bugün

Bir peyami safa eseri. Okuyunuz efenim.

Edit: daha önce de yazmışım bu başlığa. Olsun yine de okuyunuz efenim.
çaktığında sadece ben mi huzur duyuyorum diye merak ettiğim doğa olayı.
eti, ülker gibi bir şekerleme markası. a101 satıyor. ama size nacizane tavsiyem almayın. çünkü ürünlerindeki tat çok yapay. böyle şekerleme ürünlerinde ülker ve eti den başka ürün tercih edilmemeli diye düşünüyorum.

not: ülker ve eti ile hiç bir bağlantım yoktur. sadece tecrübelerimi aktarıyorum. ben ettim siz etmeyin diye. başka bir amacım yok. saygılar.
Yorgunluktan ölmüş bir halde uyumaya çalışırken birden bastıran yagmurla baş göstermiştir. Bende fobi halini almiş olan olaydir. Uyutmaz diken üstünde tutar.
Peyami safa romanıdır.

Pervin fahişesinin muhtelif kaltaklıklarla yatağa düşürdüğü müfid'i, ölüm döşeğindeyken dayısıyla aldattığı sırada çakan şimşek, romana ismini veren şimşektir.

Eşlerini, sadakatsiz ama bir o kadar da tutkuyla seven bazı kadınların, karşı koyamadığı cins-i temayülleri yüzünden, kendisiyle birlikte masumların hayatlarını ne derece mahvettiklerini olağanüstü üslup ve gerçeklikle anlatır. Keşke zamanım olsaydı da eser hakkında uzunca yazsaydım.

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden peyami safa'nın tüm eserlerini bir kitap sever olarak herkese tavsiye ediyorum.
Gökyüzünden yeryüzüne inen altın renkli bir yılan gibidir.
az önce çakmıştır.
An itibariyle karanlık odamı aydınlatan doğa olayı.
tarihteki ilk şimşek fotoğrafı (1847):

görsel
O kadar güzeldi ki.. balkona çıktım seyrettim..
sıcaklığı güneşin yüzey sıcaklığının 5 katı kadardır.
Şimşek, negatif yüklü bulutlar ile pozitif yüklü bulutlar arasında gerçekleşen elektrik akımıdır.
Yıldırım ise yerdeki pozitif yükler ile buluttaki negatif yükler arasındaki elektrik boşalmasıdır.
Bu gece 02:00 - 04:00 arası istanbulda sürekli görülecek olandır.
şuan aydın da çakmakta olan hede.
görsel
görsel
görsel
görsel
yarım saattir çakıp duruyor kendi iskeletimi görmeye çalışıyorum.