bugün

Daha ilk kelimesinde kendini belli eden durumdur.

Samimiyet yoksunluğudur nitekim.
(bkz: diye bağırdı sığır adam)

bir iddiadır.
ne demek gereksizdir? paragraflarca anlatamayacağın duyguyu, hissi dört-beş satırda, bir kaç kıta da hissettirir adama. yaşar kemal'in dediği gibi;
''O iYi iNSANLAR,
O GÜZEL ATLARA
BiNiP ÇEKiP
GiTTiLER.
DEMiRiN
TUNCUNA,
iNSANIN PiÇiNE
KALDIK.''
inan senden daha gereklidir denilesi durumdur.
Duygu yoksunu insanlar için geçerli olan durum.
şahdamarsız yaşayan kişi beyanı. şiir hayattır, insanı hayata bağlar.
Hani derler ya şiirin duygularını hissettirerek oku. lan bir kağıt parçasında yazan 4 dört satır bir insanın içindeki duyguları nasıl anlatır? duygu o kadar basit bir şey mi? hadi anlattın duygularını ve enigmadan çıkmışçasına yazdın. ben nası anlıyayim senin duygularını? gereksiz değildir fakat söylendiği kadar da önemli değildir.

edit:yazım hatası.
Çalışmayan beyinler için çok gereksizdir. Doğrudur.
şiir bir beyin ve zevk meselesidir; bu yüzden beyni ve zevki olmayanlar onu anlayamaz.
guldur guldur programindaki şiir skecini izlenim bir yazar haykirisi.
bu dünyayı zaten şiir, felsefe, sinema, nezaket gibi gereksiz şeyler yaşanılır kılıyor.
lafını nitekim ile bağlayan adamları hiç çiddiye almamışımdır. bana kenan evren'i hatırlatırlar.
şiir de bir sanat dalıdır.sanat iç dünyamız için oldukca gereklidir.
hele hele şiirin vatanı yoktur, milliyeti yoktur. tamamen evrenseldir, herkes onu anlar, herkes okuduğu şiirde kendinden birşeyler bulur. dizelerinde bir incelik, bir zarafet gizlidir.aşk acısı çeken onunla ağlar, sevda çeken onunla içlenir. sıla hasreti çekiyorsanız z osman saba'nın dizelerini okumalısınız.
aşkın gereksizliği kadar gerçektir ancak,
iclal aydın ın şair olduğu kadar yalan..
Şiir dediğin ne ki.
Sadece yalnızlığın mezesi..
Şiirin yanlış anlaşılma oranına göre haklı sayılabilecek önerme.
Çoğu kadın tarafından düşünülen şey.
gereksiz evet. Duyguları anlatmak için gerekli.
bilemedim şimdi, gerçekten gereksiz mi?

https://www.youtube.com/watch?v=FpfTos6NroM

https://www.youtube.com/watch?v=ZB4X0oLwdrM

yav he he.
şiir kitaplarını pek sevmem aslında, bu tarz kitaplar bende okuma isteği yaratmazlar pek. ama düşünüyorum da şiirin ciddi bir gerekliliği mevcut. şiir olmasa acaba o severek okuduğumuz, söylediğimiz marşları, şarkıları nasıl ifade edilebilecektik başka bir yazım dili ile? ayrıca örneğin benim sevdiğim şiirlerden biri olan a.nihat asya'nın bayrak şiirindeki duyguları bu kadar etkili olarak nasıl ifade edeceğiz düzyazı ile?
haiku için geçersiz söylemdir. haiku en iyi ezberleme yöntemidir.
öküzlerin harcıdır.
yaşamak yerine kelimelere dökme samimiyetsizliğini gördükçe fazlasıyla doğru olan durumdur.
Zannımca facebookta , orda burda yazılmış ve sürekli paylaşılmış saçma ve sığ şiirlere isyan niteliğindeki iddia.

Şiir toplumları etkiler sadece bu yönüyle bile gereksiz değildir.
Coşkulu bir şiir kalabalığı gaza getirebilir.

Veya bir şiirde sürekli hissettiğiniz ama tanımlayamadığınız duygularınızı anlamlandırabilirsiniz.

Gerçek şiirler okuma şansınız olursa, gerçekten seveceğiniz bir sanattır.

Sakın ama sakın aşk ile kısıtlanmış bir sanat gözüyle bakmayın şiire.
"Amaaan nasılsa gereksiz " ön yargısı ile değil "acaba gerçekten güzel mi o tadı alabilir miyim " diyerek okuyun.
Zevk meselesidir, sevmezsin anlarımda kalkip gereksiz demek de ne demek?

şiir bir anlatma biçimidir, duygunun kısa ve öz bir şekilde yansımasıdır..hayatını bunun üzerine adayan insanlara, yaptığı eserlere gereksiz demek küstahlıktır..

Ayriyeten son dönemde kağıdı, kalemi olan şairim diye geçiniyor, ergen nesilin yeni gözdesi olarak gösterilen şiir sevgisi gerçek edebiyatçıların önünü kapatıyor, kendilerine sorsan hiç bir edebi eseri bilmezler okumazlar ama lafa gelince ben edebiyatı çok severim yagg, derler acayip sinirim lan bu tiplere..