülmeyi, rahat koltğunda oturup ortopedik yatağında yatmayı mı tercih edersin? çok afedersin ama bırak uzun mesafeyi gün boyu tekirdağ- istanbul arası gitmeye götün yer mi? yemez.

uludağ sözlük komünist yazarlar birliği

komünistlerin bir araya gelmesi için uğraşan bir milyonuncu birliktir. Seninleyim dostum ama bu kadar ayrı fraksiyonu nasıl toplayacağı biraz aydınlatman lazım bence.

geçenlerde bi yerde okumuştum insanı

kendi fikirlerinden çekinen, sanki bir yerlerde okursa daha çok dikkate alınacağını düşünen insandır.

edebi söz sanatı ustasıdır. (bkz: tanık gösterme)

78 il başkanının kılıçdaroğluna destek vermesi

muhalefetin çok güzel bir yer olduğunu düşünenlerin aldığı muhteşem karardır.

Şöyle bir bakıldığında yerel seçimlerde CHP 13 il kazanmış.

Bu illerden izmir, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, CHP den eşek koysan seçilecek illerdir. Başka alternatif bulamadıkları için CHP ye oy verirler.
Eskişehir' de Yılmaz Hoca nereye giderse on oy verir. Yani CHP' nin değil Yılmaz BÜYÜKERŞEN' in kazandığı ildir.

Geriye kaldı 8 il. Yani içlerinde başarılı olan varsa 8 tane il başkanı var.
Eminim o il başkanları arasında cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez sağa başkanlık vere ARTViN il başkanı vardır.
Eminim AKP den ithal başkanıyla seçim kazanan Hatay il başkanı da vardır.
CHP' nin yıllardır her seçimde kazandığı ama so yıllarda kaybettiği Dersim il başkanı da vardır.

Ankara' da HDP den TKP den tutanak toplayan aciz il başkanı katılmıştır.
Ama Muharrem ince' nin dişiyle tırnağıyla kazandığı Yalova il başkanı katılmamıştır.

Bunlar muhalefette kalıp, parti kaynaklarını dolayısıyla bizim vergimizi iştahla tüketmeye ve koltuklarında kıç büyütmeye devam etmekten zerrece çekinmeyen adamlardır.

Bu haliyle parti tam bir Kaybedenler Kulübüdür. birbirlerini desteklemeleri oldukça normaldir.