bugün

şirk: yaratıcının varlığını kabul etmeme, ona isyan etme, itaatsizlik gösterme, baş kaldırma.
Allaha ortak koşmak demektir. Bu da Allahtan başka ilah edinmek veya Ondan başkasına ibadet etmek şeklinde olur.
allaha ortak koşmak anlamındadır.bu çeşitli şekillerde olabilir.
şirk: arapça, ortaklık.

çoğulu için: (bkz: şirket)
ar. ortak olma, ortaklık, mülk ve saltanatta ortaklık.
iki veya daha fazla kişinin maddi ve manevi alandaki ortaklıklarına ise şirket veya müşakeret denir.
bunun gibi önemli terimleri karıştırmamak için bazı açıklamalar gerekli. mesela şirk ve tevessülü ya da istigaseyi ya da teşeffü*yü karıştırmamak lazım. eğer karıştırılırsa çok tehlikeli durumlar ortaya çıkar.

şirk, allah'a ortak koşmaktır, en önemli özelliği de ortak yani şerikte uluhiyet sıfatları denilen, istediğini yaratabilme, ezeli ve ebedi olma vs...gibi sadece yaratıcıda olabilecek sıfatlar bulunduğunu iddia etmektir. ancak bu şartlar altında buna şirk denilir.

bunun dışında; müslümanların evliyadan* doğru ya da yanlış yardım istemesi* şirk değildir. çünki hiçbir müslüman, ne kadar cahil olursa olsun, herhangi bir mahlukta uluhiyet sıfatı olduğunu iddia etmez, bu aklına bile gelmez...sadece kendisinden çok daha üstün olduğunu düşünerek onda yardım ister *.

çok bariz bir örnek bügünün hıristiyan dünyasında mevcuttur. aryüs mezhebinde olanlar ile barnabas incilini okuyup ittiba edenler "hz. isa peygamberdir, ilah değildir" derler. fakat bunlar yok denilecek kadar azdır. öbür taraftan, katolik ya da protestan ya da ortodoks, yani neredeyse bütün hıristiyanlık alemi hz. isa'nın yaratıcı olduğunu, ilah olduğu iddia ederler...bu ise şirk kavramın tam karşılığıdır. eğer hz. isa ve annesi diye önünde eğildikleri ikonları, sadece "şefaatlerini istediğimiz için eğiiliyoruz, saygı gösteriyoruz, hz. isa ilah değildir" deselerdi tabii ki* müşrik olmazlardı.

şirk ve tevessül ve teşeffü ve istigase kelimelerinin manalarını iyice öğrenip ona göre kullanmak gerek! şirk ile istigase arasında, yer ve gök arası kadar fark vardır!
islam dininde herhangi bir kişiyi ya da nesneyi yüce allah'la bir tutmak anlamına geliyor. çok büyük günahtır şirk yapmak.
en büyük günahlar arasında birinci listeye birinci sıradan giren zopalık kişi eylemi.
iki cesidi vardir;
1) davranislarinla yaptigin sirk ki bu basbaya putlara tapmaktir.
2) gizli sirk ki bu cok tehlikelidir, cunku farkinda olmadan herkesin yaptigi bir sirk cesididir. mesela allah dan baskasindan yardim istemek. daha da detaya girmek gerekirse, diyelimki ben birinden borc istedim ve o kisi parasi oldugu halde bana borc vermedi ve bu olaydan sonra ben o adama lanet etmeye basladim. bu gizli bir sirktir ve buyuk birkac gunahi da icinde barindirir. muslumanlar sadece ve sadece allahdan istemelidir, baslarina ne gelirse allahdan oldugunu bilmelidirler. ben birisine guvenirsem bile bu sirk sayilir, ofkeme yenik dusup birisine patlarsam bu seytanin kolesi oldugumun gostergesidir.

hz. ali savasta bir musriki koseye sikistirmis ve oldurmek uzeredir, tam bu surada bu musrik kisi hz. ali'nin suratina tukurur, ve hz. ali musrik'i oldurmekten vazgecer. bunun sebebini soran musrik'e ise su cevabi verir; sen benim suratima tukurdukten sonra seni oldurseydim, seni allah icin degil kendi sinirimi dindirmek icin oldurecektim o yuzden seni serbest biraktim der.

burada bircok ince mesaj vardir. diger bir gizli sirk cesidi ise dunyaya ahiretten daha cok onem vermektir. dunyanin kolesi olmus oluruz. bir digeri ise, gereginden fazla hirs yapip milyarder olmak istemek, nefsimiz bizim tanrimiz olmus olur. bir digeri ise, allah'a degil, elimizdeki maddi guce guvenmek, coluk cocugumuza veya akrabalarimiza guvenmek. kime guvenirsek, tanrimiz o olur, hersey'i allahdan bilmek lazim, birisi bize yardim etse, o kisiyi bize allahin yollattigini ve yardim ettirdigini bilmek lazim. namaz kildiktan sonra, bize namaz kildirtmayi nasip ettigi ve ona yaklasmamizi istedigi icin allah'a sukretmemiz lazim. aksi taktirde nefsimizin kolesi oluruz. dedigim gibi bu gizli sirk cok tehlikeli ve hayatimizin her alanina girmistir ve bu gunah, allahdan baska bir dayanagimiz olmayincaya kadar en buyuk belalarimizdan birisi olmayi surdurecektir. * *
ilah edindiğimiz her şey bizi şirk e götüren bir etkendir. şirk de rahman katında asla affedilmeyecek olan, ortak koşma eylemidir.allah tan başka rab ler, edinmektir.
--spoiler--

ŞiRK(Allah'a ortak koşmak):

NiSA S.116.AYET: Allah,kendisine ortak koşulmasına bağışlamaz. Bundan
başka her şeyi dilediğine bağışlar.Allah'a ortak koşan da uzak bir sapıklığa
düşmüştür;

BAKARA S.165.AYET: insanlardan kimi,Allah'tan başka eşler tutar,Allah'ı
sever gibi onları severler.inananlar ise en çok Allah'ı severler;

MAiDE S.116.AYET: Ve yine Allah demişti ki: Ey Meryem oğlu isa,sen mi?
insanlara: Beni ve annemi,Allah'tan başka iki tanrı edinin(Teslis inancı,üçleme)
dedin? Hâşâ,dedi,sen yücesin,benim için gerçek olmayan bir şeyi söylemek
bana yakışmaz;

ET-TEVBE S.30-31.AYETLER: Yahudiler, Üzeyr Allah'ın oğludur; dediler.
Hristiyanlar da: Mesih Allah;ın oğludur dediler. Bu onların ağızlarıyla
geveledikleri sözleridir. (Sözlerini),önceden inkâr etmiş(olan müşrik)lerin
sözlerine benzetiyorlar.Allah onları kahretsin nasıl da(haktan batıla)
çevriliyorlar.!..Hahamlarını ve rahiplerini Allah'tan ayrı rehber edindiler,Meryem
oğlu Mesih'i de.Oysa kendilerine yalnız tek tanrı olan Allah'a ibadet etmeleri
emredilmişti. Ondan başka ilah yoktur. O, onların ortak koştukları şeylerden
münezzehtir(kusur,eksiklik ve muhtaçlıktan uzak;

CASiYE S.23.AYET: Hevasını(zevkini.arzusunu)ilah edenlerigörmedin mi?
Ya habibim;

Amelinde riya,gösteriş bulunan karşılığını başkasından bekleyen kimse
şirkten kurtulmuş olmaz.ihlas sahibi muvahhid(Allah'ı birleyen)de sayılmaz.

Şirk,ümmetimin içinde zifiri karanlık gecede siyah bir taşın üstünde yürüyen
karıncanın ayak seslerinden daha gizlidir;
(HADiS-i ŞERiF)

Yine Resulullah(s.a.v)efendimiz, Küçük şirkten kaçınınız buyurmuş.
Küçük şirk nedir? demişler, Riya(gösteriş) buyurmuşlardır.
Küfür ve şirk alametlerine saygı göstemek de şirktir.iki dini birden tasdik eden
şirk ehlinden olur.islam;ın hükümleri ile küfrün hükümleri biribirine katan
müşriktir(Allah'a ortak koşan) Küfürden uzaklaşmak islam'ın şartlarındandır.
Şirk şüphesinden sakınmak tevhid(Allah'ı birlemek)dir.
Şirke düşen kimseler,çok çeşitli yollardan şirke dalarlar.Bazıları,Allah;a eş
koştuğu varlığı Allah'ı sever gibi sever.Ondan Allah;tan korkar gibi korkar.Onu
Allah;ı yüceltir gibi yüceltir ve ona hürmetini ibadete çevirir.Allah;a ait yerleri
ona verir: O,helali haram,haramı helal yapsa,boyun eğer ve teslimiyet gösterir.
Bazıları,şirk koştuğu varlığı Allah'ın işlerine yardımcı görür.Allah'ın yardımcılara
ihtiyacı olduğunu, Kâinatı onların desteği ile idare ettiğini düşünür.
Şirke alet edilen varlık bir peygamber olabilir.Ayrıca bir melek,veli,insan,cin,
hayvan,kuş,ağaç,ateş,ay,güneş,yıldız veya başka bir varlık şirke sebep
yapılabilir.
insanlar çoğunlukla sebepler perdesine takılıyor.Allah'tan rahmet ve nimetlerini
alıyor,kullanıyor,fakat asıl vereni unutuyor.Sebepleri işin merkezine koyuyor,
sonra onları gözünde büyütüyor,yaratılan bir şeyi yaratıcı zannedip şirke giriyor.
Esasen,şükür sebebi olacak bir şey,şirke ait alet ediliyor.
içiyle tam bir şeytan iken,dışıyla iyi bir şeyh kılığına girenler ve etrafındaki cahilleri ifsat edenler çıkmıştır.Şeyhini,peygamberlerden üstün gören ve Allah;ı
ile bütünleştirdiğini söyleyen zavallılar da vardır. Yine sahte şeyhe secde eden
onu ziyaret etmekle gerçek haccı yaptığını ve hac farziyetini kendisinden
düştüğünü düşünenler de mevcuttur.
Kendisini şeyh diye tanıtan bazılarıda kendisine tabi olanların namazlarını
kendisinin kıldığını,dinin zikir ve sevgiden ibaret olduğunu belli bir marifete
ulaşanlardan ibadetlerini düştüğünü kulluğun avama has olduğuğunu,
söyleyecek kadar kendilerini serbest görmektedirler.Bu şahısların zerre kadar
insafı, zerre kadar imanı olsaydı,bunların hiç birisini yapamazlardı.Onların bir
kısmı cehaleti, bir çoğuda ihanet içersindedirler.
Bir kimsenin havada uçtuğunu,su da yürüdüğünü,kızgın demirde uyuduğunu,
başında aslanın nöbet tuttuğunu ,ateşi yuttuğunu vs. görseniz,duysanız
aldanmayın.
Önce o kişinin dinin emir ve edeplerine uyup uymadığına bakın.Sonra kimi veya
kimleri destekliyor.Kimler onu destekliyor,ona bakın.Eğer edebi bozuksa,onu
destekleyenler küfür ehli ise onu Allah için terk edin ve sizi onun hile tuzağından
kutarması için Allah;a dua edin.

--spoiler--

kaynak: *
özü la ilahe illallah ı anlamakla başlamak; fatiha suresi ni özümsemek;
(hergün namazda günde ortalama otuz defadan daha fazla okuduğumuz ve her gün bu kadar söz verdiğimiz fakat belki anlamını bilmediğimiz için yine de içine düştüğümüz şirk lerin, edindiğimiz ilah ların farkında olmadığımız dolayısıyla bize bir faydası olmayan fatiha suresi ni. bir an önce özümseyerek ve rabbin burda ne murat etmiş, ne emretmiş diye düşünmek gereklidir. )

tüm bunları göz önünde bulundurarak en belirgin/açık/net/ortada olanları;

türbelere çaput bağlayıp, medet beklemek,
allah tan başka herhangi bir kimseye dua etmek, yardım istemek, seni allah ın duyabileceği, görebileceği gibi duyup gördüğünü söylemek, allah ın sıfatlarından herhangi birini bir yaradılmışa yüklemek.
allah tek değil, bir de amcaoğlu var demektir.
"la ilahe illallah" lafzına aykırılıktır.
--spoiler--
şirk-i istiklâl: düalist, ikici, tanrı anlayışıdır, "iki müstakil ilah"a inananların şirkidir. mecûsilik - zerdüştçülük ve manihaizm örnek olarak verilebilir.

şirk-i teb'iz: allah'ın bir olduğunu söylemek ve kabul etmekle beraber, o'nun ilahlardan mürekkeb olduğuna inanmaktır. hıristiyanların, "birde üç" - teslis inancı bu çeşit şirkin örneğidir.

şirk-i takrîb: allah'ın bir olduğunu kabul etmekle beraber, allah'a yakınlık sağlamak için aracılar kabul etmektir. i̇lk dönemlerdeki cahiliyye araplarının şirki bu çeşittir, zira onlar bir olan yaratıcıyı, allah'ı kabul etmekle beraber, allah'a yakınlık sağlayacağına inandıkları putlara tapıyorlar - insanın tek başına, aracısız, allah'a yaklaşamayacağını, tapamayacağını iddia ediyorlardı.

şirk-i taklîd: ataların dinine taklîdi biçimde inanmak, onların yanlış inancını taklîd ederek şirk koşmaktır. son dönem cahiliyye araplarının şirki bu çeşittir.

şirk-i esbâb: yaratıcıyı inkâr eden şirk çeşididir. bu çeşit şirkte, her şeyin yaratıcının yaratmasıyla oluşmadığı, maddenin kendi kendisinin sebebi ve yaratıcısı olduğuna inanılır. natüralist ve materyalist inanışlar bu türden bir şirke girerler
--spoiler--
şirk tam manasıyla allaha ortak koşmak demektir. bunda herkes hem fikirdir. yalnız herkesin gözden kaçırdığı püf noktalar vardır.

şirkin belli çeşitleri vardır. bunlar büyük şirk, küçük şirk ve gizli şirk olmak üzere üçe ayrılır.

1-büyük şirk

itaatta şirk
duada şirk
niyet ve gayede şirk
sevmede şirk
hulul şirk
Tasarrufta şirk
korkuda şirk
Tevekkülde Şirk

2-küçük şirk

kavli şirk
Fiili şirk
Kalbî şirk

3-gizli şirk

gizli şirk hakkında küçük bir hatırlatmada bulunmak gerekirse insanların bilmeden de olsa en çok düştükleri şirk budur.bir örnek vermek gerekirse,

--spoiler--
ibni Abbâs (R.A.) Allah ve sen dilersen gibi bir sözün Allah ve falanca dilerse anlamında olduğunu söylemiş ve bunun gizli şirk olduğunu belirtmiştir. Bu ifadenin yerine evvel Allah, sonra da falanca dilerse kullanılması gerekir. Evvel Allah, sonra da senin sayende demeli Allâha hiçbir varlık denk tutulmamalıdır. Buna düşen Yine Allaha ve sana güveniyorum değil, evvelen Allaha, sonra da sana güveniyorum denmelidir. Zira ve edatı eşitliği gerektirir. Sonra kullanarak derece farkını ispat etmek şarttır.
--spoiler--

daha detaylı bilgi için: http://www.tavaf.com/risale/03sirk_cesitleri.html
yalnızca yeryüzünü ve yeryüzünde de insan hayatını ilgilendiren dinin adıdır.
Müslümanım diyenin dÜşmemesi gereken durumdur. çok dikkat edilmelidir.
ahkaf suresi 5. ayetine açıkça karşı çıkmaktır. istigase, tevessül gibi sapıklıkları meşru zemine çekmek için de maide suresi 35.; isra suresi 57. ayetleri kullanmaktır. ayetlerin anlamlarını kendi nefslerine uydurmaktır. ''allah'a yakın olmak için vesile arayın'' diyen ayeti; ''allah'a yakın olmak için araya vesileler koyun, şeyhler, mollalar, hocalar...'' şeklinde anlayıp anlatmaktır şirk.

mesela ya gavs demektir şirk; ya ali demektir, ya muhammed demektir; ya huseyn demektir. ahkaf suresi 5. ayetinin dediği gibi;

--spoiler--
Allah'ı bırakıp da, kıyamet gününe kadar cevap veremeyecek şeylere yalvarandan daha sapık kimdir? Çünkü, yalvardıkları şeyler onların yalvarışlarından habersizdirler.
--spoiler--

bu şirkin itikadi boyutudur. çünkü kur'an'ın temel kavgası, şirk ile tevhid üzerine kurulmuştur bunun ikinci yüzü ise mülk, adalet gibi kavramlar üzerindeki ilahlık iddiası ve dolaylı şirktir. yani kenz edip, infak etmemek, kamu hukukuna riayet etmemektir. yani şirkin bir değil, binlerce yüzü var. bunlar ise en önemlileri ve birkaçı.
koşularak gerçekleştirilebilecek kelime.

(bkz: şirk koşmak)
arkadaş ortamımda run şirk run gibi yaran bir muhabbete konu olmuş günah.
(bkz: yanacaz valla)
(bkz: pişicez valla)
http://youtu.be/fTZ8Zw96Kpc
arapça şrk kökünden gelen kelime.
allaha başka birini ortak edinmek.
(bkz: kadın bacakları)