bugün

şiilik şeklinde geçer.
Aleviliğin iran kolu olarakta bilinmekte.
Ben müslümanları anlamıyorum.
Ama bunların kafasını hiç ama hiç anlamıyorum arkadaş. Zaten %10-15 nüfusları var yine de rahat durmuyorlar.
Niye ali la niye ali ? Niye ebubekir değil ? Niye ömer değil ? Niye osman değil ?
Olum bu da değişik bir kafa..
azerbaycan ve iranin buyuk bir kesiminin inandigi dindir. 12 imam hazreti alinin ogullaridir. hazreti huseyin bunlarin en buyugu ve hazreti aliden sonraki halife olarak kabul edilmektedir. her olum yil donumunde 1 ay yas tutulur. yine bu ay icinde siiler kendi kendilerini zincirlerle doverler. sabah uyandiklarinda hic bir yara izinin kalmadigini iddia ederler. 12 imamdan bir tanesinin yuzu yoktur. bunun 5 yasindayken goge yukseldigine ve mesih olarak bir gun geri donecegine inanirlar. gunde uc vakit namaz kilmakla beraber namazlarinin rekat sayilari bizimkilerden daha azdir. diyanet ve sunniler siiligi hak mezhep yada inanis olarak gormezlerken onlar sunnileride musluman olarak kabul ederler. son olarak biz lehce farkindan onlara $ii derken onlar $ie yada $ia derler.
Sittin tane şeyin yer aldığı ne mutlu x'im diyene reklamında adı anılmamış mezhep. Gidip nüfusu anca 50 bin olacak şeyleri almışlar ama. Tüm türkiyeyi kapsıyorsunuz ama bizi dışlıyorsunuz ne güzel lan. Yapacağınız işi seveyim ben gidiyorum.