bugün

18. yy'da yaşamış olan Türk divan edebiyatı şairi, mutasavvıf.
ilk olarak, 3. selim'in ortanca kız kardeşi beyhan sultan'a yazdığı aşk şiirleri ile meşhur olmuştur. sultan daha sonra nazır mustafa paşa'ya gelin gitmiş, gariban galip de sap gibi ortada kalmıştır.
son büyük divan edebiyatı şairi. adı, istiklal caddesinin bittiği yerde başlayan ve karaköy'e inen caddeye verilmiştir.
divan edebiyatının son büyük şairi.
divan edebiyatının son şairi.

"ateşten aşk denizlerini mumdan kayıklarla geçmek."
"bilse eğer yar ne cennet nedir
kimse değişmez bugünü yarına"
türbesi beyoğlu tünel'de galip dede caddesinde, divan edebiyatı müzesi ve galata mevlevihanesi ile aynı avludadır..
divan edebiyatında sebk-i hindi denilen akımın temsilcisidir.
Mvlevi şeyhidir, yenikapı dergahında çilesini tamamlayıp, galata mevlevihanesine şeyh olmuştur. Postnişin makamına yükselmiştir. şiirlerinde Esad ve Galip mahlaslarını kullanmıştır. Sultan 3. selim ve esrâr dede ile oldukça sıkı bir dostluğu vardır. Südlice'de eserlerini yazarken gençlik macerasını hatırlamış:
"südlice'de bir mah ile şir u şekeriz biz" demiştir. Mevlana ve eserlerinin macerasını devam ettirmiştir."
"esrarını mesneviden aldım
çaldımsa veli miri malı çaldım" dediği eser, Hüsn ü aşk'tır.
benim feyz-i hayâtım hasılı ruh-ı revanımsın
eğer sermâyeyi ömrümde kârım varsa sendendir..

şairlik ile ilgili de tarih düşmüştür:
"zannetme ki şöyle böyle bir söz
sen gel dahi söyle böyle bir söz"
çok değerli bir divan şairimiz.

asırlar önce söylediği "zevki kederde mihneti rahatta görmüşüz" sözü vardır ki günümüzde bile çoğu insanın duygularına tercüman olur.
divan şiirinin son büyük şairi.
eserlerini şeyhiyle karıştırıp durmamdan dolayı lys zamanlarında sinir olduğum divan üstadı.
zannetme ki şöyle böyle bir söz
gel sen dahi söyle böyle bir söz.
gâh kar yağıyordu, gâh karanlık.
“ol şâ’ir-i kâm-yâb benem kim gâlib ı eş’ârımıfehın eylememek ayb olmaz” diyerek şiirlerinin anlaşılmamasını ayıp te­lakki etmemiştir.
ey gam yine meydan-ı muhabbet sana kaldı!
can yücel'in gider yaptığı , şair.
Sebk- i hindi akımının temsilcilerindne. Nabi' nin hayrabat eserinden daha güzel yazmak için hüs ü aşk' ı yazmış. mahlası esed vegalip
büyük bir divan şairdir.

(bkz: hüsn ü aşk)
Sultân-ı rusül, şâh-ı mümeccedsin Efendim,
Bîçârelere devlet-i sermedsin Efendim,
Dîvân-ı ilâhîde ser-âmedsin Efendim,
Menşûr-u "le'amrük"le müeyyedsin Efendim;
Sen Ahmed ü Mahmûd u Muhammed'sin Efendim,
Hak'tan bize sultan-ı müebbedsin Efendim.

Hutben okunur minber-i iklîm-i bekâda,
Hükmün tutulur mahkeme-i rûz-i cezâda,
Gülbang-ı kudûmun çekilir Arş-ı Hudâ'da,
Esmâ-i şerîfen anılır arz u semâda;
Sen Ahmed ü Mahmûd u Muhammed'sin Efendim,
Hak'tan bize sultân-ı müeyyedsin / müebbedsin Efendim.
"CAK EYLEMEM SINEMI HER DILBERE ZIRA/ SULTANIMA AIT BIR EMANET VAR ICINDE" DEMIS BUYUK DIVAN SAIRIDIR.
Esed ve Galip mahlaslarıyla yazdığı şiirlerini toplayarak 24 yaşında iken divanını meydana getirdi (1780). Şeyh Galip, hiç kuşkusuz Nedim'den sonraki dönemin en önemli şairlerindendir. Sembolizm benzeri bir tarzın Türk edebiyatındaki öncüsü olmuş, birçok buluşu ve yarattığı mazmunlarla Divan Edebiyatı'nın gelişmesinde büyük bir rol oynamış olmasına rağmen divan şiirinin geleneklerinden de kopmamıştır. Bugün Şeyh Galip'in şiirleri gösterdiği harika sembolizm ve betimlemelerle özellikle Batıda fazlasıyla beğeni toplamaktadır. Şeyh Galip'in eserlerinin en önemli yönlerinden birisi de tasavvufi temellere sahip olmasıdır.
Âh mine’l-aşkı ve hâlâtihî

Ahraka kalbî bi-harârâtihî

(Ah, aşkın elinden ve onun hallerinden; ateşiyle kalbimi yaktı yandırdı... )
Hüsn'ü Aşk adlı eserin yazarıdır. Çok başarılı bir divan şairimizdir.
"zannetme ki şöyle böyle bir söz
gel sen dahi söyle böyle bir söz."