bugün

yarım saattir çakıp duruyor kendi iskeletimi görmeye çalışıyorum.
görsel
görsel
görsel
görsel
şuan aydın da çakmakta olan hede.
Bu gece 02:00 - 04:00 arası istanbulda sürekli görülecek olandır.
Şimşek, negatif yüklü bulutlar ile pozitif yüklü bulutlar arasında gerçekleşen elektrik akımıdır.
Yıldırım ise yerdeki pozitif yükler ile buluttaki negatif yükler arasındaki elektrik boşalmasıdır.
sıcaklığı güneşin yüzey sıcaklığının 5 katı kadardır.
O kadar güzeldi ki.. balkona çıktım seyrettim..
tarihteki ilk şimşek fotoğrafı (1847):

görsel
An itibariyle karanlık odamı aydınlatan doğa olayı.
az önce çakmıştır.
Gökyüzünden yeryüzüne inen altın renkli bir yılan gibidir.
Peyami safa romanıdır.

Pervin fahişesinin muhtelif kaltaklıklarla yatağa düşürdüğü müfid'i, ölüm döşeğindeyken dayısıyla aldattığı sırada çakan şimşek, romana ismini veren şimşektir.

Eşlerini, sadakatsiz ama bir o kadar da tutkuyla seven bazı kadınların, karşı koyamadığı cins-i temayülleri yüzünden, kendisiyle birlikte masumların hayatlarını ne derece mahvettiklerini olağanüstü üslup ve gerçeklikle anlatır. Keşke zamanım olsaydı da eser hakkında uzunca yazsaydım.

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden peyami safa'nın tüm eserlerini bir kitap sever olarak herkese tavsiye ediyorum.
Yorgunluktan ölmüş bir halde uyumaya çalışırken birden bastıran yagmurla baş göstermiştir. Bende fobi halini almiş olan olaydir. Uyutmaz diken üstünde tutar.
eti, ülker gibi bir şekerleme markası. a101 satıyor. ama size nacizane tavsiyem almayın. çünkü ürünlerindeki tat çok yapay. böyle şekerleme ürünlerinde ülker ve eti den başka ürün tercih edilmemeli diye düşünüyorum.

not: ülker ve eti ile hiç bir bağlantım yoktur. sadece tecrübelerimi aktarıyorum. ben ettim siz etmeyin diye. başka bir amacım yok. saygılar.
çaktığında sadece ben mi huzur duyuyorum diye merak ettiğim doğa olayı.
Bir peyami safa eseri. Okuyunuz efenim.

Edit: daha önce de yazmışım bu başlığa. Olsun yine de okuyunuz efenim.
az önce şu meşhur resimlerdekine benzer bi tane gördüğüm muazzam varlık.
Garip Bir erkek ismi.
Pervin!
Benim yerimde olsaydın benim gibi yapardın: böyle bir mektup yazar, zevcene bırakır, bir daha onu görmemek üzere bu evden çıkardın. Ben de öyle yapıyorum. Çünkü... Hayır..sebepleri sana bildirmeğe lüzum yoktur; sen ki o sebeplerin hepsini icadettin, onları benim kadar, belki daha mufassal bilirsin.

Pervin; ayrılıyoruz.
Yakında resmen de ayrılacağız. Bu andan itibaren serbestsin, daha doğrusu ben, senin izdivaç esnasında da kendi kendine bahşettiğin bu serbestliği rızam ile kanun ile sana veriyorum. Artık rahat ol, şimdiye kadar bilmeyerek harcadığım izzetinefsimin zararlarına katlanıyor ve daha fazlasına dayanamayarak çekiliyorum. Teyzemin yanında oturacağım. Bu mektubu yazarken tarih haziranın üçüdür, gün çarşambadır, saat sabahın sekiz buçuğudur, hava güzeldir, kalb rahattır, hayat yenidir ve ben her şeyi anlamış bulunuyorum.

Peyami Safa
ruhuma ilmik ilmik dokunmuş kutsal bir şey bu. sanki kırbacımı vurduğumda atımın baldırına bir şimşek çakacak ve görünmez illeri aşacağım sanıyorum. kılıcımı salladığımda 10 düşmanı alt edeceğim gibi.
korkma ruh kendini müdafaa eder" demiş ve anlatmak istemişti ki ruhun da vücut gibi bir nevi "korunma" sevkitabiisi vardır.
Hele izettinefs kendine vaki hücumları ilk fırsatta reddetmek için şuursuz bir müdafaa kuvveti hazırlar; bir mukabil taarruza, sadece "kin" ismini vermek de mümkündür.

peyami safa
yine peyami safa yine insan psikolojisi, felsefe ve sosyoloji üzerine çok derin değerlendirmeler. müfid'in zayıflığının değil gücünün göstergesi olan harika bir eserdir tavsiye edilir. bu romanın ünlü filozofu ise ali arkadaşımızdır.